Rajdy samochodowe

Polo R WRC drugiej generacji

W Autostadt w Wolfsburgu Volkswagen zaprezentował Polo R WRC w w udoskonalonej technicznie i wizualnie postaci. Z nowym samochodem w nowych barwach załogi fabryczne z Wolfsburga będą po raz kolejny bronić tytułów rajdowych mistrzów świata WRC. Od chwili debiutu w WRC, w 2013 roku, Volkswagen zdobył tytuły mistrzowskie w dwóch najważniejszych klasyfikacjach – producentów i kierowców.

Jeżeli chodzi o skład załóg rajdowych Volkswagenów Polo R WRC, marka stawia na ciągłość. 22 stycznia, w legendarnym Rajdzie Monte Carlo, barwy Volkswagena na odcinkach specjalnych będą reprezentować podwójni mistrzowie świata – Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) oraz ich koledzy z zespołu Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) i Andreas Mikkelsen/Ola Fløene (N/N).

„Nowe Polo R WRC zostało znacznie udoskonalone wewnątrz i na zewnątrz” – poinformował dr Heinz-Jakob Neußer, Członek Zarządu marki ds. rozwoju technicznego. „Samochód nie tylko wygląda teraz bardziej dynamicznie i sportowo. Także pod maską nasi inżynierowie wprowadzili nowości techniczne i starannie udoskonalili wiele detali auta, odnoszącego od dwóch lat sukcesy. Najważniejszym celem inżynierów była poprawa efektywności, niezawodności i osiągów. Wprost nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli zobaczyć nowe Polo R WRC w Rajdzie Monte Carlo i w dwunastu pozostałych rajdach na czterech kontynentach”.

Obrona tytułów w kolorach granatowo-niebiesko-białym: nowy wygląd kolejnej generacji Polo R WRC.

Najbardziej widoczną na zewnątrz zmianą Polo R WRC w sezonie 2015 są nowe – barwy i wygląd. Podstawowy biały kolor nadwozia ustąpił miejsca granatowemu. Przód auta jest granatowy, tył – z nowym spojlerem – biały. Przejście od granatowego do białego koloru jest wykonane w formie białych i niebieskich pasów. Na nadwoziu umieszczone są loga najważniejszych partnerów Volkswagena w Rajdowych MŚ – Red Bulla, Castrola, Volkswagen Financial Services oraz producentów – opon (Michelin), zawieszenia i sprzęgła (ZF Sachs) oraz akcesoriów (OMP).

Pod maską inżynierowie Volkswagena wprowadzili wiele nowatorskich rozwiązań. Największą nowością jest hydrauliczne sterowanie zmianą biegów, obsługiwane łopatką umieszczoną na kolumnie kierownicy. Ponadto, trzy czwarte podzespołów – nadwozia, silnika, zawieszenia, układu napędowego i elementów aerodynamicznych zoptymalizowano zgodnie z zasadą „prostsze, lżejsze, stabilniejsze”.

Wypowiedzi przed sezonem Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC)

Sébastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC #1
„Jestem absolutnie pewny, że nowe auto rozpocznie sezon tak samo dobrze, jak jego poprzednik. Przeprowadziliśmy wiele testów i intensywnie współpracowaliśmy z inżynierami. Wiele pracy włożyliśmy w opracowanie nowego systemu zmiany biegów – to prawdziwy postęp. Cieszymy się na nowy sezon, emocjonujące będzie porównanie się z innymi zespołami. Testy dotychczas przebiegały dobrze, nasi inżynierowie trafili w dziesiątkę. Polo R WRC drugiej generacji jest szybsze i lepsze niż jego poprzednik”.

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC #2
„Nowy samochód dobrze się prowadzi i nie mogę doczekać się rozpoczęcia sezonu. W tym roku ponownie biegi będziemy zmieniać za pomocą łopatki przy kierownicy, a z tym bardzo dobrze sobie radzę. Nowe Polo R WRC jest bardzo szybkie, nie tylko ja mam takie odczucia, Sébastien i Andreas mają takie samo wrażenie. Nie ma wątpliwości – cieszymy się na sezon 2015”.

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC #9
„Na samym początku chcę powiedzieć, że nowy design jest absolutnie cool. Bardzo podobają mi się nowe kolory i nowa grafika. Jestem bardzo dumny z tego, że startuję w Polo R WRC. Na początku sezonu będę jeszcze jechał Polo R WRC z 2014 roku, a do nowego auta przesiądę się dopiero w Rajdzie Portugalii. To jednak żaden problem, bo nasze mistrzowskie Polo R WRC doskonale się sprawdziło”.

Jost Capito, Dyrektor Volkswagen Motorsport
„Taka prezentacja, jak dzisiejsza, jest doskonałym sygnałem do rozpoczęcia sezonu. Cały zespół długo i ciężko pracował na to, abyśmy byli gotowi do Rajdu Monte Carlo. Dostaliśmy dzisiaj ostatni emocjonalny impuls. To wspaniałe, że zarząd i pracownicy Volkswagena tak entuzjastycznie nas wspierają. Zainteresowanie i wsparcie dla sportu motorowego w Volkswagenie są ogromne. Teraz, w nowym sezonie, musimy dać z siebie wszystko, aby odwdzięczyć się za ten entuzjazm”.