Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Premiera

Renault prezentuje Kangoo Van E-Tech oraz Mastera E-Tech

36 lat po premierze pierwszego w pełni elektrycznego prototypu modelu Master i 10 lat po debiucie w salonach pierwszego elektrycznego Kangoo Z.E., które sprzedało się do tej pory w ponad 70 tys. egzemplarzy, Renault ugruntowało swoją pozycję światowego pioniera oraz lidera w segmencie samochodów elektrycznych w Europie.

Renault odnawia swoją gamę elektrycznych pojazdów użytkowych, wprowadzając na rynek Nowe Kangoo Van E-Tech elektryczne i Nowego Mastera E-Tech elektrycznego 52 kWh, które zapewniają użytkownikom jeszcze większą wolność i elastyczność bez żadnych kompromisów.

Wszystkie atuty i nowatorskie rozwiązania znane z modelu Kangoo Van w pełni elektrycznej wersji

W nowym modelu Kangoo Van E-Tech elektrycznym wykorzystano wiele rozwiązań znanych z wersji z silnikiem spalinowym, która zdobyła nagrodę „International Van of the Year 2022” dla najlepszego nowego samochodu dostawczego na rynku

Akumulator trakcyjny został ukryty pod podłogą, dzięki czemu pojemność przestrzeni ładunkowej nadal wynosi do 3,9 m3 w wersji L1 (4,0 m3 w modelu L2 który zostanie wprowadzony do sprzedaży w późniejszym terminie), ładowność to 600 kg (800 kg w wersji L22), a na dodatek mamy możliwość holowania przyczepy o masie do 1500 kg.

Inne, dobrze znane nam elementy wyposażenia to: pomysłowe i unikatowe w tym segmencie drzwi boczne „Open Sesame by Renault” o największej szerokości na rynku (1,45 m), nowatorski składany stelaż „Easy Inside Rack”, znajdujący się pod sufitem, trzy przednie fotele ze składanym oparciem środkowego siedzenia, które błyskawicznie zamienia wnętrze w mobilne biuro oraz schowki o łącznej pojemności 44 litrów, w tym szuflada „Renault Easy Life”.

Dziesięć lat temu premierowa wersja elektryczna Kangoo zdobyła pierwszy tytuł „International Van of the Year”. Dziesięć lat doświadczeń i intensywnej eksploatacji przez użytkowników, którzy wykorzystują Kangoo w swojej pracy, umożliwiło Renault utrzymanie wiodącej pozycji w segmencie elektrycznych pojazdów dostawczych oraz wprowadzenie na rynek nowego elektrycznego Kangoo z największym zasięgiem na rynku.

Za sprawą akumulatora litowo-jonowego 45 kWh, który jest zbudowany z ośmiu niezależnych i łatwych w naprawie modułów, Nowe Kangoo Van E-Tech elektryczne może pochwalić się zasięgiem do 300 km w cyklu WLTP. Dzięki temu użytkownicy furgonetek mogą spokojnie planować większość codziennych przejazdów w celach zawodowych przy optymalnie niskich kosztach posiadania i eksploatacji pojazdu.

Akumulator, który występuje w wersjach z ładowarką 22 kW, jest wyposażony w hydrauliczny układ chłodzenia oraz elektryczny układ podgrzewania, które umożliwiają jego eksploatację w odpowiednich zakresach temperatur, co przekłada się na zachowanie zasięgu, ale także skraca czas ładowania. Akumulatory są objęte gwarancją na 8 lat lub 160 tys. km. W tym okresie są wymieniane nieodpłatnie, jeśli ich pojemność spadnie poniżej 70% wartości znamionowej (SoH).

Nowe Renault Kangoo Van E-Tech elektryczne jest wyposażone w silnik o mocy 90 kW rozwijający natychmiast dostępny moment obrotowy 245 Nm, który pozwala na płynną i bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Tryb Eco, zalecany przy niewielkim obciążeniu pojazdu, ogranicza moc i prędkość maksymalną, aby zapewnić optymalny zasięg.

Kierowca może wybrać jeden z trzech trybów hamowania rekuperacyjnego:

 • Sailing (kontrolka B1): tryb ograniczonego odzyskiwania energii przystosowany do jazdy na autostradach i trasach szybkiego ruchu.
 • Drive (B2): domyślny tryb odzyskiwania energii do wszechstronnego użytkowania. Przy puszczeniu pedału gazu daje podobne odczucie hamowania jak w samochodzie
  z silnikiem spalinowym.
 • Brake (B3): tryb maksymalnego odzyskiwania energii do stosowania w korkach lub na trasach w terenie górzystym.

W Nowym Kangoo Van E-Tech elektrycznym klasyczny, hydrauliczny układ hamulcowy jest wspomagany przez ARBS (Adaptative Regenerative Brake System), który odzyskuje maksymalną ilość energii.

Różne kombinacje trybów działania napędu i hamowania zapewniają kierowcy wybór spośród sześciu odmiennych typów jazdy, a tym samym optymalną wygodę prowadzenia i zasięg,
w zależności od sposobu użytkowania pojazdu i warunków na drodze.

Informacje o wybranym trybie jazdy, zarządzaniu energią elektryczną oraz o działaniu systemów wspomagania prowadzenia są zgrupowane na 10-calowym, w 100% cyfrowym kolorowym ekranie na tablicy rozdzielczej, zapewniającym pełną gamę możliwości personalizacji i dostępnym jako opcja.

W celu zagwarantowania jak największego zasięgu o każdej porze roku, Nowe Renault Kangoo Van E-Tech elektryczne jest wyposażone w system automatycznej klimatyzacji z pompą ciepła. Dzięki odwracalnemu obiegowi termodynamicznemu możemy cieszyć się zimą ogrzewaniem, a latem klimatyzacją. W trybie ogrzewania system podnosi temperaturę w kabinie pasażerskiej, pobierając ciepło z powietrza na zewnątrz, a układ klimatyzacji wychwytuje z kolei ciepło z kabiny pasażerskiej, żeby odprowadzić je poza samochód.

Pompa powietrza osiąga optymalną efektywność w temperaturze od -15 do +15°C, zapewniając idealny komfort termiczny, a jednocześnie nie zmniejsza zasięgu. Pozwala na zwiększenie zasięgu nawet o 85 km w cyklu WLTP!

Dodatkowo Nowe Kangoo Van E-Tech elektryczne oferuje w opcji podgrzewaną przednią szybę, przednie fotele oraz kierownicę. Wszystkie te elementy wyposażenia zapewniają jeszcze wyższy komfort termiczny i w niewielkim stopniu obciążają akumulator.

W celu naładowania akumulatora Nowe Kangoo Van E-Tech elektryczne proponuje wybór trzech rodzajów ładowarek:

 • W standardzie samochód wyposażony jest w dwa rodzaje ładowarek pokładowych:
  • ładowarkę trójfazową o mocy 11 kW przystosowaną do wszelkich rodzajów ładowania w warunkach domowych
  • ładowarkę trójfazową o mocy 22 kW, która rozszerza możliwości ładowania AC, umożliwiając wykorzystanie pełnej szybkości ładowania dostępnej na większości stacji publicznych AC.
 • Dodatkowo jako opcja dla ładowarki 22 kW dostępna jest ładowarka szybkiego ładowania o mocy 80 kW (na prąd stały), która umożliwia doładowanie 170 km (WLTP) w ciągu zaledwie 30 minut.

Po podłączeniu do Wallboxa 11 kW akumulator Nowego Kangoo Van E-Tech elektrycznego naładuje się od poziomu 15% do 80% w ciągu 2 godzin i 40 minut. W przypadku Wallboxa 7,4 kW będzie potrzebował niespełna 6 godzin.

Co więcej, dzięki aplikacji My Renault na smartfony lub systemowi multimedialnemu Renault Easy Link, Nowe Kangoo Van E-Tech elektryczne dysponuje specjalnymi usługami mobilnymi, takimi jak:

 • programowanie ładowania akumulatora oraz zdalna kontrola stanu naładowania
 • programowanie wstępnego ogrzewania lub schładzania kabiny
 • wyszukiwanie stacji ładowania na trasie
 • obliczanie celu podróży dostępnego na pozostałym zasięgu akumulatora.

Znana przestronność i wydajność Mastera w wersji elektrycznej z jeszcze większym zasięgiem

Nowy Master E-Tech elektryczny 52 kWh, czyli duży elektryczny pojazd dostawczy Renault, jest wyposażony w nowy akumulator o mocy 52 kWh, dzięki czemu jego zasięg w cyklu WLTP zwiększył się do 200 km.

Podobnie jak w Nowym Kangoo Van E-Tech elektrycznym, klasyczny, hydrauliczny układ hamulcowy jest wspomagany przez system ARBS (Adaptative Regenerative Brake System), który odzyskuje maksymalną ilość energii podczas hamowania.

Tryb Eco – ogranicza maksymalną moc i prędkość, a w połączeniu z oponami o niskich oporach toczenia zapewnia maksymalny zasięg i najwyższy poziom komfortu jazdy.

Dostępne są dwa typy ładowarek:

 • ładowarka jednofazowa na prąd zmienny o mocy 7,4 kW przystosowana do wszelkich rodzajów ładowania w warunkach domowych
 • ładowarka 22 kW DC idealna do szybkiego ładowania na publicznych stacjach ładowania, która umożliwia doładowanie 50 km zasięgu WLTP w 45 minut.

Po podłączeniu do Wallboxa 7,4 kW akumulator nowego modelu Master E-Tech elektrycznego o pojemności 52 kWh naładuje się do 80% pojemności w ciągu 5 godzin. W przypadku ładowania z gniazdka domowego 3,7 kW ładowanie będzie trwało 10 godzin.

Nowy Master E-Tech elektryczny 52kWh jest napędzany silnikiem elektrycznym o wysokiej sprawności energetycznej i mocy 57 kW (odpowiadającej 76 KM). To idealna jednostka do jazdy po mieście i drogach podmiejskich, która wyróżnia się dużą elastycznością.

Nowy Master E-Tech elektryczny 52 kWh będzie dostępny w trzech długościach i dwóch wysokościach w wersjach o masie 3,1 t lub 3,5 t. Wersje furgonu mają pojemność przestrzeni ładunkowej od 8 do 15 m3. Dwie wersje podwozia z kabiną dostępne w wersjach L2 i L3 są idealne do takich rodzajów zabudów, jak platforma, wywrotka lub zabudowy wielkogabarytowe o pojemności do 20 m3.

W pełni elektryczna wersja ma analogiczną przestrzeń ładunkową jak wersja z silnikiem spalinowym, która jest jedną z największych w tej kategorii.

Deska rozdzielcza nowego modelu Master E-Tech elektrycznego 52 kWh jest wyposażona w elementy dobrze znane z wersji napędzanej silnikiem spalinowym:

 • Półkę „Easy Life” umieszczoną nad schowkiem w desce rozdzielczej, która rozkłada się po naciśnięciu palcem i zapewnia:
  • dodatkowe miejsce do pracy,
  • przestrzeń, gdzie możemy wygodnie zjeść lunch – znajdziemy tam także duży, centralnie umieszczony uchwyt na kubek.
 • Pojemną i łatwo dostępną szufladę „Easy Life” o pojemności 10,5 l
 • Indukcyjną ładowarkę do smartfonów
 • Stację dokującą na tablet w środkowej części deski rozdzielczej
 • System multimedialny R-link Evolution.

Nowy Master E-Tech elektryczny 52 kWh może zostać wyposażony w system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, asystenta parkowania tyłem i kamerę cofania oraz wszystkie najnowsze układy wspomagające kierowcę:

 • „Front Park Assist”, wspomaganie parkowania przodem
 • „Rear Park Assist”, wspomaganie parkowania tyłem
 • Kamerę cofania
 • Zastępującą lusterko wewnętrzne kamerę “Rear View Assist” z ekranem w górnej części przedniej szyby, zapewniającą optymalny widok najbliższego i dalszego otoczenia samochodu z tyłu
 • Dostępny w standardzie system Side Wind Assist, który stabilizuje tor jazdy przy silnym wietrze, włącza się powyżej prędkości 70 km/h i w ekstremalnych warunkach zapewnia korektę toru jazdy do 50% odchylenia
 • Automatyczne reflektory i wycieraczki (w standardzie)
 • Aktywny system wspomagania nagłego hamowania (AEBS), który jest aktywowany podczas jazdy po mieście i po autostradzie
 • Ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu.