Aktualności

Szósta generacja serii T już w sprzedaży

20150523li020W ciągu 13 lat produkcji na całym świecie sprzedano prawie dwa miliony egzemplarzy modelu T5. Od chwili rozpoczęcia produkcji pierwszej generacji Modelu T – przed 65 laty – nabywców znalazło aż 12 milionów aut serii T.

Nowe silniki TDI i TSI zapewniają mniejsze zużycie paliwa, dzięki m.in. seryjnemu systemowi start-stop. Seria T nowej generacji oferuje m.in. nowoczesny sprzęt multimedialny, nowe systemy asystujące i zawieszenie o regulowanej sile tłumienia DCC.

Tak jak dotychczas, modele serii T będą dostępne w trzech wersjach nadwozia – jako samochody użytkowe (podwozie z zabudową skrzyniową – z kabiną pojedynczą lub podwójną, furgon lub kombi), jako przestronne osobowe limuzyny do użytku służbowego oraz prywatnego (Multivan i Caravelle) oraz jako samochód rekreacyjny (California). Modele użytkowe łatwo można dopasować do konkretnych potrzeb, wybierając wersję z krótszym (3000 mm) lub dłuższym (3400 mm) rozstawem osi i w jednej z trzech dostępnych wysokości nadwozia. Razem z bogatą ofertą silników o mocy od 84 KM do 204 KM, współpracujących z 5- lub 6-biegowymi przekładniami mechanicznymi lub z 7-stopniową skrzynią biegów DSG, do wyboru jest ponad 500 konfiguracji modelu T6.

Każdy z silników nowej generacji wyróżnia się wyjątkowo niskim zużyciem paliwa, zapewniając przy tym dobrą dynamikę jazdy. Nowe jednostki napędowe TDI spełniające normę emisji spalin Euro 6 wyposażono seryjnie w technologię BlueMotion. Spalają one o ponad litr paliwa mniej niż silniki poprzedniej generacji. W sumie zużycie paliwa zmniejszono średnio o 15%. W ofercie znajduje się łącznie sześć silników – cztery nowe TDI i dwa TSI. Wiele wersji modelu T – niezależnie od rodzaju skrzyni biegów – można wyposażyć w napęd na cztery koła 4Motion.

Podobnie jak w poprzednich modelach, tak i w nowym modelu T o funkcjonalności wnętrza świadczą liczne półki i schowki oraz bardzo dobra widoczność z wnętrza kabiny. Zależnie od modelu, można zamówić (jako wyposażenie dodatkowe) elektrycznie regulowane fotele kierowcy i pasażera z przodu. Liczba schowków i półek zależy od modelu i liczby foteli we wnętrzu auta. Przewidziano dwa rodzaje deski rozdzielczej – z otwartymi lub z zamykanymi schowkami oraz z dwoma rodzajami środkowej konsoli.

Nowy samochód ma jeszcze bardziej wyrazistą stylistykę, jest też jeszcze bardziej komfortowy (można go wyposażyć w m.in. zawieszenie o zmiennej sile tłumienia „DCC”), bezpieczny (może mieć na pokładzie systemy asystujące kierowcy, jak „Front Assist”) i wyposażono go w jeszcze lepszy system multimedialny (z ekranem o przekątnej 6,33 cala oraz w nowe systemy radiowo-nawigacyjne z usługami online). System Front Assist, obserwujący otoczenie przed autem, pozwala dzięki radarowi rozpoznać kiedy samochód za bardzo zbliżył się do pojazdu jadącego z przodu oraz skrócić drogę hamowania. W razie niebezpieczeństwa Front Assist ostrzega kierowcę sygnałami – wizualnym i dźwiękowym, ponadto powoduje lekkie przyhamowanie auta.

Automatyczny system regulacji odstępu (ACC) przy pomocy czujnika mierzy odległość od poprzedzającego pojazdu i różnicę w prędkości samochodów. Kierowca sam definiuje odstęp między autami oraz prędkość samochodu korzystając z przycisków na wielofunkcyjnej kierownicy. Czujnik stale monitoruje (w obrębie swojego zasięgu) przestrzeń przed samochodem i automatycznie przyhamowuje auto, np. podczas jazdy w kolumnie albo w korku, doprowadzając także do całkowitego zatrzymania pojazdu (w autach z przekładnią DSG). Elementem systemów Front Assist oraz ACC jest funkcja City, czyli awaryjnego hamowania w mieście. Działa ona przy prędkościach do 30 km/h.

Ceny Transportera T6 w wersji z pojedynczą, 3-osobową kabiną i z podwoziem do zabudowy zaczynają się od 74.750 zł netto za model napędzany dwulitrowym silnikiem TDI o mocy 84 KM. Auto z podwoziem do zabudowy, podwójną, 3+3-osobową kabiną, 180-konnym silnikiem BiTDI i z napędem na cztery koła 4Motion kosztuje 115.350 zł netto. Za 2-osobowy furgon trzeba zapłacić od 81.150 zł netto (z 84-konną jednostką napędową TDI pod maską) do 124.700 zł netto za model z napędem 4Motion i 204-konnym silnikiem TSI współpracującym z 7-biegową przekładnią DSG. Ceny osobowej odmiany – Caravelle – w podstawowej wersji Trendline, z układem miejsc 2+3+3, napędzanej silnikiem 2.0 TDI o mocy 84 KM zaczynają się od 102.100 zł netto. Topowa wersja tego auta z 204-konną jednostką napędową 2.0 BiTDI pod maską, z napędem na cztery koła 4Motion i z 7-stopniową skrzynią biegów z dwoma sprzęgłami kosztuje 151.200 zł netto. 5-osobowy Multivan w wersji Trendline napędzany dwulitrowym silnikiem TDI o mocy 84 KM został wyceniony na 101.850 zł netto. Za bardzo bogato wyposażoną wersję tego auta – 7-osobową Highline z 204-konnym silnikiem 2.0 BiTDI, napędem na cztery koła 4Motion i 7-stopniową przekładnią DSG – trzeba zapłacić 211.200zł netto.

Model California jest oferowany w wersjach Beach, Coast i Ocean. Podstawowa – Beach – w bardzo udany sposób łączy zalety samochodu osobowego z funkcjonalnością pojazdu kempingowego. W wyposażeniu standardowym Californii Beach znajdują się m.in. ręcznie podnoszony dach oraz (do wyboru) dwuosobowa kanapa z miejscami do leżenia i schowkiem lub trzymiejscowa składana kanapa. Na pokładzie znajdują się ponadto rolety, dzięki którym można zaciemnić wnętrze, gdy słońce operuje zbyt mocno oraz obrotowe fotele tworzące przytulny zakątek do rozmów twarzą w twarz. Podczas bliskich i dalekich podróży przydają się też przenośny stolik kempingowy (chowany w rozsuwanych drzwiach) oraz składane krzesełka umieszczone w pokrywie bagażnika.

Nowością w ofercie jest California Coast. Z ręcznie podnoszonym dachem i aluminiowymi szafkami ozdobionymi jasną drewnianą wykładziną model ten jest bardziej pojazdem rekreacyjnym niż typowym autem osobowym. Jego przydatność na co dzień nie budzi jednak żadnych wątpliwości. Na pokładzie Californii Coast pasażerowie mają do dyspozycji kuchnię ze zlewozmywakiem wykonanym ze stali szlachetnej, 42-litrową chłodziarkę oraz dwupalnikową kuchenkę gazową z zapłonem piezoelektrycznym, a także mnóstwo schowków – wszystko to ułatwia życie podczas dalekich podróży nawet w miejsca odległe od cywilizacji.

California Ocean ma bardzo bogate wyposażenie seryjne, m.in. ogrzewanie postojowe, climatronic, drzwi z funkcją automatycznego domykania i wiele innych. Dach unosi się elektrohydraulicznie, a żeby go podnieść lub opuścić wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Diody z funkcją przyciemniania umieszczone w otwieranym dachu oraz w pokrywie bagażnika tworzą we wnętrzu niepowtarzalną atmosferę.

Wyróżnikiem modelu California jest, oprócz możliwości różnorodnego kształtowania wnętrza i turystycznego wyposażenia, składane podwójne łóżko na „pierwszym piętrze”. Także najnowszy model ma miejsce do spania o wymiarach 1,2 x 2 metry, znajdujące się pod uniesionym dachem oraz rozkładaną kanapę (z tyłu kabiny), którą w razie potrzeby można zamienić w wygodne, płaskie miejsce do leżenia, a także (zależnie od wyposażenia) aneks kuchenny z chłodziarką, kuchenką gazową, zlewozmywakiem i szafkami, umieszczonymi po lewej stronie kabiny. Nie zmieniła się również wysokość Californii – niezależnie od wersji auta nadal wynosi ona 1,99 m, co pozwala wyprostować się we wnętrzu. Wiele nowych rozwiązań sprawiło, że sprawdzona koncepcja Californii stała się jeszcze bardziej przyjazna dla użytkowników.

Ceny 4-osobowej Californii w wersji Beach z silnikiem 2.0 TDI o mocy 84 KM zaczynają się od 122.650 zł netto, a kończą na 224.000 zł netto za wersję Ocean napędzaną 204-konnym silnikiem 2.0 BiTDI, z napędem na cztery koła 4Motion i z 7-biegową przekładnią DSG.