Aktualności

Outlander PHEV tryumfuje na Asia Cross Country Rally 2014!

Hybrydowy SUV Mitsubishi Outlander PHEV ze stałym, elektrycznym napędem na cztery koła – przygotowany przez zespół Two & Four Motor Sports przy wsparciu Mitsubishi Motors Corporation (MMC) – z powodzeniem ukończył certyfikowany przez FIA rajd Asia Cross Country Rally (AXCR) w klasie T1E (pojazdy elektryczne).

Zespół przejechał 1986 kilometrów morderczej trasy w 19 godzin, 17 minut i 12 sekund, zdobywając pierwsze miejsce w klasie i czternastą pozycję w klasyfikacji generalnej. Outlander PHEV już po raz drugi z rzędu potwierdził tym samym swoją niezawodność, wytrzymałość i sprawność terenową, a także udowodnił, że układ napędowy PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) przetrwa trudy najbardziej ekstremalnej eksploatacji.

Charakterystyka wersji rajdowej

Model Outlander PHEV, który wziął udział w rajdzie, został wyposażony w zmodyfikowane zawieszenie pochodzące z auta wykorzystanego w zeszłorocznym Asia Cross Country Rally. Samochód wyróżniał się też lepszą wydajnością terenową i zwiększonym prześwitem uzyskanym dzięki zmianie położenia akumulatora. Co więcej, system kontroli stabilności jazdy S-AWC (Super All-Wheel Control) został zestrojony pod kątem pracy w surowych warunkach, aby zapewnić lepszą przyczepność podczas jazdy. Pozostałe przeróbki konieczne do pokonania trasy cross country to klatka bezpieczeństwa, panele ochronne podwozia, lżejsza maska silnika, lekki tylny panel nadwozia, lekkie elementy wnętrza oraz dodatkowe uszczelnienia i snorkel wydechu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że układ napędowy PHEV oraz podzespoły mechaniczne wykorzystane w wersji rajdowej były niemal identyczne, jak w modelu seryjnym.

Rezultaty na poszczególnych etapach

Outlander PHEV już drugi rok z rzędu triumfował w swojej klasie. Poniżej wyniki klasyfikacji generalnej uzyskane na poszczególnych etapach:

Prolog (9 sierpnia): 11.miejsce w klasyfikacji generalnej w próbach czasowych, Pattaya, Tajlandia.

Etap pierwszy (10 sierpnia): Pierwszy dzień właściwych zmagań rajdowych, 13. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Etap drugi (11 sierpnia): Outlander PHEV zajął 12. miejsce w klasyfikacji generalnej, pokonując głębokie koleiny i błotniste, grząskie szlaki Tajlandii.

Etap trzeci (12 sierpnia): Rajd przeniósł się z Tajlandii do Kambodży, a trasa zawiodła zawodników w pobliże świątyni Angkor Wat umieszczonej na liście światowego dziedzictwa. Ten odcinek prowadził przez bardziej płaskie tereny, na których Outlander PHEV mógł wykorzystać wysoki moment obrotowy silników elektrycznych oraz zalety systemu S-AWC. Załoga Mitsubishi zajęła 11. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Etap czwarty (13 sierpnia): Odcinek rozpoczął się przy świątyni Angkor Wat. Awans na 9.miejsce w klasyfikacji generalnej.

Etap piąty (14 sierpnia): Ten morderczy etap był najdłuższy i obfitował w głębokie koleiny. Z uwagi na niewystarczający prześwit, Outlander PHEV był zmuszony do ominięcia większej części drugiego odcinka trasy, przez co spadł na 15. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Etap szósty (15 sierpnia): Ostatni odcinek rozpoczął się w Phnom Penh i wiódł przez płaskie tereny. Outlander PHEV zakończył ten etap na drugim miejscu, plasując się ostatecznie na 14.pozycji w klasyfikacji generalnej.

Pan Yasuo Tanaka, dyrektor ds. technicznych

W zeszłym roku napotkaliśmy podczas rajdu bardzo surowe warunki drogowe, dlatego podczas tegorocznego Asia Cross Country Rally zwiększyliśmy prześwit w naszym aucie, aby uzyskać lepszą wydajność terenową. Cieszę się, że Outlander PHEV już drugi rok z rzędu z powodzeniem dojechał do mety tego morderczego rajdu, zajmując lepszą lokatę, niż w ubiegłym roku. Outlander PHEV potwierdził wydajność i niezawodność opracowanego przez MMC systemu hybrydowego typu plug-in, elektrycznego napędu na cztery koła Twin Motor 4WD oraz systemu S-AWC. W tym roku zebraliśmy też więcej cennych danych, które wykorzystamy w przyszłych pracach nas pojazdami elektrycznymi.