Sojusz Renault-Nissan dostarczy największą na świecie flotę pojazdów elektrycznych na potrzeby międzynarodowej konferencji. Sojusz, jako oficjalny dostawca samochodów osobowych na konferencję klimatyczną Narodów Zjednoczonych COP21 w Paryżu, przekaże 200 w pełni elektrycznych samochodów na doroczny szczyt, który odbędzie się w dniach od 30 listopada do 11 grudnia br.
Oczekuje się, że pojazdy te pokonają łącznie ponad 400 000 km przy zerowej emisji*, przewożąc delegatów w trakcie 21. dorocznej konferencji klimatycznej (COP21). Organizatorzy COP21 spodziewają się ponad 20 000 uczestników akredytowanych przy ONZ ze 195 krajów.
„Samochody z napędem elektrycznym to praktyczny i przystępny cenowo środek transportu, pozwalający w znacznym stopniu ograniczyć emisję CO2 z układów wydechowych. Ich eksploatacja ogranicza również ilość regulowanych przepisami zanieczyszczeń emitowanych przez silniki, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miastach. Sektor publiczny i prywatny mogą wspólnymi siłami przyspieszyć transformację w kierunku społeczeństwa bezemisyjnego” – powiedział Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny koncernu Renault-Nissan.
W skład parku pojazdów oddanego do dyspozycji COP21 będą wchodzić następujące modele: subkompaktowy Renault ZOE, kompaktowy Nissan LEAF oraz 7‑miejscowy mikrobus Nissan e‑NV200. Pojazdy będą wykorzystywane do przewozu wahadłowego delegatów przez 24 godziny na dobę i 7 dni do centrum konferencyjnego w Le Bourget, jako uzupełnienie środków komunikacji miejskiej.
Po raz pierwszy w historii ONZ będzie korzystać wyłącznie z bezemisyjnych, w 100% elektrycznych samochodów do przewozu wahadłowego uczestników szczytu klimatycznego.
200 pracowników firm Renault i Nissan zgłosiło się do kierowania samochodami w trakcie COP21
Zespół kierowców oddelegowanych do prowadzenia stuprocentowo elektrycznych samochodów liczy 200 zawodowych kierowców oraz 200 wolontariuszy z firm Renault i Nissan. W czerwcu Sojusz Renault-Nissan wezwał swoich pracowników z regionu paryskiego, aby zgłaszali swoją gotowość wsparcia szczytu COP21 jako kierowcy-wolontariusze. Odzew był ogromny: swoje kandydatury zgłosiło ponad 450 pracowników. 200 wybranych pracowników firm Renault i Nissan oraz tyle samo zawodowych kierowców przejdzie specjalne szkolenie przygotowujące ich do obsługi konferencji.
„Pracownicy Renault i Nissana jako jedni z pierwszych będą mieli okazję korzystać z pojazdów elektrycznych. Wielu z nich już użytkuje takie samochody, będąc najlepszymi ambasadorami, promującymi bezemisyjną mobilność” – powiedział Carlos Ghosn.
Link do materiału wideo, na którym Carlos Ghosn wyjaśnia, co skłoniło Sojusz Renault-Nissan do wsparcia COP21 oraz opisuje kluczową rolę, jaką odgrywają w nim pracownicy koncernu:
http://blog.alliance-renault-nissan.com/node/2732/
Sojusz Renault-Nissan, we współpracy z francuską firmą energetyczną EDF, zainstaluje sieć 90 szybkich i standardowych stacji ładowania w strategicznych punktach. Stanowiska te będą zasilane z niskowęglowych źródeł energii. Emisja pozostałych zanieczyszczeń zostanie skompensowana w ramach zatwierdzonego przez ONZ programu równoważenia emisji dwutlenku węgla. Stacje szybkiego ładowania umożliwiają naładowanie akumulatorów samochodu elektrycznego od 0 do 80 procent pojemności w około 30 minut.
Od końca 2010 roku, czyli od premiery rynkowej Nissana LEAF – pierwszego samochodu elektrycznego Sojuszu – obie firmy sprzedały w skali globalnej już ponad 274 000 samochodów elektrycznych, co stanowi połowę wszystkich takich pojazdów poruszających się po drogach.
*Brak emisji CO2 i regulowanych przepisami zanieczyszczeń z wydechu w czasie jazdy zgodnie z cyklem homologacji NEDC.