Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Qualcomm i Renault poszerzają strategiczną współpracę

Grupa Renault i Qualcomm Technologies ogłosiły rozwój współpracy technologicznej przy opracowaniu scentralizowanej architektury elektronicznej przeznaczonej do przyszłej generacji samochodów z technologią Software-Defined Vehicle Grupy Renault. W platformach Software-Defined Vehicle zostaną wykorzystane rozwiązania Snapdragon® Digital Chassis™ firmy Qualcomm Technologies. Chodzi o cyfrowy kokpit, łączność i zaawansowane systemy wspomagania prowadzenia (ADAS). Qualcomm Technologies zapowiedział także, że zamierza, bezpośrednio lub poprzez jedną ze spółek zależnych, zainwestować w firmę Ampere, należącą do Grupy Renault, odpowiedzialną za modele elektryczne i oprogramowanie.

Od telefonów komórkowych po samochody – zaawansowana i rewolucyjna technologia Software-Defined Vehicle to przyszłość branży samochodowej. Chodzi o to, by odpowiedzieć na oczekiwania użytkowników w zakresie funkcjonalności i usług, a jednocześnie zapanować nad złożonością projektu i kosztami. Grupa Renault rozwija strategiczną współpracę z Qualcomm Technologies, który jest liczącym się podmiotem w branży mobilnych i motoryzacyjnych technologii. Wspólnie stworzymy pierwszą na rynku samochodowym otwartą platformę Software-Defined Vehicle, przeznaczoną do różnych modeli. Połączenie doświadczenia Grupy Renault w zakresie technologii motoryzacyjnych i know-how Qualcomm Technologies, który jest liderem w branży półprzewodników, oprogramowania i wysokowydajnych, energooszczędnych platform systemowych, pozwoli nam stworzyć konkurencyjną i innowacyjną platformę Software-Defined Vehicle, która będzie stale aktualizowana i posłuży do sterowania ekosystemem usług, co pozwoli zaoferować naszym klientom bardziej wartościowe rozwiązania. – Luca de Meo, CEO Grupy Renault

Jesteśmy dumni ze współpracy z Grupą Renault i jej poszerzenia mającego na celu stworzenie koncepcji samochodu przyszłości z wykorzystaniem półprzewodników, oprogramowania i zaawansowanych usług. Cieszymy się, że rozwiązania Snapdragon Digital Chassis odgrywają kluczową rolę we wprowadzeniu przyszłej gamy samochodów SDV Grupy Renault i przyczyniają się do przyspieszenia cyfrowej transformacji w branży motoryzacyjnej. – Cristiano Amon, prezes i CEO Qualcomm Incorporated

Rozwój Software-Defined Vehicle dzięki zaawansowanym technologiom

W ramach rozwoju współpracy technologicznej Grupa Renault i Qualcomm Technologies planują opracowanie architektury SDV nowej generacji z wykorzystaniem skalowalnych i elastycznych rozwiązań, które pozwolą zaspokoić nowe potrzeby i wymagania klientów.

Od 2026 roku samochody Renault będą wykorzystywały platformę SDV, łącznie z nową generacją cyfrowego chassis Snapdragon, opracowanego z myślą o nowych kokpitach z systemem Android. Nowa architektura zapewni immersyjne i spersonalizowane doznania podczas jazdy i umożliwi centralizację w module Physical Computer Unit (PCU) danych pochodzących z różnych funkcjonalności samochodu, takich jak: systemy ADAS, nadwozie, podwozie, systemy telematyczne, systemy łączności, Power Line Communications (PLC), bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo. Tym samym zapewni optymalizację kosztów sprzętu i oprogramowania dzięki zastosowaniu tzw. Physical Interface Unit (PIU), który będzie sterował różnymi systemami samochodu. Jednocześnie architektura SDV jest z definicji otwarta dla innych producentów samochodów.

Umowa na dostawy w celu optymalizacji kosztów Software-Defined Vehicle

Dzięki współpracy z Qualcomm Technologies, który jest jednym ze światowych liderów w branży półprzewodników i oprogramowania, Grupa Renault dąży do optymalizacji planów rozwoju i sprzedaży. Jest to możliwe dzięki współpracy i zapewnieniu w ten sposób Grupie niezbędnych kompetencji i bazy sprzętowej oraz oprogramowania i usług.

Współpraca technologiczna między Grupą Renault i Qualcomm technologies rozpoczęła się w 2018 roku. Od tamtej pory Grupa Renault wykorzystuje platformy Snapdragon Cockpit w systemach multimedialnych OpenR Link w Renault Megane E-Tech electric i planuje wprowadzenie rozwiązań Snapdragon Digital Chassis, aby zaoferować kierowcom i pasażerom nieograniczoną łączność i innowacyjne doświadczenie z jazdy samochodem.