Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Skoda wspiera projekt farmy wiatrowej w Finlandii

Skoda Auto przyczynia się do transformacji energetycznej – marka jest zaangażowana w budowę nowej farmy wiatrowej w Finlandii. Przy planowanej produkcji o wolumenie 570 GWh rocznie, zakład będzie wytwarzał wystarczającą ilość zielonej energii, aby zaopatrywać w nią około 150 000 gospodarstw domowych lub zasilać elektryczne pojazdy Skoda przy zerowej emisji lokalnej.

W zależności od rozwoju rynku, celem marki jest zwiększenie udziału modeli całkowicie elektrycznych w sprzedaży Skody w Europie. Ma on wynieść od 50 do 70 procent do roku 2030. Aby to osiągnąć, Skoda będzie kontynuować elektryfikację swojego portfolio modeli w nadchodzących latach. Do 2030 r. oferta będzie obejmować co najmniej trzy kolejne pojazdy w pełni elektryczne, z których wszystkie będą pozycjonowane poniżej flagowego modelu Enyaq iV – zarówno pod względem wielkości, jak i ceny. W celu gwarancji zasilania ich zieloną energią, marka jest mocno zaangażowana w rozwój odnawialnych źródeł energii.

W tym obszarze jednym z bieżących projektów wspieranych przez Skodę jest duża farma wiatrowa obsługiwana przez norweską firmę energetyczną w Finlandii. Aż 38 turbin wiatrowych, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo Vestas, o mocy znamionowej 4,2 MW każda, zostało zainstalowanych w trzech różnych lokalizacjach. W Välikangas 24 turbiny wiatrowe wytwarzają łącznie 100,8 MW energii, podczas gdy siedem turbin w miastach Pithipudas i Sievi generuje po 29,4 MW. Łącznie moc nominalna farmy wiatrowej wynosi 159,6 MW, co oznacza, że ​​w skali roku można wygenerować 570 GWh energii. Taka jej ilość mogłaby zasilić około 150 000 gospodarstw domowych.

Skoda Auto postawiła sobie za cel minimalizację wpływu swoich produktów i rozwiązań mobilnych na środowisko. W ramach strategii Green Future marka łączy wszystkie swoje działania w tym obszarze – od wydobycia surowców po zakończenie cyklu życia pojazdu. Ponadto firma ponownie wzmocniła swoje ambitne cele środowiskowe w ramach NEXT LEVEL – Skoda STRATEGY 2030. Od 2030 roku czeskie i indyjskie zakłady osiągną zerową emisję netto w procesie produkcji pojazdów.

Czeski zakład w Vrchlabí jest pod tym względem liderem i od końca 2020 roku jest pierwszym neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym Skody. Ponadto firma do końca dekady dąży do zmniejszenia emisji swojej floty pojazdów o ponad 50 procent w porównaniu do roku 2020. Skoda Auto stale zmniejsza również zużycie energii i wody, a także ilość generowanych odpadów z produkcji pojazdów. Od początku 2020 r. marka w swoich czeskich zakładach przetwarza, także termicznie, wszystkie odpady powstałe podczas produkcji.