Po udanej premierze nowego Opla Corsy na październikowym Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu, nowa Corsa Van zadebiutuje podczas Salonu Samochodowego w Brukseli, który odbędzie się w dniach 16 – 25 stycznia 2015 roku. Tego kompaktowego, ale pojemnego vana będzie można zobaczyć na stoisku Opla w hali nr 9.
Premiera auta jest częścią strategii marki w zakresie rozwoju lekkich samochodów dostawczych. Opel już teraz przyjmuje zamówienia na tego zwinnego dostawczego miejskiego vana, opartego na trzydrzwiowej wersji Corsy i łączącego komfort, bezpieczeństwo oraz osiągi wersji osobowej z ładownością minivana.
Nowa Corsa jest jeszcze bardziej praktyczna niż jej poprzedniczka — jej maksymalna ładowność wzrosła aż o 21 kilogramów. Samochód wyposażono ponadto w liczne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo, takie jak nagradzany system ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu, przednia kamera Opel Eye drugiej generacji z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, asystent pasa ruchu, asystent świateł drogowych, układ monitorowania odległości od poprzedzającego pojazdu oraz system ostrzegający o zagrożeniu kolizją czołową. Całości dopełnia opcjonalny system multimedialny IntelliLink gwarantujący doskonałe funkcje łączności. Jest on kompatybilny zarówno z urządzeniami firmy Apple, jak i tymi, które wyposażone zostały w system Android. Czyni to Corsę Van jednym z najlepiej skomunikowanych miejskich minivanów na rynku.
„Corsa Van zapewnia właścicielom małych firm komfort i funkcjonalność vana, jednocześnie w niezwykle korzystnej cenie oferując im najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo oraz funkcje łączności dostępne w siostrzanej, osobowej wersji samochodu” — powiedział Steffen Raschig, Dyrektor Działu Pojazdów Użytkowych firmy Opel. Raschig oczekuje, że model Corsa Van będzie szczególnie popularny w Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii — krajach, w których wielki sukces odniósł jego poprzednik.
Dynamiczny i praktyczny
Z zewnątrz Corsa Van niemal nie przypomina pojazdu użytkowego. Z nową Corsą łączy ją dynamiczna sylwetka, zaś jej kompaktowe wymiary (długość: 4021 mm, szerokość z lusterkami: 1944 mm, wysokość: 1479 mm, średnica zawracania: 9,9 metra) i wspomaganie kierownicy zestrojone z prędkością, ułatwiają parkowanie w wąskich miejscach parkingowych. Przestronne i nowoczesne wnętrze zapewnia wiele miejsca na nogi oraz nad głową. Na ergonomicznie zaprojektowanej desce rozdzielczej każdy przełącznik i przycisk jest łatwo dostępny. Kabina przypomina gabinet, w zaciszu którego właściciel/kierowca może spokojnie zająć się pracą między kolejnymi umówionymi spotkaniami. Doskonale ukształtowane, wygodne fotele zapewniają komfort przez cały dzień.
Kompaktowe rozmiary tego zwrotnego miejskiego minivana w żaden sposób nie ograniczają jego ładowności. Corsa Van posiada duży bagażnik z płaską podłogą, którego pojemność wynosi 920 litrów, a maksymalna ładowność — 571 kilogramów. Standardowe elementy, takie jak podłoga z litej stali i sięgająca połowy wysokości przegroda, jak również umieszczone w połowie wysokości panele boczne oraz zaczepy do mocowania przewożonych towarów, zapewniają ochronę i stabilność ładunku. Do opcjonalnych elementów zapewniających dodatkową ochronę przewożonego ładunku należy górna siatka ograniczająca, przymocowana gumowa mata oraz czteroczęściowa pokrywa przestrzeni bagażowej.
Oszczędny i dynamiczny
Oferta silników obejmuje jednostki benzynowe o pojemności 1,4 litra oraz 1,3-litrowe jednostki wysokoprężne o mocy między 70 a 95 KM. Na potrzeby nowego modelu Corsy Van silnik wysokoprężny — 1.3 CDTI ecoFlex o mocy 95 KM — poddano kompleksowej modernizacji. Jednostka ta oferuje obecnie moment obrotowy 190 Nm, jest standardowo wyposażona w funkcję Start/Stop i spełnia wszystkie wymogi normy Euro 6. Silnik pozwala na dynamiczną jazdę, a zarazem umożliwia ograniczenie zużycia paliwa nawet do 3,3 litra na 100 kilometrów (w cyklu mieszanym). Poziom emisji CO2 udało się obniżyć do imponującej wartości 88 gramów na kilometr.
Dodatkowe korzyści ekonomiczne wiążą się z dłuższym okresem między kolejnymi przeglądami. Podstawowy przegląd trzeba przeprowadzać co dwa lata lub co 60 000 km (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej), natomiast przegląd okresowy należy przeprowadzać co 30 000 km lub raz na rok. Oznacza to, że samochody mogą spędzić jeszcze więcej czasu na drodze.
Doskonale skomunikowany
Kolorowy wyświetlacz dotykowy o przekątnej 7 cali, będący częścią opcjonalnego systemu multimedialnego IntelliLink, umieszczono w konsoli centralnej. Nagradzany system multimedialny Opla oferuje wszelkie niezbędne opcje łączności. Jest kompatybilny zarówno z urządzeniami firmy Apple, jak i tymi, które wyposażono w system Android. Czyni to Corsę Van jednym z najlepiej skomunikowanych małych minivanów na rynku. Kierowca może korzystać z aplikacji, takich jak nawigacja BringGo oraz Stitcher i TuneIn, umożliwiających odbiór transmisji radia internetowego. Po podłączeniu do IntelliLink urządzenia z systemem operacyjnym Apple iOS można sterować wybranymi funkcjami poprzez polecenia głosowe SIRI EYES FREE. Prowadzący pojazd może na przykład odsłuchiwać lub dyktować wiadomości tekstowe, a także korzystać z poczty elektronicznej bez odrywania wzroku od drogi, a rąk — od kierownicy.[1]
Kompleksowy pakiet Komfort i bezpieczeństwo
Pod względem bezpieczeństwa Corsa Van może się pochwalić bogatym pakietem rozwiązań i wiele zawdzięcza bliskiemu pokrewieństwu ze swoją siostrzaną wersją osobową. Najciekawszym rozwiązaniem w tym zakresie jest opracowany przez firmę Opel wielokrotnie nagradzany układ ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu, którego ultradźwiękowe czujniki informują kierowcę o zagrożeniu kolizją podczas zmiany pasa ruchu, wyprzedzania lub pokonywania zakrętu. Czujniki monitorują strefę w odległości trzech metrów na prawo i na lewo od samochodu oraz wykrywają obiekty lub inne pojazdy znajdujące się w martwym polu. Gdy jakiś pojazd znajdzie się w zasięgu czujników, w odpowiednim lusterku bocznym zapala się ostrzegawcza dioda. System ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu działa przy prędkości od 10 km/h do 140 km/h.
Przednia kamera Opel Eye drugiej generacji z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, asystent pasa ruchu, asystent świateł drogowych, układ monitorowania odległości od poprzedzającego pojazdu i system ostrzegający o zagrożeniu kolizją czołową także podnoszą bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. System rozpoznawania znaków drogowych odczytuje ograniczenia prędkości oraz znaki zakazu wjazdu i wyświetla je na zestawie wskaźników. Asystent pasa ruchu ostrzega kierowcę o niezamierzonym opuszczeniu pasa. Asystent świateł drogowych zwiększa bezpieczeństwo w trakcie jazdy nocą, automatycznie włączając światła drogowe, aby zapewnić lepsze oświetlenie i widoczność. Układ monitorowania odległości od poprzedzającego pojazdu, włączany automatycznie przy prędkości powyżej 40 km/h, nie tylko pomaga zapobiegać kolizjom, lecz pozwala także uniknąć ewentualnych mandatów za niezachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego. Jeśli pojazd znajdzie się w sytuacji krytycznej, w której istnieje bezpośrednie ryzyko kolizji z pojazdem jadącym z przodu, system ostrzegania przed kolizją (FCA) poinformuje kierowcę o zagrożeniu za pomocą głośnego sygnału dźwiękowego i alarmu wizualnego na zestawie wskaźników.
Po naciśnięciu przycisku uruchamia się tryb City układu kierowniczego. Tryb ten jest dostępny w wyposażeniu standardowym (o ile nie wybrano kamery Opel Eye montowanej z przodu pojazdu) i zwiększa siłę wspomagania układu kierowniczego przy niskich prędkościach, co ogromnie ułatwia manewrowanie na zatłoczonych miejskich ulicach. Do wyposażenia standardowego należy również system ułatwiający ruszanie na wzniesieniu. Utrzymuje on działanie hamulców jeszcze przez około 2 sekundy po tym, jak kierowca zwolni pedał hamulca. Zapobiega to stoczeniu się pojazdu z pochyłości przy ruszaniu z miejsca. W chłodne dni kierowcy docenią zalety podgrzewanej kierownicy, jak również zapewniającej doskonałą widoczność podgrzewanej szyby czołowej ThermaTec.