Aktualności

[Pierwsza jazda] SsangYong Tivoli

W czerwcu w salonach SsangYong pojawi się najnowsze dziecko koreańskiego koncernu – Tivoli, którego ceny rozpoczynają się od 59 900 złotych. Na początku samochód oferowany będzie z silnikiem benzynowym, do którego już niedługo dołączy również jednostka wysokoprężna.

Tivoli – najnowszy model SUV-a w segmencie B z samonośnym nadwoziem i o charakterystycznym miejskim i dynamicznym wyglądzie powstał w oparciu o filozofię rozwojową SsangYonga “Robust, Specialty, Premium”. W samochodzie zastosowano zupełnie nową płytę podłogową, nowe nadwozie i dwa nowe silniki, a dzięki europejskiej stylizacji, światowej klasy systemom bezpieczeństwa, przestronności wnętrza, wyposażeniu i opcjom ten nowy SUV będzie z sukcesem konkurować na światowych rynkach.

SsangYong Tivoli
SsangYong Tivoli

W Tivoli z powodzeniem połączono nowoczesny projekt z dobrze przemyślaną praktycznością i wygodą, co przyciągnie szczególnie klientów zwracających uwagę na styl i oczekujących od swego nowego pojazdu estetyki i funkcjonalności. Tivoli oferuje zaliczające się do najbardziej przestronnych w tej klasie kabinę oraz bagażnik, a także pokaźną liczbę najróżniejszych schowków. Do wyboru jest także osiem atrakcyjnych kolorów nadwozia, które harmonizują z wnętrzem w beżowej lub czarnej kolorystyce, wybranym materiałem, tapicerką z materiału lub skóry, a także ekscytującą wersją w kolorystyce czerwonej, która dostępna jest jako opcja specjalna. Dzięki systemowi Smart Steer (inteligentny kierowca), dostępna jest dodatkowo możliwość wyboru jednego z trzech dostępnych ustawień układu kierowniczego.

SsangYong Tivoli oferowany będzie na polskim rynku w dwóch wersjach silnikowych. Pierwsza z nich to testowany przez nas wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra, posiadający moc maksymalną 128 KM przy 6.000 obr./min i maksymalny moment obrotowy 160 Nm przy 4.600 obr./min. Drugą jednostką będzie turbodoładowany diesel o pojemności 1.6 litra osiągający moc maksymalną 115 KM przy 3400-4000 obr./min, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 300 Nm w zakresie 1500-2500 obr./min. Samochody z silnikiem diesla zostaną wprowadzone do sprzedaży w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy. Po wakacjach w salonach pojawią się również wersje z napędem na obie osie.

SsangYong Tivoli
SsangYong Tivoli

W czasie polskiej premiery do naszej dyspozycji oddano samochody wyposażone w silnik benzynowy współpracujący z manualną i automatyczną skrzynią biegów. W obu przypadkach skrzynie posiadają sześć przełożeń, które zostały bardzo dobrze zestrojone, a praca samej skrzyni nie pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chodzi o silnik to w przeszłości miałem okazję jeździć kilkoma modelami koreańskiego koncernu, o których nie można było powiedzieć wielu pozytywnych słów, jednak nowy benzyniak oznaczony symbolem e-XGi160 to zdecydowany krok w przód.

SsangYong Tivoli
SsangYong Tivoli

Do jazdy testowej wybrałem model wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, co okazało się bardzo dobrą decyzją. Poruszając się w trybie Ekonomicznym samochód zachowuje się trochę ospale, ale w zamian za to odwdzięcza się niskim zużyciem paliwa, które jest bardzo zbliżone do danych podawanych przez producenta. W czasie spokojnej jazdy w terenie niezabudowanym silnik zużywał ~5.7 litra benzyny, na autostradzie ~7.0 litra, natomiast w cyklu mieszanym, z bardzo dynamiczną jazdą, zadowalał się spalaniem na poziomie poniżej 7 litrów na każde sto kilometrów.

Zawieszenie zostało zestrojone dość sztywno, dlatego też w czasie jazd po dziurawych drogach trochę trzęsło, ale samochód w każdym momencie zachowywał się stabilnie i przewidywalnie.

W dniach 19 – 21 czerwca w salonach SsangYonga zostaną zorganizowane Dni Otwarte, na których będzie można na własnej skórze przekonać się, że koreański koncern stworzył auto, które naprawdę może się podobać. Najtańsza wersja SsangYong Tivoli Crystal Base z silnikiem 1.6 2WD, sześciostopniową przekładnią manualną wyceniony został na 59 900 zł, natomiast najdroższa wersja Tivoli Sapphire kosztuje 80 900 zł.

Więcej na temat nowego SsangYong Tivoli można znaleźć na stronach ilovit.pl oraz gotivoli.pl