Aktualności

Nowe technologie w Lexusie LBX

Najnowsze i najbardziej innowacyjne technologie z zakresu bezpieczeństwa, komfortu czy łączności są obecnie standardem w samochodach klasy premium. Lexus LBX, najmniejszy model w ofercie marki, imponuje liczbą rozwiązań dostępnych w standardzie, które do tej pory były zarezerwowane dla większych i droższych modeli. Projektując LBX-a inżynierowie Lexusa priorytetowo potraktowali nie tylko najwyższą jakość wykonania, ale też wprowadzenie jak największej liczby technologii, które debiutują w tym miejskim crossoverze.

Lexus Safety System + 3 w standardzie

Nowy Lexus LBX pod względem systemów bezpieczeństwa zapewnia najnowsze rozwiązania, które stosowane są także w większych modelach, w tym trzecią generację pakietu Lexus Safety System +, który na bieżąco monitoruje otoczenie wokół auta, ostrzegając kierowcę, a w razie potrzeby wspierając podczas kierowania czy zwalniania, by uniknąć zderzenia. Bardzo istotnym dla Lexusa było zoptymalizowanie systemów tak, by działały one w sposób jak najbardziej naturalny oraz ułatwiały prowadzenie auta. Asystent utrzymywania pasa ruchu (LKA) i asystent podążania pasem ruchu (LTA) pomagają LBX-owi poruszać się środkiem pasa, a inteligentny tempomat adaptacyjny (ACC) nie tylko kontroluje odległość od pojazdu poprzedzającego, ale został również wzbogacony o funkcję redukcji prędkości w zakręcie, która pozwala zachować optymalny tor jazdy.

W Lexusie LBX zastosowano także elektroniczne klamki – to innowacyjna technologia znana z modeli NX, RX, RZ oraz LM, która umożliwia zastosowanie systemu Safe Exit Assist, który zapobiega otwarciu drzwi w razie ryzyka kolizji z nadjeżdżającym z tyłu pojazdem.

Nowy Lexus LBX ma też technologie, które ułatwiają parkowanie – od kamery cofania, o której czystość dba spryskiwacz, przez czujniki parkowania, aż po system kamer z panoramicznym widokiem 360 stopni wokół samochodu. Przy pomocy funkcji Advanced Park LBX sam zajmie miejsce postojowe, odpowiednio manewrując. Obsługiwany przy pomocy aplikacji system Remote Park umożliwi zdalne zaparkowanie auta z wykorzystaniem smartfona nawet wtedy, gdy kierowca znajduje się poza autem.

Cyfrowy wymiar Lexusa LBX

Nowy LBX jest pierwszym modelem marki, w którym zastosowano wirtualny kokpit. Cyfrowe zegary mają przekątną 12,3 cala, a ich układ zależny jest od wybranego trybu jazdy. Ponadto kierowca może dopasować ich wygląd do swoich preferencji. Na konsoli środkowej umieszczono 9,8-calowy ekran systemu multimedialnego Lexus Link Connect, który wykorzystuje nawigację opartą na chmurze, przekazującą na bieżąco informacje o ruchu drogowym.

Standardem jest też asystent głosowy Lexus Concierge, który rozpoznaje naturalną mowę ludzką i można z niego korzystać nawet wtedy, gdy gra muzyka. LBX łączy się bezprzewodowo ze smartfonami przy pomocy interfejsu Apple CarPlay oraz przewodowo, wykorzystując Android Auto. Samochód może być wyposażony w indukcyjną ładowarkę do telefonów, a w kabinie rozmieszczono do aż pięciu portów USB. Lexusa LBX można wyposażyć także w 13-głośnikowy system audio klasy premium od firmy Mark Levinson, który został zaprojektowany specjalnie do tego modelu.

Co ważne, system bezpieczeństwa oraz multimedia mogą być aktualizowane zdalnie metodą over-the-air bez konieczności wizyty w autoryzowanym serwisie.

Klimatyzacja ze zdalną obsługą

Standardem w Lexusie LBX jest dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, którą można uruchomić zdalnie przy pomocy aplikacji Lexus Link, by schłodzić lub podgrzać wnętrze przed podróżą, a także odmrozić szyby. Na liście opcji jest też system oczyszczania powietrza nanoe™ X, który oczyszcza kabinę z wirusów, bakterii i nieprzyjemnego zapachu, a także dba o odpowiednie nawilżenie skóry i włosów pasażerów.

Wyjątkowość Lexusa LBX podkreśla także oświetlenie wnętrza, podkreślające różne elementy kabiny, które dostępne jest w 50 kolorach uszeregowanych tematycznie, które można dopasować do nastroju czy pory dnia – od uspokajających i relaksujących po pełne energii.