Aktualności

Zimowe akcesoria Forda, o których warto pamiętać

Pierwsze tygodnie roku to czas wyjazdów na ferie zimowe. Przed taką podróżą należy odpowiednio sprawdzić i przygotować samochód. Warto również pamiętać o niezbędnych akcesoriach zimowych, które mogą zaoszczędzić wiele kłopotów.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez firmę Green Flag działającej w branży assistance mówią, że co czwarty kierowca padł ofiarą rozładowanego akumulatora, z czego tylko 13 proc. było w stanie ponownie uruchomić samochód. Najczęstszą przyczyną (38 proc.) takiej awarii były stare i zużyte akumulatory. Według firmy ARC Europe Polska najczęstsze awarie, z którymi na co dzień spotykają się w Polsce ich mobilni mechanicy to: uszkodzone koło, rozładowany akumulator, przegryzione przewody, awaria oświetlenia, a także brak płynów eksploatacyjnych i zablokowany ręczny hamulec.

– Awaria akumulatora może zdarzyć się o każdej porze roku, ale najczęściej przydarza się jesienią i zimą. Podczas wizyty w autoryzowanym serwisie należy upewnić się, że akumulator jest w dobrym stanie. Niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na jego wydajność. Należy również sprawdzić układ chłodzenia. Płyn chłodniczy również podlega okresowej wymianie, a zbyt stary może stracić swoje właściwości i zamarznąć w czasie mrozów – radzi Dariusz Lech, Dyrektor Działu Serwisu i Części Zamiennych Ford Polska.

Oprócz akumulatora warto zadbać o ogólną kondycję samochodu i sprawdzić jego stan techniczny. Oferta zimowa Forda obejmuje wymianę przednich klocków hamulcowych w atrakcyjnych cenach. Dla przykładu – w przypadku modelu Ka ceny zaczynają się od 369 zł, dla modeli Fiesta, B-MAX czy Tourneo/Transit Courier cena ta wynosi 459 zł, a dla modeli Focus czy Kuga 499 zł.

Dobra widoczność to również kluczowy czynnik bezpieczeństwa. Pióra wycieraczek odgrywają istotną rolę w utrzymaniu czystości szyb. W zimowej ofercie Forda ceny piór wycieraczek dedykowanych do modeli Ka, Fiesta czy Puma zaczynają się od 189 zł, a do modeli Focus, Mondeo czy Mustang od 229 zł.

Zimowe akcesoria Forda, o których warto pamiętać

Podczas wizyty w Autoryzowanej Stacji Obsługi Forda warto sprawdzić czy na wyposażeniu samochodu znajdują się niezbędne akcesoria. Mogą się one niespodziewanie przydać w trudnych sytuacjach. Co więcej, posiadanie niektórych z nich to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo, ale również wymóg przepisów które należy sprawdzić przez wyjazdem do innego kraju.

– Bardzo często okazuje się, że w czasie codziennego użytkowania samochodu wiele podstawowych akcesoriów zapewniających komfort i bezpieczeństwo ginie lub w taki czy inny sposób opuszcza bagażnik auta. Kamizelka odblaskowa w wielu sytuacjach może okazać się niezbędna, podobnie jak zestaw pierwszej pomocy czy młotek awaryjny do przecinania pasów lub rozbijania szyb. Produkty te nie są drogie. W ofercie Forda kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – dodaje Anna Trąbińska-Tauter, Kierownik Komunikacji Marketingowej i Akcesoriów z Ford Polska.

Kamizelka odblaskowa spełniająca europejskie normy i zasady przewidziane prawem kosztuje 16 zł, natomiast młotek awaryjny pozwalający łatwo wybić szybę to koszt na poziomie 83 zł – dodatkowo został on wyposażony w przecinak do pasów bezpieczeństwa. Na liście wyposażenia samochodu osobowego musi znajdować się między innymi trójkąt ostrzegawczy – ten w ofercie Ford Akcesoria kosztuje 35 zł.

Nie można zapomnieć o zestawie pierwszej pomocy. W tym przypadku ceny zaczynają się od 34 zł. Zestaw znajduje się w miękkiej torbie, a jego zawartość jest zgodna z najnowszą normą DIN. Ciekawą opcją są pakiety bezpieczeństwa, które oprócz tak zwanej „apteczki” posiadają w zestawie trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę – tutaj ceny zaczynają się od 154 zł.

Kilka sposobów na przewożenie nart

– Jednym z bardziej praktycznych akcesoriów, który przyda się podczas zimowych wyjazdów jest box dachowy. Zwiększa on ładowność samochodu i zabezpiecza przewożony bagaż. Można w nim transportować na przykład narty lub deski snowboardowe. Innym sposobem jest przystawka do poprzeczek bagażnika, która umożliwia przewóz do 6 par nart lub 4 desek snowboardowych – dodaje Anna Trąbińska-Tauter z Ford Polska.

Kierowcy coraz chętniej wykorzystują do przewozu bagażu hak holowniczy. Może on w ciągu roku służyć nie tylko do holowania różnego rodzaju przyczep, ale również przewozu rowerów i nart. W przypadku tych ostatnich dobrym rozwiązaniem jest kompaktowy bagażnik montowany właśnie na haku holowniczym. Mieści on 6 par lub 2 pary nart i dwa snowboardy. Bagażnik jest składany, a do jego montażu nie potrzebne są żadne narzędzia. Cena wynosi 1673 zł.

Podsumowując, przygotowanie samochodu do zimowego wyjazdu jest ważną czynnością, którą warto powierzyć wykwalifikowanym specjalistom. Stan samochodu oraz jego wyposażenie stanowią istotny fundament dla bezpieczeństwa na drodze.