Aktualności

Nowe Porsche Panamera

Porsche Panamera wkracza w trzecie pokolenie. Luksusowa limuzyna producenta samochodów sportowych akcentuje swój sportowy charakter dzięki jeszcze mocniejszym układom napędowym. Jej profil wzmacniają zasadniczo zmodernizowana koncepcja obsługi i mnóstwo innowacyjnych technologii. Należy do nich nowy układ zawieszenia Porsche Active Ride, który łączy znacznie wyższy poziom komfortu ze sportowymi właściwościami jezdnymi, z których słynie Porsche. Integracja własnego cyfrowego ekosystemu użytkownika z systemem Porsche Communication Management (PCM) oferuje nowe sposoby interakcji z samochodem. Techniczny, a jednocześnie elegancki i dynamiczny design nowego Porsche Panamera sprawia, że jego atrakcyjne proporcje zyskały świeżą formę. Szeroka gama systemów wspomagających i całkowicie przeprojektowane, skupione na kierowcy wnętrze zapewniają jeszcze lepsze wrażenia z jazdy.

Najnowocześniejsze układy podwozia zapewniają doskonałe wyczucie auta

Nowa Panamera już standardowo jest wyposażona w dwukomorowe, dwuzaworowe zawieszenie pneumatyczne z systemem Porsche Active Suspension Management (PASM). Technika dwuzaworowa pozwala rozdzielić etapy odbicia i ugięcia w regulacji amortyzatora, dzięki czemu oferuje jeszcze szerszą rozpiętość pomiędzy komfortem a sportowym charakterem: system harmonijnie tłumi wstrząsy spowodowane poprzecznymi nierównościami i uszkodzeniami nawierzchni, a jednocześnie zapewnia większą stabilność nadwozia podczas ofensywnej jazdy. Dodatkowo dynamikę prowadzenia można udoskonalić dzięki opcjonalnej skrętnej tylnej osi.

Ponadto jako opcja dla wariantów E-Hybrid nowego Porsche Panamera dostępne jest innowacyjne aktywne zawieszenie Porsche Active Ride. Układ ten przewyższa inne koncepcje zawieszenia pod względem wszystkich istotnych parametrów i oferuje niespotykane dotąd połączenie komfortu z dynamiką jazdy. Podstawą są tu nowo opracowane aktywne amortyzatory – również w technice dwuzaworowej, każdy podłączony do elektrycznie sterowanej pompy hydraulicznej. Generuje to przepływ objętościowy w amortyzatorze zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. W ten sposób pomiędzy nadwoziem a kołami można błyskawicznie, bardzo precyzyjnie i celowo wytworzyć siły, które niemal całkowicie kompensują siły generowane przez zmiany stanu nawierzchni. Układ ten uzupełnia zawieszenie pneumatyczne o oszczędzającej masę jednokomorowej konstrukcji.

Podwozie utrzymuje nadwozie Porsche Panamera przez cały czas równolegle do jezdni – nawet w trakcie dynamicznych manewrów hamowania, skrętu czy przyspieszania. Podczas łagodnej jazdy Porsche Active Ride niemal całkowicie pochłania nierówności, a w dynamicznych sytuacjach drogowych zapewnia doskonałe połączenie z drogą dzięki równomiernemu rozkładowi obciążeń kół.

Jeśli włączony zostanie odpowiedni tryb, zawieszenie może wręcz nadkompensować tendencje do przechyłów i ruchów wzdłużnych, zmniejszając oddziaływanie sił przyspieszenia na podróżujących. Przy tym ustawieniu nowa Panamera wchodzi w zakręty niczym motocykl. W trakcie dynamicznego przyspieszania ściąga do dołu przód samochodu, a przy hamowaniu – tył. Na postoju zawieszenie Porsche Active Ride zwiększa prześwit do wysokości, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie.

Więcej E-Performance i kompleksowo odnowione silniki

W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie na układy napędowe tego rodzaju Porsche zaoferuje w nowej linii modelowej Panamera łącznie cztery efektywne hybrydowe napędy plug-in – E-Hybrid. Wszystkie warianty E-Hybrid charakteryzują się lepszymi osiągami i efektywnością, w tym większym zasięgiem w trybie elektrycznym. Panamera Turbo E-Hybrid jest gotowa do zamawiania z chwilą wprowadzenia na rynek. Sercem jej układu napędowego jest zasadniczo zmodernizowany 4,0-litrowy silnik V8 biturbo. Moc nowo opracowanej jednostki elektrycznej wynosi 140 kW (190 KM). Wspólnie duet ten generuje moc systemową 500 kW (680 KM). Systemowy moment obrotowy osiąga imponujące 930 Nm. Porsche integruje silnik elektryczny z obudową kompleksowo przeprojektowanej 8-biegowej przekładni dwusprzęgłowej PDK. Rezygnacja z osobnej obudowy silnika elektrycznego pozwoliła zaoszczędzić około 5 kg. Integracja jednostki z obiegiem olejowym przekładni optymalizuje również bilans cieplny motoru elektrycznego i umożliwia zwiększenie jego mocy ciągłej.

Panamera Turbo E-Hybrid przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,2 s i rozwija prędkość maksymalną 315 km/h. Pojemność akumulatora wynosi obecnie 25,9 kWh. Zapewnia to do 91 km zasięgu w trybie elektrycznym w cyklu mieszanym WLTP lub 83–93 km w cyklu miejskim. Nowa pokładowa ładowarka AC o mocy 11 kW skraca czas ładowania w odpowiednich punktach do 2 godzin i 39 minut.

W momencie premiery dostępne będą również warianty Panamera i Panamera 4. Modyfikacje ciśnienia doładowania, natężenia przepływu wtrysku paliwa i czasu zapłonu pozwoliły zoptymalizować parametry ich 2,9-litrowego silnika V6 biturbo. Generuje on teraz 260 kW (353 KM) i 500 Nm momentu obrotowego, co oznacza przyrost względem poprzednika, odpowiednio, o 17 kW (23 KM) i 50 Nm. W przypadku wariantu Panamera skraca to sprint do 100 km/h do 5,2 s i zwiększa jego prędkość maksymalną do 272 km/h. Odmiana Panamera 4 z napędem na wszystkie koła rozpędza się do 100 km/h w 4,8 sekundy i osiąga 270 km/h.

Luksusowa i sportowa – wewnątrz i na zewnątrz

Nowa Panamera zachowuje charakterystyczne linie i proporcje tej linii modelowej. Jej długość wynosi 5052 mm (Executive: 5202 mm), szerokość – 1937 mm, a wysokość – 1423 mm (Executive: 1428 mm). Zasadniczo odnowiony design nadaje sportowej limuzynie jeszcze bardziej wyrazisty i sportowy wygląd. Dodatkowy wlot powietrza nad tablicą rejestracyjną z przodu odpowiada na zwiększone zapotrzebowanie układów napędowych na świeże powietrze. Widoczna z profilu przeprojektowana linia okien podkreśla, że czterodrzwiowy samochód sportowy Porsche ma charakter limuzyny. Zewnętrzne krawędzie tylnej szyby są zlicowane z konturem nadwozia, tworząc harmonijne linie tylnej partii nadwozia.

Koncepcja kokpitu Porsche Driver Experience zapewnia idealną równowagę pomiędzy cyfrowymi i analogowymi elementami obsługi – to zasługa rozmieszczenia kluczowych instrumentów blisko kierowcy. Dźwignia zmiany przełożeń znajduje się po prawej stronie kierownicy. Bezpośrednio na kierownicy umieszczono przełącznik trybów jazdy, a tuż za nią zlokalizowano dźwignię sterowania systemami wspomagającymi. Oznacza to, że aby dostosować program jazdy czy systemy wspomagania, kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.

Opcjonalny wyświetlacz dla pasażera z przodu ściśle integruje go z doświadczeniem jazdy. Na żądanie ekran o przekątnej 10,9 cala wyświetla dane dotyczące osiągów. Umożliwia także obsługę systemu informacyjno-rozrywkowego oraz strumieniowe przesyłanie wideo, gdy Panamera jest w ruchu. Aby nie rozpraszać kierującego, zawartość wyświetlacza dla pasażera nie jest widoczna z fotela kierowcy.

Bardziej charakterystyczna Panamera Turbo E-Hybrid

Warianty noszące nazwę Turbo zajmują w Porsche szczególną pozycję flagowych odmian o wysokich osiągach. Teraz Porsche dodatkowo wzmacnia to pozycjonowanie – zaczynając właśnie od linii modelowej Panamera. Nowa Panamera Turbo E-Hybrid z zewnątrz charakteryzuje się wyrazistym tylnym zderzakiem z lakierowanymi panelami dyfuzora oraz unikalnym przednim zderzakiem w kolorze nadwozia. Dostępne są też chromowane rury wydechowe w kolorze Dark Bronze i opcjonalne obręcze mocowane centralną śrubą, które można zamówić również dla innych wariantów.

Ekskluzywny dla Turbo kolor Turbonite zastosowano tu jako kontrastowy dodatek na obramowaniach bocznych szyb i logo Turbo na tylnej klapie, a także w herbie Porsche na pokrywie silnika, felgach i kierownicy. Wewnątrz akcenty w kolorze Turbonite łączą się z elementami z włókna węglowego, tworząc wyjątkowo sportową atmosferę. Można je znaleźć na przykład na centralnie umieszczonym obrotomierzu w zestawie wskaźników oraz elementach obsługi w konsoli środkowej.

Cyfrowe doświadczenie i nowe systemy wspomagające

Nowa Panamera staje się integralną częścią cyfrowego ekosystemu kierowcy. Aby zalogować się w samochodzie przy użyciu osobistego identyfikatora Porsche ID, wystarczy zeskanować smartfonem kod QR wyświetlany na ekranie PCM. Do łączenia smartfona i auta można wykorzystać Apple CarPlay® lub Android Auto. Integracja funkcji samochodu z aplikacji My Porsche z interfejsem Apple CarPlay® umożliwia zoptymalizowane działanie cyfrowych rozwiązań i zapewnia ich wyraźniejszy przegląd. Funkcjami takimi jak klimatyzacja, masaż siedzeń czy ambientowe oświetlenie można teraz sterować bezpośrednio za pomocą Apple CarPlay® lub poprzez asystenta głosowego Siri®.

Porsche standardowo wyposaża nową linię modelową Panamera w reflektory LED Matrix. Opcjonalnie dostępny jest system oświetlenia LED Matrix HD o wysokiej rozdzielczości – to ponad 32 tys. pikseli na jeden reflektor. Oferuje on zupełnie nowe funkcje, takie jak doświetlanie określonych pasów ruchu. Zasięg reflektorów wynosi tu do 600 metrów. Nowa Panamera otrzymuje też znacząco unowocześnioną gamę systemów wspomagających kierowcę. Standardowy Aktywny asystent ograniczenia prędkości współpracuje teraz z funkcją rozpoznawania znaków drogowych. Jeżeli system jest aktywny, Panamera automatycznie nie będzie poruszała się szybciej, niż wynosi aktualne ograniczenie. Porsche InnoDrive z adaptacyjnym tempomatem współpracuje z aktywnym prowadzeniem po pasie ruchu i Asystentem skrzyżowań. Oferta obejmuje też Asystenta omijania przeszkody. Kolejna nowość: podczas zautomatyzowanego parkowania kierowca nie musi już znajdować się w samochodzie (chociaż nadal jest odpowiedzialny za manewr). Proces parkowania można monitorować za pomocą smartfona, korzystając z nowego Asystenta zdalnego parkowania Remote ParkAssist.

Ceny nowej generacji rozpoczynają się od 499 tys. zł za Porsche Panamera

Nowe Porsche Panamera można już zamawiać. W porównaniu do poprzednika model oferuje rozszerzone wyposażenie standardowe, w tym dwukomorowe zawieszenie pneumatyczne, reflektory matrycowe LED Matrix, wspomaganie parkowania ParkAssist, przełącznik trybów jazdy na kierownicy, chłodzony schowek na smartfon z funkcją ładowania indukcyjnego oraz udoskonalony filtrem drobnego pyłu z funkcją automatycznej recyrkulacji na bazie sygnału GPS. Ceny modelu w Polsce startują od 499 tys. zł za wariant Porsche Panamera. Panamera 4 kosztuje od 518 tys. zł, a Panamera Turbo E-Hybrid – od 932 tys. zł.

Dostawy w Europie ruszą w marcu 2024 r.

Nowa Panamera jest wytwarzana w fabryce Porsche w Lipsku. Saksoński zakład jest ściśle powiązany z tą linią modelową: w latach 2009–2016 montowano tam pierwszą generację czterodrzwiowej sportowej limuzyny, a w 2016 r., wraz z wprowadzeniem drugiej generacji, do Lipska przeniesiono całą jej produkcję. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w fabryce przeprowadzono prace modernizacyjne umożliwiające uruchomienie produkcji trzeciej generacji Porsche Panamera.