FIA Cross Country

121 pojazdów na liście zgłoszeń

Aż 121 samochodów, motocykli, quadów i ciężarówek widnieje na listach zgłoszeń Baja Poland 2014. O punkty w Pucharze Świata FIA wśród samochodów będzie rywalizowało 37 załóg reprezentujących 14 krajów, a 23 staną do walki w rywalizacji CEZ (mistrzostwa Europy strefy centralnej), w tym także rzadko oglądane w Polsce rajdowe samochody ciężarowe. Baja Poland to także runda Pucharu Polski, w której zobaczymy kolejnych 21 „terenówek”. Poza nimi na starcie w Szczecinie stanie także 40 motocykli i quadów.

Wśród zawodników nie brakuje nazwisk ze światowej czołówki. Swój start w Polsce awizuje między innymi lider klasyfikacji Pucharu Świata FIA, Rosjanin Władimir Wasiliew, ale najbardziej znanym i utytułowanym kierowcą będzie Nasser Al-Attiyah z Kataru, który przed dwoma tygodniami zwyciężył w Baja Hungaria i jest jednym z głównych pretendentów do końcowego sukcesu. Katarczyk to zwycięzca Dakaru, zdobywca Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, rajdowy mistrz świata w kategorii samochodów produkcyjnych, dziewięciokrotny rajdowy mistrz Bliskiego Wschodu i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w……strzelaniu do rzutków.

Do czołowych lokat aspirują także Mirosław Zapletal z Czech czy Berhard Ten Brinke z Holandii oraz duża grupa kierowców polskich z Krzysztofem Hołowczycem, Martinem Kaczmarskim, Adamem Małyszem i Markiem Dąbrowskim. Sensacyjnie zapowiada się debiut na czterech kołach Tadeusza „Taddy’ego” Błażusiaka, wielkiej gwiazdy światowego enduro-crossu, pięciokrotnego mistrza świata Super Enduro.

W rywalizacji motocyklistów zobaczymy powracającego po kontuzji Kubę Przygońskiego, który obok Alessandro Rusou z Włoch, Adriena Mare z Monako oraz Alexa Zanotti z San Marino należy do grona głównych pretendentów do zwycięstwa w motocyklowym Pucharze FIM w Rajdach Baja. Wśród quadów do miejsc na podium aspirują Alexandre Giroud z Francji oraz Polacy Kamil Wiśniewski i Zbigniew Zych.

W najcięższej kategorii ciężarówek polsko-czeska załoga Robert Szustkowski / Jarosław Kazberuk / Filip Skrobanek będzie najgroźniejszym rywalem dla ekipy z Kazachstanu prowadzonej przez Artura Ardaviciusa, który ma już na swoim koncie miejsce na podium w maratonie do Dakaru.

Wśród samochodów rajdowych nie zabraknie Mini All4Racing ze słynnego teamu X-raid (min. Wasiliew, Hołowczyc, Kaczmarski) oraz Toyot Hilux przygotowanych przez belgijski Overdrive, kierowany przez Jeana-Marca Fortin’a, byłego pilota Hołowczyca. Japońskie samochody wybrali min. Al-Attiyah, Dąbrowski, Małysz oraz Błażusiak.

Motocykle i quady to przede wszystkim KTMy i Yamahy, a ciężarówki reprezentują Man, Mercedes Unimog i potężne Tatry z sinikami o mocy przeszło 1000 KM !