AktualnościRajdy samochodowe

Ford Ranger wystartuje w Dakarze

Rozpoczęły się intensywne testy Forda Raptora 2025, które mają prowadzić do pomyślnego ukończenia przez Ford Performance jednego z najtrudniejszych światowych rajdów. Ford Performance przedstawia również dwóch z czterech kierowców, którzy pojadą w Dakarze Fordem Raptorem – Carlosa Sainza seniora i Naniego Romę.

Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsport

„Nasze aspiracje w wyścigach terenowych nie mają precedensu w najnowszej historii Forda, a co za tym idzie, równie oczywiste są nasze plany wystartowania Fordem Raptor w legendarnym rajdzie Dakar” – powiedział Mark Rushbrook, globalny dyrektor Ford Performance Motorsport. „Podjęcie tak dużego wyzwania wymaga zaangażowania najlepszych inżynierów, stylistów, członków zespołu, pilotów i kierowców, a Nani Roma i Carlos Sainz senior to dwaj najbardziej doświadczeni i utytułowani kierowcy w historii Dakaru. Ford Raptor już pokazuje na co go stać podczas testów, a obecność dwóch najlepszych kierowców na świecie daje nam pewność co do efektu dalszych prac nad tym pick-upem.”

Matthew Wilson, dyrektor M-Sport i menedżer zespołu startującego w Dakarze

„To wielka przyjemność znów widzieć Naniego w zespole po świetnym występie w tym roku za kierownicą Rangera T1+ w Dakarze” – powiedział Matthew Wilson, dyrektor M-Sport i menedżer zespołu Dakar. „Jego doświadczenie i wiedza były dla nas nieocenione i jestem pewien, że nadal będziemy się od niego uczyć, w miarę jak ten emocjonujący program będzie się rozwijał. Carlos jest legendą naszego sportu i jednym z najbardziej utytułowanych kierowców startujących we wszystkich formatach wyścigów terenowych. Jego decyzja o powrocie do Forda i M-Sportu po tylu latach jest ogromnym impulsem dla zespołu i wspaniale jest mieć go znów w powiększonej rodzinie Forda, gotowego do zmierzenia się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest Dakar. Testy są już w toku, mamy więc świetną okazję, by uczyć się od najlepszych i przyspieszyć prace rozwojowe nad Fordem Raptorem.”

Carlos Sainz, kierowca

„Jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony do nowego projektu związanego ze startami w Rajdzie Dakar, to naprawdę świetny czas na powrót do współpracy z Fordem po raz czwarty, powrót do M-Sportu, powrót do Malcoma, którego bardzo dobrze znam. Moja historia z Fordem sięga roku 1987 i myślę, że byłem pierwszym kierowcą u Malcolma [Wilsona, założyciela M-Sportu], jego pierwszym kierowcą fabrycznym w tamtych czasach, z czego jestem bardzo dumny. Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę poprowadzić Raptora i wiążę z tym wielkim wydarzeniem wiele celów. Jednym z nich jest zapewnienie Fordowi zwycięstwa w Rajdzie Dakar.”

Nani Roma, kierowca

„To wielka przyjemność uczestniczyć w tym ogromnym przedsięwzięciu z tak legendarną marką sportów motorowych jak Ford! w przypadku takiego zespołu jak M-Sport z jego historią i dziedzictwem w sporcie, z którym można stworzyć coś zupełnie nowego, mogę powiedzieć, że te kilka miesięcy to już bardzo emocjonujący okres. Do kolejnego Dakaru już blisko, więc nadszedł czas na wytężoną pracę, ale Alex i ja jesteśmy bardzo szczęśliwi, że otaczają nas bardzo zaangażowani i utalentowani inżynierowie, mechanicy i cały zespół – możemy budzić się każdego dnia i robić to, co kochamy z ludźmi, którzy mają tę samą pasję, to fantastyczne uczucie!”