Aktualności

Nowy Seat Ibiza Cupra

2015_12_02_cupraSymbol CUPRA w 2016 roku będzie obchodził swoje 20-te urodziny. W ten jubileuszowy rok hiszpańską markę wprowadza nowa Ibiza CUPRA – wyznacznik dynamiczności, drapieżnego charakteru i życia na wysokich obrotach. 192 KM mocy i 6,7 s do pierwszej setki stanowią dowód najlepszych osiągów.

Ibiza CUPRA jest esencją marki SEAT. Jej pełen emocji projekt pobudza do szybkiej jazdy, a osiągi z najwyższej półki wciągają każdego kierowcę. Dzięki kompaktowemu nadwoziu Ibiza CUPRA łączy swoją siłę z praktycznością. Codzienną jazdę zamienia zaś w niezwykły spektakl.

„Nowa generacja Ibizy CUPRA podkreśla silny charakter SEAT-a. Dzięki swojej konstrukcji i wydajności, jest ucieleśnieniem czystej przyjemności z jazdy” – mówi Luca de Meo, prezes marki SEAT. „Ibiza CUPRA jest ikoną hiszpańskiej marki. Jej technologia, zmodernizowane wnętrze i lepsza jakość to tylko kilka z wielu cech, którymi uwodzi to niepowtarzalne auto.”

Niepowtarzalny design

Siłę CUPRY oddaje również jej design – wyrazisty, dynamiczny i muskularny. Stylistyka zewnętrzna została bardzo dobrze przyjęta przez kierowców w całej Europie. Linia tego 3-drzwiowego hot-hatcha przypomina coupé, co dodatkowo podkreślają 17-calowe felgi. Z zewnątrz auto posiada reflektory biksenonowe, szerokie zderzaki, matowo-czarny dyfuzor oraz trapezową, centralną rurę wydechową.

Za kierownicą Ibizy CUPRA czuć sportowe emocje. Nowa koncepcja i nowa jakość wnętrza mają służyć czerpaniu radości z prowadzenia. Owalne wloty powietrza, nowe systemy multimedialne, centralny ekran i spłaszczona od dołu kierownica zbliżają to auto do większego Leona, a sportowe fotele CUPRA zapewniają dobre trzymanie boczne na zakrętach.

W nim drzemie siła

1,8-litrowy silnik TSI z turbodoładowaniem jest źródłem 192 KM i 320 Nm (12 KM i 70 Nm więcej niż w poprzedniej wersji). Moc ta dostępna jest w przedziale 1 450-4 200 obr./min. Ibiza CUPRA przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,7 s i osiąga prędkość maksymalną 235 km/h. Dodatkowo, auto posiada elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego XDS i bardzo wydajne hamulce, a także 6-biegową skrzynię manualną, która dostarcza czystych emocji na drodze.

Silnik jest niezwykle lekki i waży zaledwie 133,4 kg. Jego ciśnienie zostało zwiększone ze 150 do 200 barów. Najważniejsze zastosowane w nim technologie obejmują m.in. nową turbosprężarkę (która wytrzymuje temperaturę spalin aż do 980 st. C), zmodyfikowany układ wydechowy i wał korbowy z czterema łożyskami. Tłoki zostały wykonane z umocnionego aluminium, a misa olejowa z lekkiego, lecz wytrzymałego plastiku.

Nowy zawór obrotowy może regulować temperaturę wody od 85-107 st. C, dostosowując się do obciążenia i prędkości obrotowej silnika oraz zapewniając zawsze odpowiednią sprawność termodynamiczną. Rozwiązania Ibizy CUPRA obniżają również temperaturę spalin i powodują, że silnik 1.8 TSI nie wymaga stosowania wzbogaconej mieszanki paliwowej, nawet pod pełnym obciążeniem.

Stworzony, by jeździć

Jak streścić wrażenia z jazdy nową Ibizą CUPRA w trzech słowach? Najlepiej jako CUPRA Drive Profile – to standardowa funkcja, która z Ibizy wyciąga jeszcze więcej emocji za naciśnięciem jednego przycisku. Ten system potrafi dostosować samochód do własnych potrzeb i daje możliwość wyboru zachowania zawieszenia oraz układu kierowniczego pomiędzy komfortowym a sportowym.

Wsparciem na zakrętach w Ibizie CUPRA jest również elektroniczny system stabilizacji ESP oraz inne systemy bezpieczeństwa. Wśród nich znajduje się m.in. asystent podjazdu, hamulec antykolizyjny i system wykrywania zmęczenia – to właśnie dzięki takiemu wyposażeniu Ibiza otrzymała maksymalną notę 5-ciu gwiazdek w testach Euro NCAP.

Wsiadając do SEAT-a Ibizy CUPRA przekracza się dotychczasową barierę. W tym aucie na każdego kierowcę czekają nowe doświadczenia i wrażenia z jazdy. Ibiza CUPRA jako jeden z najbardziej dynamicznych hot-hachy na rynku wyznacza w tej kwestii nowe standardy.