Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

AktualnościBezpieczeństwo

Wiosenny długi weekend

renault_75905_global_en_Przed nami majówka i wielu kierowców wybierze się ze swoimi rodzinami na odpoczynek. Zanim jednak wsiądziemy do samochodu, odpowiednio zaplanujmy podróż i przygotujmy się do niej. Wyjeżdżając na drogi zwracajmy szczególną uwagę na motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

Zaplanujmy swoją podróż i zachowując bezpieczeństwo utrzymujmy prędkość zgodną z przepisami. W ubiegłym roku policja zanotowała 310 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 408 zostało rannych.

Zaplanuj podróż

Zaplanujmy swój wyjazd o takich porach, o których możemy spodziewać się mniejszego ruchu. Nie odkładajmy także podróży powrotnej na ostatnią chwilę. Tym sposobem unikniemy spędzenia w podróży znacznie więcej czasu niż to konieczne, stojąc w korkach i to często po zmroku. Wówczas skutkuje to zdenerwowaniem, zmęczeniem, co łączy się ze zmniejszeniem uwagi i dekoncentracją.

Warto pamiętać, aby nie jeździć w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego planując trasę uwzględnijmy regularne postoje i przynajmniej raz na 2 godziny zróbmy sobie 15-minutową przerwę – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Pamiętajmy, żeby podczas trasy i bezpośrednio przed nią nie spożywać obfitych posiłków, ponieważ wzmagają one uczucie senności – dodaje.

Nie rozpraszaj się
Przede wszystkim unikajmy korzystania z telefonów komórkowych w trakcie prowadzenia samochodu, a także nie wykonujmy innych czynności, które odwracają naszą uwagę od sytuacji na drodze – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zwłaszcza, gdy na drogach w tym okresie pojawia się dużo motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. Nie zapominajmy wówczas o zachowaniu odpowiedniej odległości od nich. – Podczas wyprzedzania jednośladów zachowajmy odległość minimum 1 metra – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Ograniczaj prędkość
Każdy kierowca powinien pamiętać, że główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Im lepsze warunki klimatyczne tym niebezpieczniej na drogach. Co roku, najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, ponieważ kierowcy czują w takich sytuacjach większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo swoje i pasażerów zdejmijmy nogę z gazu.