Pozostałe

ORLEN Team na mecie rajdu Dakar 2015

Osiągnięcie mety rajdu Dakar to jedno z największych wyzwań w sportach motorowych i marzenie wielu zawodników. Nie jest łatwo tego dokonać – tegoroczny rajd ukończyło 79 ze 168 startujących motocyklistów oraz 67 ze 144 samochodów, czyli znacznie mniej, niż połowa stawki. Wśród szczęśliwców byli Kuba Przygoński, Marek Dąbrowski i Mark Powell, którzy odbierali dziś gratulacje na mecie Dakaru w Buenos Aires.

Każdy zawodnik startujący w najtrudniejszym rajdzie na świecie powtarza, że meta jest zawsze sukcesem. Tym większy jest on dla Kuby Przygońskiego, Marka Dąbrowskiego i Marka Powella, że tegoroczny Dakar był wyjątkowo ciężki, na każdym kroku rzucając zawodnikom kłody pod koła. Choć los nie oszczędzał ORLEN Teamu, zawodnikom udało się pokonać wszystkie przeciwności i dopiąć swego, stając na mecie w Buenos Aires.

– Bardzo trudno mi podsumować ten rajd. Cieszę się z sukcesów kolegów, ale dla mnie to był najcięższy Dakar, jaki dotychczas przejechałem. Nie ze względu na trudność trasy czy zmęczenie fizyczne, tylko na obciążenie psychiczne. Nie zapomnę tego Dakaru. Zaraz po powrocie do Polski wezmę udział w pożegnaniu Michała Hernika – powiedział Marek Dąbrowski.

– Każdy, kto jest na mecie Dakaru, odczuwa wielką satysfakcję. Przejechać Dakar zawsze jest ciężko. Rok temu miałem lepsze tempo, niż obecnie, ale jestem po pięciu miesiącach leżenia w łóżku i rehabilitacji. Rajd jak zawsze był nieprzewidywalny, wielu zawodników odpadło, a ja dojechałem do mety, z czego się cieszę – powiedział Kuba Przygoński.

– Szczególne podziękowania i gratulacje należą się Markowi Powellowi. Przygotowujemy się do Dakaru cały rok, on jednak zgodził się usiąść na fotelu pilota z dnia na dzień. To było ogromne wyzwanie i obciążenie dla Marka, ale podołał wspaniale. Lepiej, niż mogłem się tego spodziewać – dodał Marek Dąbrowski.

Zanim jednak zawodnicy stanęli na mecie, musieli pokonać ostatni etap, który wcale nie okazał się prosty ze względu na silne opady deszczu. Z tego względu organizatorzy w ostatniej chwili skrócili odcinek.

– Żeby tradycji stało się zadość, zawisła nad nami czarna chmura. Dopadła też cztery ciężarówki, które jechały przed nami. Było bardzo ślisko, a rowy po bokach drogi były pełne wody, więc ciężarówki nawet nie mogły zjechać nam z drogi i jechaliśmy razem w konwoju – powiedział Marek Dąbrowski.

– Ostatni etap miał być łatwy, ale okazało się przeciwnie. Spadł deszcz i było bardzo ślisko. Miałem trochę przygód na trasie, ale najważniejsze, że utrzymałem swoją pozycję, z czego się bardzo cieszę – dodał Kuba Przygoński.

Marek Dąbrowski i Kuba Przygoński odbierając swoje medale przyznawane za ukończenie rajdu zdecydowali się na specjalne dedykacje.

– Swój medal chciałbym zadedykować Michałowi Hernikowi, który zmarł realizując swoją pasję. Żałuję, że nie mogę dać nic więcej, niż ten medal, symbolizujący cały trud, jaki włożyłem, aby przejechać te 9000 kilometrów – powiedział Kuba Przygoński.

Ja zaś swój medal dedykuję Kubie Czachorowi. Jestem też myślami z Jego rodziną, moimi przyjaciółmi – dodał Marek Dąbrowski.

Trasa rajdu Dakar 2015 przebiegała przez terytorium trzech państw: Argentyny, Boliwii i Chile. Rajd ruszył 4 stycznia z Buenos Aires, by po sześciu dniach dotrzeć do najbardziej wysuniętego na północ punktu trasy – Iquique w Chile. Stamtąd rajdowcy ruszyli do Boliwii, gdzie rywalizacja odbyła się na solnym płaskowyżu położonym na wysokości powyżej 3,5 tysiąca m n.p.m., a następnie powrócili na terytorium Chile, by przebić się przez wysokogórskie pasmo Andów z powrotem do Argentyny. Rajd zakończył się po 14 wyczerpujących etapach, 17 stycznia w Buenos Aires. Łącznie motocykliści pokonali 9295 kilometrów (OS-y 4752 km), a samochody 9111 kilometrów (OS-y 4578 km).