FIA Cross Country

Baja Poland po raz szósty

Baja Poland 2014, największa impreza w rajdach terenowych w naszym kraju zostanie rozegrana już w ostatni weekend sierpnia. W tym roku rajd po raz pierwszy jest nie tylko rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych (samochody), ale także czwartą odsłoną rywalizacji w Pucharze Świata FIM w Rajdach Baja (motocykle).

Szósta edycja Baja Poland, po raz trzeci o najwyższym statusie pucharu świata (w rajdach terenowych nie ma mistrzostw świata) już na stałe zadomowiła się w Szczecinie oraz Dobrej i Drawsku Pomorskim. O stanie przygotowań do rajdu, licznych atrakcjach i nowościach organizatorzy poinformowali we wtorek, 19 sierpnia br. podczas konferencji prasowej w Arenie Szczecin. W spotkaniu z dziennikarzami wziął również udział prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz przedstawiciele władz gminy Dobra i Drawska Pomorskiego. Gościem konferencji był Krzysztof Hołowczyc.

– Cieszymy się, że tak ceniony na świecie Rajd Baja Poland na stałe wpisał się w klimat miasta i regionu. W tym roku na fanów motoryzacji czeka dodatkowa atrakcja. Start zawodów odbędzie się tuż przy nowej hali widowiskowo-sportowej. Kibice po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć w akcji wspaniałych kierowców i ich budzące wielkie zainteresowanie samochody i motocykle – podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

A dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami Szczecina Fundacja Baja Poland i Polski Związek Motorowy, organizatorzy Baja Poland przenoszą w tym roku biura rajdu do nowoczesnej Areny Szczecin. Tuż obok oddanej właśnie do użytku okazałej hali zostanie także zlokalizowana rampa startu i mety rajdu, a kolorowe miasteczko rajdowe, mieszczące między innymi stanowiska serwisowe zespołów znajdzie się podobnie jak w latach ubiegłych na pobliskich terenach przy ul. Szafera.

Cały teren od dnia startu rajdu będzie miał jeszcze jeden piękny i symboliczny akcent z motoryzacją w tle. Pobliskiej ulicy zostanie nadane imię Franciszka Jarzyńskiego, byłego zawodnika motocyklowego, wieloletniego prezesa Automobilklubu Polski i ZO PZM w Szczecinie, twórcy „Brzegiem Bałtyku”, pierwszego rajdu w regionie, żołnierza AK i Powstania Warszawskiego. Dzięki jego staraniom w Szczecinie zorganizowano w 1966 roku motocrossowe mistrzostwa świata na torze zlokalizowanym przy pobliskiej ulicy Wojska Polskiego.

Wspaniałe tradycje kontynuuje dzisiaj Fundacja Baja Poland. W zaledwie trzy lata projekt grupy pasjonatów trafił do kalendarza sportowego Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Samochody rajdowe i motocykle dziś znów rywalizują w Szczecinie i okolicach

Tegoroczna rywalizacja zapowiada wielkie emocje. Lista zgłoszeń zostanie zgodnie z regulaminem opublikowana w najbliższy poniedziałek (25 bm.), ale nie zabraknie na niej z pewnością głównych pretendentów do mistrzowskiej korony. Największe szanse na Puchar Świata mają obecnie Władimir Wasiliew (MINI All4 Racing), który lideruje klasyfikacji oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący drugą pozycję.

Katarczyk zdecydowanie pokonał Rosjanina w rozegranym w ubiegłym tygodniu Hungarian Baja, ale ma nadal do odrobienia spora stratę punktową. Al.-Attiyah to znakomity kierowca, który ma na swoim koncie zwycięstwo w słynnym Dakarze (2011), Puchar Świata w Rajdach Terenowych (2008), tytuł mistrza świata w kategorii samochodów produkcyjnych w rajdach drogowych w 2006 (WRC), dziewięć tytułów rajdowego mistrza Bliskiego Wschodu oraz….brązowy medal w strzelaniu do rzutków na olimpiadzie w Londynie.

Pojedynek z Katarczykiem zapowiada Krzysztof Hołowczyc, który już trzykrotnie triumfował w Szczecinie, a przed rokiem tylko awaria techniczna samochodu nie pozwoliła mu stanąć na najwyższym stopniu podium. Na niespodziankę stać także Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, których wielkie doświadczenie wyniesione między innymi ze startów w Dakarze pozwoliło w ubiegłym roku zająć w Szczecinie drugie miejsce. Do walki o najwyższe lokaty włączą się bez wątpienia Adam Małysz oraz robiący błyskawiczne postępy Martin Kaczmarski. Największy zaś doping kibiców ze Szczecina będzie z pewnością towarzyszył zawodnikom reprezentujący to miasto: Klaudii Podkalickiej i Sławomirowi Wasiakowi, mistrzowi Polski w sezonie 2008.

Faworytem wśród motocyklistów jest Kuba Przygoński, najlepszy polski kierowca w tej kategorii, a w rywalizacji quadów najwięcej będą mieli do powiedzenia także reprezentanci naszego kraju: Kamil Wiśniewski, Zbigniew Zych czy Arkadiusz Bernat.

Organizatorzy rajdu przygotowali dla zawodników trasę o długości blisko 800 kilometrów w tym pięć prób sportowych liczących 522 kilometry. Start rajdu nastąpi w piątek, 29 sierpnia o godzinie 17:30  sprzed nowej hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin przy ulicy Szafera. Tego samego dnia zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny o długości 8 kilometrów. Jego start i meta znajdą się w kompleksie miasteczka rajdowego zlokalizowanego obok hali.

Drugiego dnia rajdu, w sobotę, 30 sierpnia na zawodników czekają dwie bardzo trudne próby sportowe, dwukrotnie przejeżdżany odcinek na Poligonie Drawskim o długości aż 192 kilometrów. Pomiędzy oesami samochody, motocykle i quady zjawią się w parku serwisowym zlokalizowanym w Drawsku Pomorskim.

Trzeci etap, w niedzielę, 31 sierpnia to także dwukrotnie przejeżdżana próba w gminie Dobra licząca 65 kilometrów. Meta Baja Poland oraz uroczyste zakończenie i uhonorowanie triumfatorów o godzinie 15:30 przed halą Arena Szczecin.

Baja Poland 2014 to nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów rajdu. W miasteczku rajdowym nie zabraknie strefy dla dzieci prowadzonej przez Stowarzyszenie Dołuje – Kościno, które zapewni naszym milusińskim liczne atrakcje, gdy ich tatusiowie będą zajęci podziwianiem rajdowych samochodów i motocykli. Obok tych ostatnich, w piątek o godzinie 15:00 pojawią się także wspaniałe „klasyki” sprzed lat, które uczestniczą w Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Hamburg – Berlin. Gdy w sobotę, 30 bm. zawodnicy rywalizujący w Baja Poland przeniosą się do Drawska Pomorskiego, w skate parku obok Areny Szczecin swoje zawody rozegrają deskorolkarze. Na terenie tzw. Military Zone (teren strzelnicy wojskowej) pojawią się z kolei zabytkowe pojazdy wojskowe oraz żołnierze w historycznych mundurach. Inna ze stref będzie związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a jej największą atrakcją stanie się zapewne symulator dachowania.

A od piątku w miasteczku rajdowym będzie można także podziwiać replikę dakarowego Stara 266, który w 1988 roku pokonał Saharę, dojechał do mety w stolicy Senegalu i dał jednocześnie impuls do coraz większego zainteresowania rajdami terenowymi w naszym kraju.