Aktualności

Nowy Seat Ibiza

VISTADIFERENTDebiutujący w 2015 roku SEAT Ibiza pokazuje nową drogę w świecie miejskich samochodów i rozwiązań interaktywnych. Jeszcze w tym roku kierowcy skorzystają z systemu MirrorLink znajdującego się na pokładzie Ibizy. Już w 2016 roku polskie środowisko multimedialne pozwoli zaś wykorzystać pełnię systemu Full Link.

W dzisiejszych czasach kierowcy nie wyobrażają sobie życia bez nowoczesnych gadżetów i multimediów, podbijających coraz większą część naszego życia. Wychodząc temu naprzeciw, nowy SEAT Ibiza wprowadza do swojego segmentu technologię komunikacji, z której można korzystać wygodnie i bezpiecznie podczas jazdy.

MirrorLink

MirrorLink to prawdziwa innowacja, dzięki której system multimedialny samochodu może pokazywać „lustrzane odbicie” tego, co wyświetla nasz smartfon – pozwala to kierowcy bezpiecznie i wygodnie korzystać z wielu aplikacji na smartfonie podczas jazdy, nie wyjmując go nawet z kieszeni.

Jedną z aplikacji, którą przygotował SEAT specjalnie dla tego systemu, jest SEAT DriveApp. Dzięki niej kierowca ma dostęp do:
– wszechstronnego pulpitu, którego można dowolnie organizować – w widocznym dla siebie miejscu umieszczać informacje i dane z samochodu, wskazówki z nawigacji, wiadomości i wiele innych,
– funkcji poza samochodem, gdzie np. będąc jeszcze w domu można ustawić trasę w nawigacji lub skorzystać z funkcji odnajdywania samochodu na parkingu,
– odczytywania głosowego wiadomości z Internetu, które właśnie się pojawiły, a samemu skupić się na prowadzeniu,
– funkcji Challenger, angażującej do wyzwań dotyczących stylu jazdy, na różnych poziomach trudności,
– analizatora, który dostarcza analizy na temat stylu jazdy na danej trasie (w formie wykresu), co pozwala śledzić swoje postępy np. w ecodrivingu,
– monitorowania danych o pracy i wydajności samochodu z podziałem na kategorie i daty.

Muzyka dla uszu

W nowej Ibizie pasażerowie mogą słuchać własnej muzyki – wystarczy, że podłączą swój odtwarzacz MP3 lub telefon poprzez kabel USB czy Bluetooth lub zapiszą swój album na dysku auta o pojemności 10 GB. Co więcej, kierowca może korzystać z możliwości podłączenia dwóch smartfonów na raz – swojego i pasażera lub prywatnego i służbowego.

Dzięki tej rozbudowanej funkcji Bluetooth samochód umożliwia odtwarzanie muzyki z dwóch różnych urządzeń (na zmianę) lub wykonywanie połączeń na numery, zapisane w dwóch różnych telefonach.

Dla audiofilów SEAT w nowej Ibizie przygotował SEAT Sound System. Z 7 lub 9 głośnikami (w zależności od wersji), głośnikiem niskotonowym w bagażniku i pięciopasmowym korektorem dźwięku, ten samochód może stać się salą koncertową na kołach. W nowej Ibizie znajduje się także radio cyfrowe, które otwiera dostęp do większej ilości stacji bez żadnych zakłóceń.

Kolejny krok w multimedia

Nowa generacja multimediów SEAT-a Ibizy oferuje także dwukrotnie szybsze i mocniejsze niż u poprzednika procesory z jaśniejszymi oraz bardziej czytelnymi ekranami o wyższej rozdzielczości (800×400 pikseli). Przekątna ekranu Media System Plus lub Easy Connect może mieć aż 6,5 cala. Dzięki większej wydajności każdy z nich pracuje płynnie, nie zacina się i nie opóźnia oraz pozwala na wyświetlanie bardziej intensywnych kolorów.

Systemy multimedialne w nowej Ibizie kierowca może obsługiwać głosowo – jest to rzadkość w tej klasie, która usprawnia dostęp do większości funkcji w trakcie jazdy. Na głos reaguje m.in. funkcja wykonywania połączeń telefonicznych, odtwarzanie muzyki, zmiana stacji radiowej czy wyznaczanie celu w nawigacji.

Nawigacja

Szybkie procesory usprawniły również działanie m.in. nowych nawigacji. Potrafią one zarejestrować głosowo podany cel podróży, obliczyć możliwie najlepszą trasę i prowadzić kierowcę jak „za rękę”. Nowej generacji nawigacje dają wskazówki co do zajmowanego obecnie pasa ruchu i wyświetlają całą trasę w widoku 3D (Navi System Plus).

Jeśli kierowca będzie chciał dodać kolejne miejsce podróży, wystarczy że przeciągnie palcem po mapie, zaznaczając cel. Dodatkowo, nawigacja daje mu możliwość wybierania konkretnego punktu i dodania go do własnych miejsc zainteresowania.

Dzięki zwróceniu ekranu głównego w stronę kierowcy, wyświetlacz jest także bardziej dostępny podczas jazdy, a korzystanie z niego w ruchu pozostaje bezpieczne. Podczas pokazywania innych funkcji, jak np. radio, dane z nawigacji wyświetlane są również na osobnym, 3,5-calowym ekranie między zegarami – to oznacza, że kierowca nie zgubi drogi nawet, gdy pasażer będzie wybierał utwory na ekranie głównym.