Aktualności

Rękawice medyczne usprawnią ergonomię produkcji Audi

Medical gloves for improved ergonomics in production at AudiDział produkcji Audi nadal polepsza ergonomię, bezpieczeństwo i higienę pracy w swoich fabrykach. W związku z tym, pracownicy zakładów w Ingolstadt, Neckarsulm, Brukseli i Győr, otrzymali do testów nowe, medyczne rękawice. Te tak zwane ortezy produkcyjne, o ponad 50 procent zmniejszają obciążenie rąk przy wielu czynnościach montażowych. Planuje się, że rękawiczki trafią do wszystkich pracowników produkcji jeszcze w tym roku.

Około 300 listew ozdobnych podczas jednej zmiany, mocują pracownicy wstępnego montażu drzwi w fabrykach Audi. Nadgarstek i kłąb kciuka są wtedy wystawione na zwiększone obciążenia. Aby je zminimalizować, Audi razem ze specjalistami techniki ortopedycznej firmy Spörer AG z Ingolstadt, stworzyło ortezę chroniącą stawy. Dzięki niej, ręka jest mniej obciążona, przy zachowaniu pełnych możliwości dotykowych i maksymalnej swobody ruchu. „Wdrażając ortezy produkcyjne ponownie podkreślamy: ergonomia warunków i miejsca pracy mają w Audi największe znaczenie. W ten sposób utrzymujemy naszych pracowników w pełnym zdrowiu i wydajności oraz przyczyniamy się do dobrego samopoczucia wśród zatrudnionych” – mówi prof. dr Hubert Waltl, członek zarządu Audi AG ds. produkcji.

W procesie tworzenia rękawic, firma ściśle współpracowała ze swoimi pracownikami. Interdyscyplinarny zespół złożony z lekarzy zakładowych, specjalistów z działu bezpieczeństwa pracy oraz pracowników działów planowania oraz produkcji, zbierał regularnie uwagi i komentarze zatrudnionych, a następnie dopasowywał narzędzie idealnie do ich potrzeb. W ten sposób powstała oddychająca rękawiczka z teflonu. Na powierzchniach, na których najbardziej wystawiona jest na uderzenia lub nacisk, wszyto absorbującą gąbkę, redukującą działające siły. Elastyczne zapięcie stabilizuje nadgarstek.

W tej chwili, 1000 pracowników Audi z zakładów w Ingolstadt, Neckarsulm, Brukseli i w Győr testuje nowe rękawice. Pilotażowy projekt jest częścią działania „Miejsce pracy przyszłości” wytyczonego w strategii ergonomii przedsiębiorstwa. Działaniami pod hasłem „My dla nas. Aktywnie w przyszłość”, koncern z Ingolstadt reaguje na różnorodne wyzwania, które przynosi ze sobą ciągła zmiana świata pracy. Z końcem roku ortezy będą dostępne dla wszystkich pracowników, pracujących przy taśmach produkcyjnych w czterech zakładach Audi.