Aktualności

Rusza produkcja w zakładzie Ford Otosan w Yeniköy

Ford Otosan świętuje transformację najnowocześniejszego zakładu montażowego Yeniköy, w którym trwa produkcja samochodów dostawczych Ford Transit Custom nowej generacji. Rozpoczęcie montażu w Yeniköy przyczyni się do zwiększenia produkcji pojazdów użytkowych Ford Pro na rynek europejski.

Zaawansowana instalacja solarna, kompleksowe zarządzanie produkcją wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz linie montażowe o zredukowanym poziomie hałasu, to tylko niektóre z innowacji wprowadzonych dzięki wkładowi finansowemu Forda o wartości 2 miliardów euro, wniesionemu w modernizację zakładów produkcyjnych Ford Otosan w Kocaeli i Yeniköy. Jest to największa w historii inwestycja w sektorze prywatnym w Turcji.

Ford Otosan jest notowaną na giełdzie spółką joint venture pomiędzy Ford Motor Company i Koç Holding A.Ş., założoną ponad 60 lat temu. W pierwszym tego rodzaju, wielokondygnacyjnym zakładzie odbywa się produkcja najlepiej sprzedającego się w Europie jednotonowego vana –  nowego Transita Customa, a także nowego wielofunkcyjnego Tourneo Customa, który dysponuje obszernym wnętrzem, zdolnym pomieścić maksymalnie dziewięć osób.

W przyszłym roku rozpocznie się produkcja seryjna elektrycznych modeli E-Transit Custom i E-Tourneo Custom, wsparta certyfikatami zrównoważonego rozwoju, co przyczyni się do osiągnięcia przez Ford Otosan neutralności węglowej we wszystkich zakładach w Turcji do 2030 roku.

„Najnowocześniejszy zakład montażowy w Yeniköy już teraz umożliwia Ford Pro poprawę jakości oferowanych klientom produktów, a jako jeden z najbardziej wydajnych zakładów motoryzacyjnych na świecie wyznacza nowe standardy w zakresie wielkoskalowej produkcji modeli użytkowych, korzystających z różnych źródeł napędu” – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny Ford Pro w Europie. „Ford Pro jest od ośmiu lat marką najlepiej sprzedających się pojazdów użytkowych w Europie. Jako lider rynkowy pragniemy zwiększyć satysfakcję naszych klientów z posiadania pojazdów dzięki przełomowym rozwiązaniom technologicznym, jak również poprzez rozszerzenie naszej oferty pojazdów oraz udoskonalenie produkcji i inżynierii” – dodał Hans Schep.

Zakład montażowy Yeniköy jest wyznacznikiem nowych standardów produkcji motoryzacyjnej w Turcji i liderem elektrycznej transformacji branży w regionie. Zmodernizowany obiekt jest obecnie jednym z najbardziej efektywnych zakładów w całej branży. Część rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywają zainstalowane w zakładzie innowacyjne rozwiązania, w tym pierwsze w tureckim przemyśle motoryzacyjnym szklane ściany fotowoltaiczne. Do ograniczenia uzależnienia od energii elektrycznej pozyskiwanej z zewnątrz (certyfikowanej jako energia ze źródeł odnawialnych) przyczyniają się również panele słoneczne na dachu. Ponadto system ścian solarnych wykorzystuje światło słoneczne do podgrzewania wody w obiekcie, zmniejszając zużycie gazu ziemnego.

W całym procesie produkcyjnym wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie przemysłowe. Dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym i działania sztucznej inteligencji pozwalają tworzyć wirtualne symulacje produkcyjne tzw. cyfrowych bliźniaków (ang. digital twin), które pomagają zwiększyć efektywność produkcji i umożliwiają elastyczne reagowanie na wahania popytu, podaży komponentów lub zmiany w procesach produkcyjnych.

Wielokondygnacyjna architektura spawalni i montowni zwiększa sprawność linii produkcyjnej, umożliwiając zespołom bliższą współpracę. Bezprzewodowe, akumulatorowe narzędzia elektryczne zastąpiły sprzęt zasilany pneumatycznie w kilku częściach linii produkcyjnej, co spowodowało, że środowisko pracy jest cichsze i bardziej komfortowe.

W 2025 r. zakład montażowy Yeniköy zwiększy swoje moce produkcyjne do 405 tys. egzemplarzy pojazdów dostawczych nowej generacji o ładowności jednej tony.

„W inteligentnej fabryce przyszłości w Yeniköy odbywa się produkcja spełniająca wymogi elastyczności, efektywności i zrównoważonego rozwoju, wdrażane są zaawansowane technologie, otwierające różnorodne procesy produkcyjne, korzystające z pełnej komunikacji” – powiedział Güven Özyurt, dyrektor generalny Ford Otosan. „Zakład w Yeniköy reprezentuje przyszłość naszej spółki i pomoże nam sprostać rosnącym wymaganiom naszych klientów, którzy poszukują najnowocześniejszych projektów, przemyślanych i bezemisyjnych pojazdów już teraz i będą tego potrzebować w nadchodzących latach” – dodał Özyurt.

Nowy Transit Custom, którego można już zamawiać, został opracowany od podstaw dzięki innowacjom wprowadzonym pod wpływem opinii klientów, wśród których są pierwsza w segmencie odchylana kierownica i oszczędzający czas system Delivery Assist, natomiast najnowszy Tourneo Custom wprowadza najwyższe standardy uniwersalności, luksusu i wzornictwa, jakie można spotkać w wielofunkcyjnym pojeździe osobowym, dysponującym maksymalnie dziewięcioma miejscami siedzącymi.

Oba pojazdy oferują najszerszy w historii wybór wersji, w tym nowy wariant hybrydowy plug-in i inteligentny napęd na wszystkie koła, a także pełną integrację z platformą oprogramowania i usług Ford Pro za pośrednictwem standardowego modemu komunikującego się z siecią w technologii 5G.

Elektryczne wersje E-Transit Custom i E-Tourneo Custom zaczną docierać do klientów od lata 2024 roku.