AktualnościWideorejestratory

Wideorejestrator Xblitz V4 Professional | Recenzja | Test

Dawno nie sprawdzaliśmy co oferują obecnie producenci wideorejestratorów a przecież już za chwilę rozpoczną się wakacyjne wyjazdy a to niestety czas w którym posiadanie kamerki samochodowej może być szczególnie ważne. Na pierwszy ogień trafiła do nas nowość od marki Xblitz – model V4 Professional. Za 479 złotych dostajemy zestaw dwóch kamerek o rozdzielczości 2,5 K oraz Full HD, ciekawym designie oraz z przydatnymi funkcjami. Czy Xblitz V4 Professional jest wart swojej ceny i jak wypadł w naszym teście?

Xblitz V4 Professional przypomina nam trochę wideorejestrator Xblitz Tango 4K, który miał podobny design i cieszył się Waszym ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, bo to bardzo dobra kamerka za rozsądne pieniądze. Do tego wciąż można ją kupić, więc warto przeczytać naszą wcześniejszą recenzję, bo może właśnie tego szukacie.

A o tym, że warto mieć takie urządzenie w swoim samochodzie najlepiej świadczą statystyki wypadków. Co prawda ich liczba z każdym rokiem spada, ale wciąż nie ma zbyt wielu powodów do optymizmu. Tym bardziej, że o ile liczba wypadków spadła to już liczba kolizji nieco wzrosła. A żeby uświadomić Wam skalę zjawiska to w 2023 roku do jednostek Policji zgłoszono blisko 366 tysięcy kolizji drogowych. To o blisko 4 tysiące więcej niż w roku 2022. Także warto mieć w swoim aucie kamerkę, która jest jedynym obiektywnym świadkiem zdarzenia.

Budowa i opakowanie

Przechodząc do bohatera naszego testu to w kwestii opakowanie nie ma żadnego zaskoczenia. Jak zwykle urządzenie od Xblitz dotarło do nas w grubym kartoniku, który bardzo dobrze chroni zawartość a sam wideorejestrator został umieszczony w piance. Niby to drobnostka, ale sami wiecie jak czasem bywa z dostawami, więc dobrze jeśli urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone przez producenta. Poza tym z opakowania od razu dowiadujemy się o najważniejszych cechach urządzenia.

W zestawie poza kamerką Xblitz V4 Professional dostajemy również uchwyt, kamerkę wsteczną, ładowarkę z kablem o długości 3,5 metra, folię elektrostatyczną, czytnik kart pamięci oraz instrukcję obsługi. Mamy tutaj prawie wszystko. Prawie, bo jak zwykle brakuje karty pamięci czego trochę nie rozumiemy. To niewielki koszt a nigdy producenci ich nie dołączają. A fajnie byłoby dostać wszystko czego potrzeba niż kombinować i dokupować kartę oddzielnie.

Wykonanie jest naprawdę dobre

Xblitz V4 Professional wykonano z matowego tworzywa o dobrej jakości a jedynym miejscem w którym zastosowano błyszczące wykończenie są okolice wyświetlacza. W kwestii materiałów nie mamy się czego czepiać, bo są one adekwatne do ceny urządzenia.

Trochę gorzej wypada samo spasowanie elementów, chociaż trzeba wziąć poprawkę na to, że nie przeszkadza to w użytkowaniu a większość klientów nawet tego nie zauważy. My zauważyliśmy dwie wpadki. Po pierwsze panel wentylacyjny od spodu urządzenia ugina się pod naciskiem a po drugie obudowa w okolicach przycisków funkcyjnych nie jest idealnie spasowana.

Xblitz V4 Professional ma kształt walca o wymiarach 118 x 45 x 53,5 mm (szerokość x wysokość x głębokość) i waży 95 gramów. Urządzenie jest niewielkie i na pewno nie będzie ograniczało widoczności. Tym bardziej, że jeśli nie musicie widzieć wyświetlacza to bez problemu można ją ukryć za lusterkiem wstecznym.

To co trochę nas zaskoczyło to obecność wyświetlacza o przekątnej 1,5 cala. Nie spodziewaliśmy się, że w tak małym urządzeniu uda się wygospodarować miejsce na ekran a na pewno jest to miły dodatek. Nie mieliśmy problemów z odczytaniem poszczególnych informacji, chociaż niektórzy mogą mieć z tym problem. Na szczęście kamerka ma wbudowany moduł Wi-Fi oraz aplikację mobilną, więc można wszystko ustawić za pomocą telefonu.

Z prawej strony obudowy umieszczono zestaw 5 przycisków funkcyjnych, natomiast z lewej strony znajduje się złącza zasilania. Slot kart pamięci umieszczono w dolnej części obudowy. W tym samym miejscu znajdziemy jeszcze głośnik, mikrofon a także diodę sygnalizującą status pracy.

Nietypowy uchwyt to zaleta Xblitz

W Xblitz V4 Professional zastosowano nietypowy uchwyt mocujący. Kamerkę umieszczamy w specjalnej kieszonce we wnętrzu której znajduje się złącze USB typu C. Na pewno cieszy to, że mamy tutaj nowszy standard USB, który jest coraz częściej spotykany w nowych samochodach, ale do pełni szczęścia zabrakło niezintegrowanej z kablem ładowarki. Może uznacie to za marudzenie, ale nierzadko dostęp do gniazda 12V nie jest tak dobry jak bywało to w starszych samochodach i czasem jedynym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia bezpośrednio do portu USB.

W górnej części znajdziemy kolejne złącze USB typu C oraz gniazdo AV służące do podłączenia tylnej kamerki. Uchwyt mocujemy do szyby za pomocą taśmy dwustronnej a pionowa regulacja umożliwia dostosowanie położenia kamerki. Początkowo mieliśmy pewne wątpliwości do takiego sposobu montażu, ale jest on bardzo solidny. Wszystko jest ściśle spasowane, nie ma mowy aby obraz drgał a jeśli potrzebujecie zdemontować kamerkę to wystarczy wysunąć ją z kieszonki.

Poza przednią kamerką w zestawie dostajemy jeszcze tylną kamerkę. Razem z kamerką dostajemy zestaw montażowy, aby przymocować ją w okolicach tylnej tablicy rejestracyjnej. Oczywiście kamerka spełnia normy wodoszczelności IP65, więc nie musicie się martwić, że cokolwiek się jej stanie.

Trochę szkoda, że kamerki nie możemy przykleić do tylnej szyby. A przynajmniej tak było w samochodach które testowaliśmy. Gdybyśmy mieli tutaj taką regulację jak w Navitel R480 2K to nie byłoby z tym problemu a tak trzeba ją zamontować na zewnątrz. No chyba, że w jakimś samochodzie pochylenie tylnej szyby umożliwia prawidłowe zamontowanie kamerki.

Jaką mamy tutaj technologię?

W Xblitz V4 Professional zastosowano sensor GC4653 wspierany przez procesor NTK96565 oraz obiektyw 6G o przesłonie f/1.8. Kąt widzenia przedniej kamery to 170°, natomiast tylna rejestruje zdecydowanie węższy obraz, bo w jej przypadku kąt widzenia wynosi tylko 120°.

Dokładnie taki sam sensor optyczny zastosowano w Xblitz Platinum 4K. W przypadku Xblitz V4 Professional taki zestaw zapewnia sprawne działanie urządzenia i co najważniejsze bardzo dobrą jakość obrazu. Główna kamera może nagrywać obraz w rozdzielczości 2.5K (1440 p), natomiast tylna w rozdzielczości Full HD (1080 p). Obie pracują z szybkością 30 klatek na sekundę.

Teoretycznie producent podaje, że Xblitz V4 Professional oferuje jakość 2.5K, ale jeśli nie podłączycie tylnej kamerki to urządzenie może rejestrować obraz w rozdzielczości 4K przy 25 klatkach na sekundę. Dokładnie tak samo było we wspominanym wideorejestratorze Xblitz Platinum 4K gdzie podłączenie tylnej kamerki obniżało maksymalną rozdzielczość nagrywania. Jedyne na co możemy narzekać to brak możliwości nagrywania przy 60 klatkach na sekundę.

Zaskoczenia nie ma również w pozostałych możliwościach urządzenia. Wideorejestrator obsługuje karty pamięci micro SD o pojemności do 256 GB, ma wbudowany mikrofon i głośnik, umożliwia nagrywanie w pętli (1/3/5 minut) oraz w formacie MP4 (kodek H.264).

Poza tym urządzenie jest wyposażone w G-Sensor, detekcję ruchu oraz tryb parkingowy. Trzeba tylko pamiętać, że nie mamy akumulatora a Xblitz V4 Professional został wyposażony w superkondensator, który jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Jest bardziej odporny na zmiany temperatury i nie traci pojemności wraz z upływem czasu. No, ale jeśli chcecie korzystać z tych wszystkich trybów to trzeba zainwestować w specjalne urządzenie. Na przykład w Xblitz R6 Power.

Obsługa nie jest skomplikowana

To pora sprawdzić jak obsługuje się Xblitz V4 Professional. Wspomnieliśmy już, że urządzenie ma niewielki wyświetlacz oraz kilka przycisków fizycznych. To jeden ze sposobów obsługi wideorejestratora, chociaż dla niektórych użytkowników czcionka może być trochę zbyt mała. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji mobilnej DashGo, która jest dostępna na Android oraz iOS. Xblitz Platinum 4K oraz Xblitz Tango 4K korzystały z aplikacji Viidure. Trochę szkoda, że Xblitz nie ma jeszcze własnej aplikacji.

Sparowanie telefonu z wideorejestratorem jest bardzo proste. Wystarczy włączyć moduł Wi-Fi, poczekać aż na telefonie pojawi się sieć Xblitz, podłączyć się do niej a na samym końcu włączyć aplikację mobilną. Cała operacja zajmuje niewiele czasu i nie mieliśmy z tym najmniejszych problemów.

A jak już połączymy się z urządzeniem to mamy dostęp do ustawień, nagrań i możemy podglądać obraz z kamery na ekranie swojego telefonu. Dodatkowo możemy w każdym momencie wstrzymać/rozpocząć nagrywanie lub zrobić zdjęcie.

No i jeśli potrzebujecie zgrać jakieś nagranie to nie trzeba wyjmować kamery ani zabierać karty pamięci. Wystarczy połączyć się z aplikacją i pobrać zawartość na pamięć Waszego telefonu.

To co z jakością nagrań?

Xblitz V4 Professional kosztuje obecnie 479 złotych, więc spodziewaliśmy się bardzo dobrej jakości nagrań. I na pewno wideorejestrator nas nie rozczarował. W dzień jakość jest bardzo dobra, kolorystyka jest dobrze odwzorowana a funkcja WDR nieźle radzi sobie ze zróżnicowanym poziomem oświetlenia. W mieście nie mieliśmy problemów z prawidłowym odczytaniem tablic rejestracyjnych, chociaż w przypadku przedniej kamery jest to zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku tylnej kamerki gdzie samochody musiały znajdować się bliżej. Na plus tylnej kamerki możemy zaliczyć dobrą jakość i szeroki kąt, dzięki któremu jest w stanie objąć kilka pasów co świetnie widać na naszych nagraniach.

Trzeba tylko pamiętać o tym, że Xblitz V4 Professional rejestruje obraz z maksymalną szybkością 30 klatek na sekundę, więc odczytanie tablic rejestracyjnych przy wyższych prędkościach może być już utrudnione. No, ale tego można było się spodziewać.

A co z nocnymi nagraniami? Tutaj nie ma problemów z prawidłową oceną ewentualnego zdarzenia, bo obraz jest czytelny i dość jasny. Widać też, że punkty świetlne są wyraźne prześwietlone, więc odczytanie tablic rejestracyjnych jest bardzo utrudnione. To nic nadzwyczajnego. Ani to wada, ani zaleta. Tak po prostu jest w tej półce cenowej. Zresztą sami oceńcie jakość nagrań:

Co wchodzi w skład zestawu?

  • urządzenie Xblitz V4 Professional
  • tylna kamera
  • ładowarka z przewodem o długości 3,5 metra
  • uchwyt
  • czytnik kart pamięci micro SD
  • folia elektrostatyczna
  • instrukcja obsługi

Xblitz V4 Professional – nasza opinia

Xblitz V4 Professional to kolejny ciekawy wideorejestrator od polskiego producenta. Ma fajny i nowoczesny design, jest dobrze wykonany a także ma praktyczną i bardzo dobrze działającą aplikację na smartfon. Nie możemy zapominać o kompaktowych wymiarach, dzięki którym jesteśmy w stanie ukryć go za lusterkiem wstecznym i nie będzie ograniczał widoczności.

Jak na wideorejestrator za 479 złotych to naprawdę ciekawa propozycja. Tym bardziej, że dostajemy tutaj zestaw dwóch kamer – przedniej o rozdzielczości 2.5K oraz tylnej o rozdzielczości Full HD. Do tego mamy tutaj tryb parkingowy, więc kamerka może pilnować naszego auta również podczas naszej nieobecności.

Oczywiście możemy narzekać na to, że mamy tutaj maksymalnie 30 FPS a zamontowanie tylnej kamerki w pojeździe jest utrudnione. Z drugiej strony w tych pieniądzach trudno spodziewać się urządzenia idealnego, bo jeśli chcecie lepszego obrazu, lepszego trybu nocnego czy większej ilości klatek to trzeba dołożyć jeszcze kilka stówek.

Także naszym zdaniem Xblitz V4 Professional jest kamerką którą warto się zainteresować.