Aktualności

Seat 20V20

2015_07_08_20V20_3„Jak strzała” – tak zespół SEAT Design określił poczucie dynamiczności, jakie niesie ze sobą nowy, pokazowy SUV marki, model 20V20. Jego końcowy design skrywa drogę przez różne stadia projektowania, jaką stopniowo przechodzili jego twórcy.

Projektować samochód można na wiele sposobów. By jednak stworzyć go od A do Z – od pierwszego szkicu do złożenia ostatniego elementu – trzeba wielu tygodni, a nawet miesięcy pracy oraz doskonale rozumiejącego się teamu.

Alejandro Mesonero-Romanos, dyrektor zespołu SEAT Design, jest zawsze na bieżąco z nowymi trendami rynku oraz wymaganiami Klientów. Swoje projekty tworzy w wielu różnych miejscach, które dostarczają mu inspiracji – nawet na tarasie przy plaży, trzymając w ręku ołówek i szkicownik, jest gotowy by przelać na kartkę nowy pomysł.

Rysunek samochodu i wizja jest dla Alejandra pierwszym etapem narodzenia się nowego projektu. Kolejnym krokiem w jego zespole jest podzielenie nowej koncepcji pomiędzy szereg specjalistów, by mogli oni skrupulatnie dopracować konstrukcję auta i przeobrazić je w dzieło sztuki. Tak powstawał m.in. nowy model koncepcyjny 20V20 – team SEAT-a liczący 15 osób tworzył go od podstaw przez ponad 5 miesięcy.

Jak przyznaje sam dyrektor SEAT Design, największą inspiracją jest otoczenie – zaczyna się od zwykłej wycieczki po ulicach miasta z całym zespołem, by znaleźć pomysły na nowe kolory i wykończenia powierzchni, a kończy się w Centrum Designu, by dopracować ostateczne wersje. Rodzinne miasto oraz okolice to dla SEAT-a niekończące się źródła nowych pomysłów – „Barcelona to nasz dom i nasze inspiracje” – mówi Mesonero-Romanos.

Dla przykładu, energiczny, pomarańczowy lakier Ultra Orange modelu 20V20 jest odzwierciedleniem urzekającego wschodu słońca nad Morzem Śródziemnym, który zainspirował Jordi Fonta, szefa działu Kolorów Nadwozia. „Dynamika naszego miasta jest odbiciem charakteru tego samochodu” – mówi Font. Zanim wybrano ognisty pomarańcz, zespół przygotował aż 96 innych propozycji, zainspirowanych życiem miasta.

Stylistyka wnętrza 20V20 również nie jest bez znaczenia. Jaume Sala, dyrektor Designu Wnętrz, widzi w nim tzw. Open Space, czyli niczym nieograniczoną przestrzeń, bez żadnych elementów podziału. Koncepcja deski rozdzielczej tego samochodu zachowuje swój charakter i wysoką jakość, a jednocześnie nie odrywa kierowcy od czerpania przyjemności z jazdy.

„To najwyższa jakość innowacji, przełomowe technologie komunikacyjne oraz dbałość o szczegóły w każdym elemencie” – podsumowuje Jaume Sala.

„Najbardziej satysfakcjonującym aspektem mojej pracy jest to, że mogę śledzić proces tworzenia samochodu na każdym etapie i zwracać szczególną uwagę na każdy szczegół” – mówi Ángel Lahoz, inżynier odpowiedzialny za model 20V20. „Najpierw trzeba zobaczyć go na papierze, następnie jako wirtualny projekt, a na końcu nadać mu ostatecznego kształtu” – dodaje Lahoz.

Każdy z członków zespołu SEAT Design włożył serce w nowy projekt marki, poświęcając mu niemal pół roku. Teraz mogą być z niego dumni.