Aktualności

Nowa Skoda Fabia: przemyślany kompakt z dużym wnętrzem

Najnowsza generacja Fabii zwraca uwagę nie tylko emocjonującym wyglądem – jest też bardziej praktyczna niż kiedykolwiek wcześniej. Przestronne wnętrze mieści największy bagażnik w klasie i wiele przemyślanych rozwiązań.

Nowa ŠKODA Fabia przy kompaktowych wymiarach zewnętrznych posiada bardzo pojemne wnętrze, mieszczące komfortowo pięć osób i ich bagaż. To idealny towarzysz codziennych podróży: praktyczny, nowoczesny i zachwycająco zwinny. Design trzeciej generacji Fabii jest pełen emocji, a jednocześnie funkcjonalny – tak, by była to stuprocentowa ŠKODA, ceniona za swoje przemyślane rozwiązania.

„Nowa ŠKODA Fabia to prawdziwy mistrz praktyczności, oferujący szereg możliwości – to idealny środek do nowoczesnego, a przy tym praktycznego poruszania się po mieście, posiadający perfekcyjną kombinację funkcjonalności i ekscytującego wyglądu” – mówi dr Frank Welsch, członek Zarządu ŠKODY ds. rozwoju technicznego.

ŠKODA Fabia zapewnia niezrównanie dużo miejsca dla osób w środku i ich bagażu. Wobec poprzednika zwiększono przestronność zarówno wszerz, wzdłuż, jak i wzwyż. Choć nowa generacja czeskiego bestselleru jest o 8 mm krótsza od poprzedniczki, długość wnętrza została powiększona o około 8 mm, do 1 674 mm. Jest także 21 mm więcej miejsca na łokcie z przodu (teraz to razem 1 401 mm) i 2 mm z tyłu (powiększenie do wartości 1 386 mm).

Samochody ŠKODA wyróżniają się niezrównaną pojemnością bagażników i nowa Fabia wpisuje się w tę tradycję, mogąc pochwalić się największą pojemnością w klasie: 330 litrów to o 15 litrów więcej niż dotychczas i zdecydowanie więcej niż u któregokolwiek z konkurentów. Po złożeniu tylnych siedzeń zdolności przewozowe rosną do aż 1 150 litrów. Dostęp do tylnej kanapy jest komfortowy dzięki dużemu otworowi o szerokości 1 098 mm, pokrywa bagażnika otwiera się do 1 915 mm, a niska krawędź załadunkowa ułatwia umieszczenie bagażu. Przestrzeń ładunkowa ma aż 960 mm szerokości – to o 20 mm więcej niż miała poprzednia generacja Fabii.

Kolejną bardzo przydatną funkcją jest system SmartGate, umożliwiający transfer najważniejszych informacji o samochodzie – jego zużycia paliwa, średniej prędkości, kosztów aplikacji – do aplikacji smartfona w celu przechowywania i wykorzystania poza samochodem. Przesył danych jest bezprzewodowy dzięki wykorzystaniu sieci wi-fi.

Wprowadzono wiele przemyślanych rozwiązań, ułatwiających codzienną eksploatację: skrobaczkę do szyb schowaną w schowku wlewu do baku, miejsce na urządzenia multimedialne w konsoli środkowej, gdzie można wygodnie odłożyć swój telefon albo odtwarzacz muzyki. W drzwiach kierowcy znajduje się schowek na kamizelkę odblaskową, obowiązkową w wielu krajach. W kabinie znalazł się także pojemnik na odpadki, a na krawędziach siedzeń – siatki do przechowania małych przedmiotów. Nowa Fabia zapewnia też więcej miejsca na butelki. Tylne drzwi pomieszczą półlitrowe butelki, a schowek w desce rozdzielczej pomieści litrową. Razem we wnętrzu jest więc miejsce na aż siedem butelek: po jednej na każde z drzwi, na jedną w schowku deski rozdzielczej i na dwie w tunelu środkowym.

Nowa ŠKODA zachowuje także przemyślane rozwiązania sprawdzone i cenione w Fabii drugiej generacji. W samochodzie znajduje się uchwyt na bilet parkingowy w słupku A koło kierowcy, a bagażnik można wyposażyć w dwa haki i dwie siatki ułatwiające utrzymanie porządku i bezpieczne przewiezienie ładunku. Przemyślane rozwiązania poprawiają także bezpieczeństwo: przednie światła przeciwmgielne wyposażono w funkcję doświetlania zakrętów.