AktualnościMotorsport

Nasser Al-Attiyah dołącza do Dacii

Nasser Al-Attiyah (52 lata), pięciokrotny zwycięzca rajdu Dakar, dołącza do teamu Dacii i będzie oficjalnym kierowcą zespołu w rajdach terenowych. Oficjalnie poprowadzi samochód marki już podczas testów w 2024 r., następnie wystartuje w barwach Dacii w rajdzie Dakar, a od 2025 r. w Mistrzostwach Świata w Rajdach Terenowych FIA (W2RC) u boku Sébastiena Loeba i Cristiny Gutiérrez Herrero.

Nasser Al-Attiyah jest dwukrotnym mistrzem świata W2RC i 19-krotnym mistrzem w rajdach FIA na Bliskim Wschodzie FIA (w latach 2003–2015). Startował w licznych rajdach, rajdach terenowych i wyścigach na torze. Lista jego osiągnięć w rajdach terenowych jest absolutnie wyjątkowa. Między innymi Nasser jest pięciokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata w Rajdach Terenowych i dwukrotnym zwycięzcą w Mistrzostwach Świata w Rajdach Terenowych.

Jest wręcz chodzącą legendą rajdu Dakar. W 2010 r. ukończył rajd jako drugi z różnicą 2 min 12 s do Carlosa Sainza. Po raz pierwszy zwyciężył w tym rajdzie w roku 2011, gdy pokonał Giniela de Villiersa i Carlosa Sainza.

Kolejne zwycięstwa Nasera w Dakarze miały miejsce w latach 2015, 2019, 2022 i 2023. Jego pilotem był Mathieu Baumel, który również pojawi się u jego boku w teamie Dacii. Ten 47-letni Francuz jest jednym z najbardziej utytułowanych pilotów. Ma na swoim koncie cztery zwycięstwa w Dakarze i 12 tytułów mistrza świata (dwa w rajdach terenowych, jeden w WRC2 i dziewięć w MERC).

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel będą trzecim zespołem teamu Dacii, który będzie bronić barw marki w rajdach terenowych obok Sébastiena Loeba i Fabiana Lurquina oraz Cristiny Gutiérrez Herrero i Pablo Moreno Huetego.

W 2024 r. wszystkie trzy zespoły będą testowały prototypowy pojazd marki, napędzany paliwem syntetycznym, na trasie rajdu Maroka. Ich wspólnym celem jest zwycięstwo w rajdzie Dakar!