AktualnościBezpieczeństwo

Nie jedz, nie pij, nie pisz

renault_67418_global_en_Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta. Czy jednak wiedzą, że niemal równie groźne podczas jazdy jest jedzenie i picie? Badania pokazują, że korzystając ze smartfona jesteśmy ponad czterokrotnie bardziej narażeni na wypadek, a jedząc i pijąc za kółkiem ponad trzykrotnie*.

Telefon

Codziennie na drogach widzimy kierowców korzystających z telefonów komórkowych podczas jazdy. Według badań wykonanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 64% kierowców rozmawia przez telefon w trakcie prowadzenia auta**. Ryzyko wypadku w takiej sytuacji wzrasta ponad 4 razy.

Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialne i ryzykowne. Nasze reakcje są wówczas znacznie opóźnione i narażamy się w dużo większym stopniu na niebezpieczne sytuacje – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Jedzenie i picie

Jedzenie i picie podczas jazdy może nie wydawać się bardzo ryzykowne. Tymczasem takie zachowanie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. – Kierowca, zajęty jedzeniem czy piciem nie jest w stanie kontrolować odpowiednio sytuacji na drodze, ponieważ rozprasza wzrok, uwagę oraz zajmuje ręce, przez co znacznie wzrasta ryzyko wypadku – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Mając na uwadze jednak bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu, powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze, gdy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój – dodają trenerzy. Podczas pokonywania długich tras najlepiej postarać się zjeść podczas trasy kilka małych posiłków, co 3 godziny.

Warto także pamiętać, aby nie jeść zbyt obfitych posiłków, ponieważ osłabia to refleks i pogarsza koncentrację. Człowiek wówczas staje się senny, traci skupienie i może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. Dlatego jedząc w czasie postoju w trakcie podróży najlepiej jedzmy lekkie i pożywne posiłki.

* transportcafe.co.uk
** its.waw.pl