Rajdy samochodowe

Lappi obejmuje prowadzenie w WRC2

??????????????????Kolejny kamień milowy w historii nowej ŠKODY Fabia R5: dzięki bezapelacyjnemu zwycięstwu na własnym terenie podczas Rajdu Finlandii, Esapekka Lappi (FIN) wysunął się na czoło klasyfikacji generalnej w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC2).

Po olśniewającej jeździe podczas zawodów nazywanych „Formułą 1 w lesie”, „Latający Fin” i jego pilot Janne Ferm triumfowali przed kolejną fabryczną załogą ŠKODY – Pontusem Tidemandem (S) i Emilem Axelssonem (S). Był to drugi z rzędu finisz na dwóch pierwszych pozycjach dla fabrycznego zespołu ŠKODY – zaledwie cztery tygodnie po historycznym, debiutanckim zwycięstwie w Rajdzie Polski.

„Wspaniały dzień dla ŠKODY! To kolejne potwierdzenie, że ciężka praca zespołu procentuje. Nasza nowa Fabia R5 po raz kolejny pracowała perfekcyjnie na 320 kilometrach odcinków specjalnych najszybszego rajdu w roku” – powiedział Michal Hrabánek.

Dyrektor ŠKODA Motorsport zachował szczególne słowa uznania dla obu załóg: „Podczas Rajdu Finlandii jazda wymaga umiejętności, odwagi i nerwów ze stali. Esappekka Lappi i Janne Ferm oraz Pontus Tidemand i Emil Axelsson po raz kolejny pokazali klasę. Przewodnictwo w tabeli WRC2 daje nam kolejny zastrzyk motywacji przed nadchodzącymi rajdami.”

25 punktów za triumf wysunęło Esapekkę Lappiego na pierwsze miejsce w klasyfikacji kierowców – pomimo faktu, że ŠKODA jak dotąd wzięła udział jedynie w połowie z ośmiu rund WRC. Z 70 punktami Lappi przewodzi w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajmuje jego rodak Jari Ketomaa (67), a trzecie kolejny kierowca ŠKODY Pontus Tidemand (61). „To oczywiście niesamowite przewodzić klasyfikacji WRC2. Ponad wszystko jednak, jestem zachwycony zwycięstwem w domowym rajdzie. To bardzo specjalne uczucie, wygrać ten klasyk WRC przed tak wieloma kibicami. Jechaliśmy perfekcyjnie, mieliśmy perfekcyjne notatki i perfekcyjny samochód. Pragnąłbym podziękować całemu zespołowi ŠKODY” – powiedział uszczęśliwiony Lappi.

24-latek był wyróżniającym się kierowcą w dominującej Fabii R5. W drodze po zwycięstwo dwukrotnie wygrał legendarny odcinek Ouninpohja, który, z przeszło 70 skokami, w świecie rajdów uchodzi za ostateczny sprawdzian odwagi. Notując średnią prędkość 127,13 km/h, Lappi w zdecydowany sposób uzasadnił dlaczego Rajd Finlandii nazywany jest „Formułą 1 w lesie”. ŠKODA Fabia R5 wygrała 17 z 20 odcinków specjalnych, będąc zdecydowanym numerem 1 w rywalizacji WRC2.

„Wysokie prędkości przez cały czas, mnóstwo skoków, tysiące fanów na każdym z odcinków – Rajd Finlandii jest prawdziwym klejnotem w rajdowym kalendarzu. Szczęśliwie dla nas, Fabia R5 jest perfekcyjnym samochodem,” powiedział Tidemand. „Drugie miejsce jest najlepszym rezultatem, na jaki mogliśmy tu liczyć. Gratulacje dla Esapekki i Janne.”

Esapekka Lappi i Janne Ferm będą walczyć o kolejne zwycięstwa i tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC2) za dwa i pół tygodnia. Kolejnym wyzwaniem będzie, odbywający się w dniach 21-23 sierpnia, Rajd Niemiec, gdzie drugą fabryczną załogę stanowić będą Jan Kopecký (CZ) i Pavel Dresler (CZ).

Pontus Tidemand i Emil Axelsson wracają tymczasem do Mistrzostw Azji i Pacyfiku (APRC), gdzie za dwa tygodnie rywalizować będą w Malezji. Dzięki dwóm zwycięstwom i jednej drugiej lokacie fabryczny zespół ŠKODY zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Siedem miejsc na podium podczas czterech startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC2) to imponujący dorobek ŠKODY przy użyciu nowej Fabii R5. Debiut samochodu podczas Rajdu Portugalii zakończył się drugim i trzecim miejscem dla Esapekki Lappiego i Pontusa Tidemanda. Fabryczny kierowca Jan Kopecký (CZ) finiszował z kolei jako trzeci w Rajdzie Włoch. Podobnie jak w Finlandii, podczas Rajdu Polski dwie czołowe lokaty przypadły Lappiemu i Tidemandowi.