Rajdy samochodowe

Team Peugeot-Total rozpoczyna rajdową przygodę

Nowy rok zaczyna się mocnym akcentem w rytm rasowego brzmienia silników PEUGEOT 2008 DKR, który odbije się echem w całej Ameryce Południowej. Po przybyciu do Argentyny Team Peugeot-Total jest już w blokach startowych do rajdu Dakar 2015. Czeka go 9000 km trasy w bardzo trudnym terenie – to najbardziej wymagający rajd na świecie.

Po długich miesiącach pracy nad ustawieniami i intensywnych jazdach testowych w Maroku w grudniu ubiegłego roku, trzy Peugeot 2008 DKR dotarły statkiem do Buenos Aires w Argentynie, gdzie dojechali również członkowie zespołu. Ostatnie przygotowania i poprawki szybko ustąpiły miejsca działaniu – rozpoczęto ostatnie testy.

Ich celem było dopracowanie ustawień samochodów Stéphane’a Peterhansela/Jean-Paula Cottreta, Carlosa Sainza/Lucasa Cruza i Cyrila Despresa/Gillesa Picarda, by mogły stawić czoła pierwszemu odcinkowi specjalnemu rajdu Dakar właśnie dziś – 4 stycznia.

Ulewne deszcze, które spadły w stolicy Argentyny, dały zespołowi Peugeot-Total przedsmak tego, co może go czekać podczas 15-dniowego rajdu, obfitującego w liczne, nieprzewidziane zdarzenia. Odległy o ok. 30 km od Buenos Aires teren, wstępnie przewidziany na ostatnie jazdy testowe, praktycznie stał się nieprzejezdny. Trzeba było szybko znaleźć inne miejsce nadające się na ostatnie, niezbędne próby.

„Po raz pierwszy uczestniczyłem w ostatnich jazdach próbnych na asfalcie, ale z powodu nieustających deszczów nie było innej możliwości” – powiedział wielkokrotny mistrz świata Carlos Sainz. – „Szybko znaleźliśmy rozwiązanie umożliwiające nam przetestowanie samochodu. Jestem zadowolony, bo wszystko idealnie działa”.

Stéphane Peterhansel, który ma na swoim koncie 11 zwycięstw w rajdzie Dakar, po raz kolejny wykazał się swoją legendarną zimną krwią podczas tych ostatnich testów poprzedzających oddanie samochodu do regulaminowej kontroli technicznej przed rajdem: „Nasi inżynierowie i mechanicy świetnie dbają o nasz samochód. Robi mi się ciepło na sercu, kiedy patrzę, z jaką pasją każdy z nich wykonuje swoją pracę” – powiedział Stéphane opisując atmosferę w zespole.

Entuzjazm, okazywany od przyjazdu zespołu do Ameryki Łacińskiej przez Cyrilego Despresa, który jest „nowicjuszem” jeśli chodzi o 4 kółka, jest wprost zaraźliwy. Cyril korzysta z licznych rad, żeby jak najwięcej wyciągnąć ze swojego Peugeot 2008 DKR: „Jutro pojawimy się na rampie startowej, a potem będziemy się ścigać na pierwszym OS-ie”.

Bruno Famin, dyrektor Teamu Peugeot-Total z zadowoleniem patrzy na swój zespół kierowców, pilotów, mechaników i inżynierów, którzy dają z siebie wszystko podczas ostatnich przygotowań przed startem: „Udało się, jesteśmy tutaj. W ciągu ostatnich tygodni zespół włożył wiele wysiłku, żeby wszystko było dziś gotowe. Jestem dumny z tego, co do tej pory zrobiliśmy. Jesteśmy gotowi do pierwszego etapu. A potem będziemy kolejno podchodzili do następnych.”