Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Skoda wykorzystuje materiały z butelek PET

Dla elektrycznego modelu Enyaq iV Skoda zamieniła swoje klasyczne linie wyposażenia na innowacyjne wnętrza w ramach opcji Design Selections. W opcji LODGE tradycyjne pokrycia foteli zastąpiono przy tym tapicerką wykonaną z tkaniny łączącej wełnę z przetworzonym poliestrem z jednorazowych butelek PET. We współpracy z dostawcami i środowiskiem naukowym marka Skoda pracuje już nad kolejnymi produkowanymi w sposób zrównoważony, nadającymi się do recyklingu i trwałymi materiałami do zastosowania w produkcji seryjnej.

– Konsekwentne stosowanie materiałów wyprodukowanych w sposób zrównoważony w naszych obecnych pojazdach zmienia wymagania w dziale zakupów, a tym samym także wymagania wobec naszych dostawców. Zgodnie z naszym hasłem „Simply Clever” pracujemy razem nad tworzeniem innowacyjnych, zrównoważonych materiałów, które wytrzymają codzienne użytkowanie, są łatwe w obróbce, a jednocześnie tworzą atrakcyjny design – podkreśla Markéta Truhelková, Koordynator ds. Zakupów – Wnętrza w Skoda Auto.

Skoda priorytetowo traktuje zrównoważony rozwój w ramach zakupu materiałów i komponentów i angażuje do tego swoich partnerów w ramach całego łańcucha dostaw.

Marka od kilkudziesięciu lat współpracuje z czeskim dostawcą Sage Automotive Interior, który opracowuje innowacyjne materiały wdrażane następnie do produkcji. Należą do nich tkaniny wykonane z przetworzonych plastikowych butelek w ramach wnętrza Design Selection LODGE elektrycznej Skody Enyaq iV. Firma opracowuje również materiały zawierające specjalne włókna, które działają jak podgrzewacze siedzeń i poprawiają komfort użytkowania, a także specjalne włókna odblaskowe. Sage Automotive Interiors ściśle współpracuje z uczelnią wyższą – Politechniką w Libercu.

Tekstylia techniczne z wełny i przetworzonych butelek PET dla modelu Enyaq iV produkuje także firma AUNDE. Butelki są kruszone, topione i przetwarzane na granulat, który służy do wytwarzania trwałej przędzy. Na krośnie, z 6000 takich nici, powstaje wytrzymała tkanina zgodna ze specyfikacjami projektantów wnętrz Skody. Materiał jest następnie prany i suszony, co nadaje mu wymaganą trwałość.