Aktualności

Siedem milionów ręcznych skrzyń biegów z Mladá Boleslav

69cx650fx0x11420d36c6c23f9932b9428b29981b1018 grudnia osiągnięto w czeskiej fabryce imponujący wynik. Złożyły się na niego dwa wyjątkowe jubileusze: sześć milionów wyprodukowanych sztuk skrzyni MQ 200 i milion MQ 100. Obydwa modele skrzyń stosowane są w produkcji samochodów marki ŠKODA, jak i pozostałych marek Grupy Volkswagen. W produkcję skrzyń biegów zaangażowanych jest w Mladá Boleslav blisko siedmiuset pracowników – planowana jest dalsza rozbudowa części fabryki odpowiedzialnej za nie.

„Wyprodukowanie siedmiu milionów ręcznych skrzyń biegów dowodzi klasy naszych zakładów komponentów w Mladá Boleslav”- mówi członek zarządu ŠKODY, Michael Oeljeklaus. „Ręczne skrzynie biegów wyprodukowane w Mladá Boleslav i przekładnie DSG wytwarzane w naszych zakładach w Vrchlabí mogą poszczycić się najwyższą jakością budowy i absolutną niezawodnością w milionach zastosowań każdego dnia. Przez najbliższe lata jeszcze wzmocnimy produkcję elementów układów przeniesienia napędu”.

Skrzynia MQ 200 zjeżdża z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav od roku 2000. Instalowana jest w samochodach z silnikami benzynowymi o pojemności od 1,0 do 1,6 litra. Zaliczają się do tego modele ŠKODY, jak i Volkswagena, Audi i SEAT-a. Obecnie w Mladá Boleslav buduje się około 1 200 sztuk tej skrzyni każdego dnia.

Skrzynia MQ 100 dołączyła do gamy produkcyjnej zakładów w roku 2011. Początkowo przeznaczona była dla rodziny najmniejszych modeli Grupy Volkswagen, która obejmuje ŠKODĘ Citigo, Volkswagena Up! i SEAT-a Mii. Od tego czasu ten model skrzyni został także zaadaptowany do nowej ŠKODY Fabia, jak i innych małych samochodów produkowanych w ramach Grupy Volkswagen, napędzanych benzynowym silnikiem o pojemności jednego litra. Zdolności produkcyjne zakładów w Mladá Boleslav dla skrzyni MQ 100 wynoszą aż 1 400 sztuk dziennie.

Obok wytwarzania skrzyń z linii MQ w centralnych zakładach w Mladá Boleslav, montowanie nowoczesnych automatycznych skrzyń DQ 200 w Vrchlabí jest kolejnym ważnym filarem produkcji układów przeniesienia napędu przez ŠKODĘ. Od debiutu skrzyni DQ 200 w tych zakładach w 2012 roku, ŠKODA zainwestowała tu 210 milionów euro w infrastrukturę produkcyjną związaną z Grupą Volkswagen. Co więcej, czeska marka planuje zwiększyć moce produkcyjne zakładów w Vrchlabí do 2 000 sztuk skrzyni DQ 200 dziennie do marca 2016 roku. Na tę chwilę na koncie tych zakładów znajduje się wyprodukowanych ponad 960 tysięcy sztuk skrzyń tego typu. Fabryka w Vrchlabí daje pracę około tysiącu osób w regionie.

Produkcja skrzyń biegów w tych dwóch lokalizacjach dowodzi kwalifikacji i konkurencyjności ŠKODY w zakresie produkcji elementów układów napędowych. Zalicza się do nich także produkcja trzy- i czterocylindrowych silników z serii EA 211 i EA 111.