Aktualności

Nowy Opel Karl

Mały, ale przestronny, niezwykle atrakcyjny, a nade wszystko rozsądny – tego właśnie mogą oczekiwać nabywcy podstawowego modelu w gamie Opla, który trafi do sprzedaży latem 2015 r. Nazwa tego nowego samochodu – KARL – jest hołdem dla syna założyciela firmy. Za mniej niż 10 000 euro klienci będą mogli nabyć atrakcyjny pięciodrzwiowy samochód o długości 3,68 m, w którym może podróżować cztery lub opcjonalnie nawet pięć osób.

Ponadto nowy członek rodziny modeli Opla może zostać wyposażony w bezkonkurencyjne w tym segmencie liczne technologie, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort, a także w system multimedialny. KARL jest napędzany najnowszej generacji ultranowoczesnym trzycylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności jednego litra. Dzięki modelom KARL, ADAM i Corsa latem 2015 r. Opel będzie mógł się poszczycić najbogatszym i najmłodszym na rynku portfolio w segmencie mini i małych samochodów. Zadowoleni będą nawet najbardziej wymagający klienci.

„Krótka, mocna i z charakterem – nazwa KARL oddaje zalety nowego modelu. Jego wersja podstawowa to w pełni dojrzały samochód, który działa na emocje i intelekt” – przekonywał dyrektor generalny Grupy Opel, Karl-Thomas Neumann. „KARL posiada wszystkie zalety typowe dla modeli Opla, m.in. technologicznie zaawansowany, cichy, trzycylindrowy silnik o pojemności jednego litra i nasz uznany system multimedialny IntelliLink. Opel KARL to idealny samochód dla klientów zwracających uwagę na cenę i oczekujących połączenia codziennej funkcjonalności, komfortu i nowoczesnych technologii”.

Zdecydowane linie z charakterem

Na przodzie KARLa widnieje charakterystyczny „uśmiech” Opla – wyrazista chromowana listwa z emblematem firmy Opel. Bok najmniejszego z Opli wyróżnia się trzema ostrymi precyzyjnie poprowadzonymi liniami. Charakterystyczny ostro zarysowany kształt nadwozia odzwierciedla wyprofilowaną, precyzyjną filozofię projektowania Opla. Dwie zdecydowanie poprowadzone linie, biegnące na wysokości klamek, podkreślają dynamiczny charakter pojazdu i jego wysoką klasę. Efekt ten wzmacniają duże przednie i tylne światła, dzięki którym sylwetka samochodu zdradza wyjątkową dbałość o każdy detal, niezwykle rzadko spotykaną w tej klasie.

Technologie oraz funkcje, które podbiją serca właścicieli małych samochodów

Tak naprawdę jednak liczy się przede wszystkim to, że: Opel KARL nie tylko świetnie wygląda, lecz także ma wiele zalet, których można nie dostrzec na pierwszy rzut oka. Pod maską kryje się najnowszej generacji układ napędowy Opla. Nowy 1.0 ECOTEC o mocy 55 kW/75 KM, supernowoczesny trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności jednego litra, charakteryzujący się wysoką kulturą pracy i wydajnością, został opracowany specjalnie dla modelu KARL. Kierowcy mogą dokładnie regulować moc dzięki innowacyjnej, precyzyjnej pięciobiegowej przekładni. Podwozie i układ kierowniczy KARLa opracowano z myślą o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i komfortu oraz wyznaczeniu nowych standardów w tej klasie samochodów.

Przystępny cenowo KARL zostanie wyposażony w liczne funkcje poprawiające bezpieczeństwo i komfort (zwykle niedostępne w samochodach należących do tej kategorii cenowej) oraz ultranowoczesne technologie Opla. Poza standardowym elektronicznym programem stabilizacji z kontrolą trakcji, systemem ABS z elektronicznym rozkładem siły hamowania oraz systemem Hill Start Assist, ułatwiającym ruszanie na wzniesieniu, Karl może także zostać wyposażony w system ostrzegania przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu, który dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki czujnikom w przednich kamerach skanujących drogę system ostrzega kierowcę o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu za pomocą sygnału akustycznego oraz migającej żółtej diody w panelu wskaźników.

KARL wyposażony jest również w przycisk uruchamiający tryb City, który ułatwia poruszanie kierownicą, wykorzystany wcześniej w modelach ADAM i Corsa. Z kolei asystent parkowania (Park Assist) ułatwia parkowanie, emitując sygnał ostrzegający przed przeszkodami w trakcie cofania. Tempomat z ogranicznikiem prędkości dba o to, aby kierowca nie przekroczył dozwolonej szybkości, co jest niezwykle przydatne w ruchu miejskim lub w obszarach mieszkalnych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Światła przeciwmgielne zapewniają lepsze oświetlenie w niekorzystnych warunkach pogodowych, natomiast funkcja doświetlania zakrętów poprawia bezpieczeństwo kierowcy (oraz innych uczestników ruchu) podczas pokonywania zakrętów.

Długo można by wymieniać dostępne w KARLu funkcje zwiększające bezpieczeństwo i komfort oraz wspomagające kierowcę. Opcjonalne podgrzewane przednie fotele wraz z podgrzewaną skórzaną kierownicą doskonale sprawdzają się w zimie. Podróż latem dodatkowo uprzyjemni okno dachowe (również opcjonalne).

Doskonale praktyczny – praktycznie doskonały

Opel KARL daje coś więcej niż optymalny komfort i bezpieczeństwo – przestronne wnętrze oraz kokpit zaprojektowany z myślą o potrzebach kierowcy zapewniają jego użytkownikom poczucie przestrzeni, jakości i troski o detale, które dotąd zarezerwowane było dla posiadaczy droższych samochodów. Właściciele KARLa mogą pozostawać w stałej łączności z otoczeniem dzięki opracowanemu przez firmę Opel nagradzanemu systemowi multimedialnemu IntelliLink, który umożliwia łatwą integrację urządzeń z systemem Android i Apple iOS oraz pozwala na połączenie smartfona z samochodem.

KARL, wyposażony w supernowoczesne funkcje łączności, jest przede wszystkim niezwykle praktycznym samochodem o przestronnym wnętrzu, mimo swoich kompaktowych rozmiarów. Od razu przykuwa uwagę dzięki dziesięciu dostępnym kolorom nadwozia oraz obręczom o różnych wzorach dla opon o średnicy od 14 do 16 cali. Wszystko to sprawia, że najmniejszy model Opla, który latem przyszłego roku uzupełni segment małych samochodów, jest zarazem doskonale praktyczny i praktycznie doskonały – a do tego za cenę poniżej 10 000 euro.