Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Samochód jak smartfon

W Nowym Megane E-Tech elektrycznym, który ma się pojawić w salonach już jesienią, Renault wprowadziło zupełnie nowy system multimedialny OpenR Link z łatwym dostępem do aplikacji i usług Google. Samochód zapewnia użytkownikom taką samą łączność ze światem jak smartfon lub tablet. Dzięki współpracy Renault z partnerami kierowca i pasażerowie mają także dostęp do aplikacji ułatwiających parkowanie czy bezpiecznej przeglądarki internetowej.

Innowacyjny system multimedialny OpenR Link dostępny w Nowym Megane E-Tech elektrycznym zapewnia intuicyjną, płynną obsługę i połączenie z Internetem. Został oparty na systemie operacyjnym Android Automotive – przeznaczonej dla samochodów wersji systemu Android, który obsługuje ponad 75% smartfonów na świecie*. Jest to opracowane przez Google otwarte, stale rozwijane i aktualizowane oprogramowanie.

Najlepsze aplikacje Google

Użytkownicy Nowego Megane E-Tech elektrycznego mogą korzystać z przystępnych aplikacji i usług Google. Jest to jeszcze łatwiejsze dzięki ekranowi OpenR obejmującemu zespół zegarów i wskaźników oraz centralny ekran multimedialny.

Gama najnowszych usług i aplikacji Google oparta jest na trzech filarach. Pierwszym z nich są Mapy Google do nawigacji, zawierające informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, POI (punkty użyteczności) czy restauracje. Aplikacją można sterować głosowo, a mapy są zawsze aktualne. Zawiera ona również przeznaczoną do samochodów elektrycznych funkcję planera podroży Electric Trip Planner, czyli system planowania i optymalizacji długich tras, zintegrowany z lokalizacją terminali ładowania. Jeżeli użytkownik wprowadzi miejsce docelowe, dla którego poziom naładowania akumulatora jest niewystarczający, system automatycznie zasugeruje wybór dostępnych i kompatybilnych stacji ładowania na trasie. W czasie jazdy planer podróży automatycznie aktualizuje informacje na podstawie danych pojazdu, a także ostrzega użytkownika o konieczności zmiany wybranej trasy, na przykład w przypadku awarii jednego z terminali ładowania.

Kolejny filar to Google Assistant** – funkcja wirtualnego pomocnika oraz głosowego sterowania funkcjami system multimedialnego i niektórymi funkcjami pojazdu (np. klimatyzacją). System można włączyć za pomocą komendy głosowej „Hej Google” lub dzięki dedykowanemu przyciskowi na kierownicy, widżetowi czy ikonce na ekranie nawigacji. Asystent Google jest w stanie zasugerować cel podróży na bazie analizy codziennych przyzwyczajeń użytkownika, a także zaproponować odtworzenie dopasowanych utworów muzycznych.

Ostatnim filarem jest Google Play z katalogiem kilkudziesięciu aplikacji przydatnych w samochodzie: muzyka, media, podcasty itd.

Aplikacje i usługi od partnerów Renault

Oferta aplikacji dostępnych dla użytkowników systemu OpenR Link w Nowym Megane E-Tech elektrycznym została niedawno poszerzona dzięki współpracy Renault z nowymi partnerami.

Przykładowo dostępna w wielu europejskich krajach usługa EasyPark ułatwia kierowcom zarządzanie parkowaniem i jego opłacaniem bez konieczności korzystania z parkomatów czy smartfonów. Z kolei bezpłatna przeglądarka Vivaldi pozwala oglądać programy, robić zakupy i przeglądać Internet z wygodnego fotela samochodowego. Dla pełnego bezpieczeństwa z aplikacji można korzystać wyłącznie na podczas postoju. W samochodach Renault wyposażonych w system OpenR Link użytkownicy mogą poruszać się po Internecie w sposób całkowicie anonimowy, bez przechowywania ich danych osobowych w urządzeniach pokładowych.

Intuicyjna obsługa

Korzystanie z systemu OpenR Link jest niezwykle proste i intuicyjne, ponieważ obejmuje on funkcje występujące w smartfonach czy tabletach z systemem Android. System można obsługiwać tak samo jak tablet – jednym palcem, dwoma palcami (np. w celu zmniejszania, powiększania), jak i głosem. Odbiór i wyświetlanie powiadomień oraz łatwe poruszanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami (nawigacja, muzyka, telefon, aplikacje, samochód) ułatwia pasek menu w górnej części ekranu.

W dodatku ekran został spersonalizowany w taki sposób, aby w wersji 12-calowej oprócz głównego panelu (nawigacja z Google Maps) mogły się na nim zmieścić dwa spośród następujących widżetów: ładowanie, przepływ energii, jakość powietrza, ciśnienie w oponach, muzyka itd. W wersji 9-calowej ekran mieści cztery widżety.

System dopasowany do konkretnego użytkownika

System OpenR Link przypomina smartfon również pod względem możliwości personalizacji. Na koncie użytkownika można zdefiniować indywidualne profile użytkowników. Obejmują one ustawienia pojazdu, preferencje na koncie Google oraz na koncie MY Renault czy automatyczne łączenie ze smartfonem. OpenR Link jest kompatybilny z Android Auto (w przypadku smartfonów z systemem Android) i Apple CarPlay (w przypadku iPhone’ów) i łączy się z nimi zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. W tym przypadku jednak niektóre spośród usług lub funkcji systemu, jak np. Electric Journey Planner, są niedostępne.

Automatyczne aktualizacje

OpenR Link automatycznie się aktualizuje dzięki technologii FOTA (Firmware Over-The-Air). W związku z tym nie ma potrzeby umawiania się na aktualizację systemu w salonie (mimo że jest to również możliwe). Wystarczy, że użytkownik zatwierdzi powiadomienie wyświetlone na ekranie, aby mógł korzystać z najnowszej wersji systemu czy aplikacji. W ten sposób przez cały okres wykorzystywania pojazdu wprowadzane są zmiany poprawiające jakość, a system multimedialny i sam samochód zyskują kolejne funkcje.

* Na podstawie danych Kantar World Panel z marca 2021 roku.
** Google Assistant jest niedostępny w niektórych krajach i regionach świata.