Rajdy samochodowe

ORLEN Team startuje w Rallye OiLibya Maroc

ORLENTeam_Kuba Przygonski_Trzy samochodowe załogi ORLEN Team wezmą udział w ostatnim, pustynnym rajdzie rozgrywanym w ramach Pucharu Świata FIA. O cenne punkty w klasyfikacji generalnej walczyć będą Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, Adam Małysz i Xavier Panseri oraz Kuba Przygoński, którego w Maroku będzie pilotował Białorusin Andrei Rudnitski. Skład ORLEN Team uzupełnia motocyklista Kuba Piątek oraz Rafał Sonik, który już podczas zawodów w Chile zagwarantował sobie czwarty Puchar Świata w kategorii quadów.

Dla Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora udział w pustynnym Rallye OiLibya Maroc będzie dziewiątym występem w tegorocznych eliminacjach Pucharu Świata w rajdach terenowych. Zawodnicy ORLEN Team  zajmują obecnie wysokie, czwarte miejsce w klasyfikacji pucharowej FIA, tracąc do trzeciego Brazylijczyka Reinaldo Varela tylko pięć punktów.

„Na starcie w Maroku zameldowały się najlepsze załogi cross country na świecie. Stawka jest wyrównana i bardzo silna. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważnym elementem przygotowań do Dakaru jest ostatni pustynny sprawdzian w sezonie. Przed nami pięć dni rywalizacji w ekstremalnie trudnych warunkach. Jeżeli chcemy myśleć o pierwszej trójce klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata musimy walczyć do ostatnich kilometrów. Wierzę, że stać nas na dobry wynik na koniec sezonu”  – powiedział Marek Dąbrowski

Adam Małysz po kilku miesiącach przerwy wraca na Saharę. Dla pilotowanego przez Xaviera Panseri zawodnika ORLEN Team, marokańska próba to ważny element przygotowań do przyszłorocznego Dakaru.

„W głowach mamy  już tylko Dakar 2016. Przed nami ostatni pustynny test w tym roku,  startujący w poniedziałek Rally OiLibya Maroc. Bardzo się cieszymy, że przed nami kilka dni jazdy po piachu, taki trening to niewątpliwie bezcenne doświadczenie. Jednocześnie nie ukrywam, że mamy olbrzymi głód rywalizacji i nadzieję na jak najlepsze miejsce.” – powiedział Adam Małysz.

Po udanym debiucie za kierownicą rajdówki podczas Baja Poland, Kuba Przygoński w przedostatniej rundzie Pucharu Świata FIA zmierzy się z pustynią, którą dotychczas przemierzał jako motocyklista. Przygotowującego się do Dakaru zawodnika ORLEN Team w Maroku będzie nawigował Białorusin Andrei Rudnitski.

„Ostatnie dni przed startem rajdu poświęciłem na treningi i testy samochodu. Łącznie podczas przygotowań w Maroku przejechałem po pustyni ponad 800 kilometrów, co pozwoliło mi lepiej sprawdzić i poznać sprzęt, którym będę ścigał się na Dakarze. Jestem bardzo zadowolony z wyników testów i współpracy z moim nowym pilotem. Z każdym przejechanym kilometrem za kierownicą Mini czuję się coraz pewniej. Mam nadzieję, że pustynne doświadczenie zdobyte podczas jazdy motocyklem zaprocentuje w czasie rajdu.” – powiedział Kuba Przygoński.

Na jedną rundę przed zakończeniem sezonu Rafał Sonik wywalczył swój czwarty Puchar Świata. Zawodnik ‪ORLEN Team ukończył Atacama Rally na drugim miejscu, przypieczętowując zwycięstwo w tegorocznym cyklu Pucharu Świata. Start w Maroku będzie ostatnim etapem przygotowań do przyszłorocznego Dakaru.

„Jadę do Maroka żeby wygrać. Nie będę jednak oglądać się na konkurentów , ale skoncentruję się na walce ze sobą – swoimi słabościami i błędami. Chcę przetestować kilka nowych rozwiązań przy pracy z roadbookiem, ponieważ nawigacja będzie kluczowym elementem w zbliżającym się, zdecydowanie szybszym niż poprzednio Dakarze. Maroko pod tym względem jest idealnym poligonem. A przy okazji uwielbiam Saharę, więc z niecierpliwością czekam na start.” – powiedział Rafał Sonik.

Kuba Piątek udziałem w Rallye OiLibya Maroc również wkracza w decydującą fazę przygotowań do najtrudniejszego rajdu świata. Lider klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata wśród juniorów wystartuje jeszcze w tym roku w silnie obsadzonym rajdzie Merzouga. Będzie to ostatnia próba absolwenta Akademii Młodych Talentów ORLEN Team przed Dakarem.

„W Maroku pojadę nowym motocyklem przygotowanym z myślą o przyszłorocznym Dakarze. To idealna okazja, żeby w bardzo trudnych warunkach sprawdzić sprzęt i ewentualnie skorygować ustawienia. Ostatni pustynny rajd zgromadził na starcie najlepszych motocyklistów cross-country. Rywalizacja na trasie będzie zacięta, a walka o zwycięstwo będzie toczyła się do ostatniego kilometra. W kategorii juniorów pozostaję liderem klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata, na pustyni w Maroku zamierzam potwierdzić swoją dobrą dyspozycję i obronić tytuł.” – powiedział  absolwent Akademii ORLEN Team.

Rallye OiLibya Maroc zostanie rozegrany w pięciodniowej formule. Zawodnicy wystartują z Zagory by po ponad 2 tysiącach kilometrów (odcinki specjalne tegorocznej edycji stanowią 1358 km) zakończyć zmagania w Agadirze.