Aktualności

Nadchodzi nowy Ford Focus RS

Dziś Ford potwierdził, że wprowadzi do sprzedaży Forda Focusa RS – najbardziej sportową odmianę najlepiej sprzedającego się modelu na świecie*. Firma ogłosiła również, że po raz pierwszy w historii nowy Ford Focus RS będzie oferowany na głównych rynkach całego świata.

Ponadto Ford ogłosił, że do roku 2020 wprowadzi na światowe rynki ponad 12 nowych modeli o wysokich osiągach w ramach planu zakładającego opracowanie większej liczby samochodów sportowych, podzespołów i akcesoriów. Nowe produkty będą w krótszym czasie dostarczane klientom przez nowy, globalny zespół Ford Performance.

 „Ford pozostaje wierny osiągom i dąży do przekraczania kolejnych granic poprzez wprowadzanie innowacji,” powiedział Nair. „Zespół Ford Performance łączy elementy ze świata wyścigów, samochodów sportowych i podzespołów, aby w krótszym czasie wprowadzić na rynek nowe produkty i akcesoria, spełniając tym samym potrzeby klientów z całego świata, zarówno pod kątem osiągów na torze, jak i właściwości jezdnych na publicznych drogach.”

Focus RS, którego obecna generacja pojawiła się w Europie w 2009 roku, bazuje na doświadczeniu firmy zdobywanym od 1968 roku, kiedy na rynku zadebiutował pierwszy Ford RS.

„Znaczek RS świadczy o tym, że samochód jest bezkompromisowym autem dającym przyjemność z prowadzenia, a także oferującym doskonałe osiągi na torze i świetne właściwości jezdne w codziennej eksploatacji,” dodał Nair.

Oprócz sprawiania radości entuzjastom, modele, takie jak Ford Focus RS przyczyniają się do realizacji założeń strategii One Ford w zakresie rentownego wzrostu, nieustającego udoskonalania produktów oraz wprowadzania innowacji w każdym aspekcie biznesu. Zapotrzebowanie na samochody o sportowych osiągach jest coraz większe na całym świecie. Sprzedaż aut tego typu wzrosła w Europie o 14 procent od 2009 roku, a w USA w tym samym okresie o 70 procent.

Doskonałe osiągi takich modeli, jak Ford Fiesta ST czy Ford Focus ST to zasługa wielokrotnie nagradzanej jednostki z rodziny EcoBoost. Od czasu jej wprowadzenia na rynek w 2009 roku, Ford wyprodukował na całym świecie ponad 2 miliony silników EcoBoost.

„Silnik EcoBoost to doskonały przykład tego, w jaki sposób implementujemy nowoczesne rozwiązania w naszych produktach, dbając o to, aby wszystkie nasze samochody dawały przyjemność z jazdy – nie tylko modele stworzone przez zespół Ford Performance,” powiedział Nair. „Poczynając od zwinnego Forda Fiesty, a kończąc na dużych pickupach i samochodach sportowych, nasze modele bazują na innowacjach opracowanych na torze wyścigowym.”

Nowy globalny zespół

Team o nazwie Ford Performance, stworzony z połączenia światowych zespołów Team RS, Ford SVT oraz Ford Racing, będzie pełnił funkcję laboratorium innowacji oraz oddziału testowego, w którym będą powstawać unikatowe samochody sportowe, jak również podzespoły i akcesoria.

Zespół będzie wprowadzał innowacje w zakresie aerodynamiki, lekkiej konstrukcji, elektroniki oraz jednostek napędowych, oferując przy tym nowoczesne technologie, doskonałe osiągi i wysoką wydajność paliwową, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w innych produktach firmy Ford.

Specjaliści z Ford Performance będą opracowywać nowe samochody na torach testowych na całym świecie, jak również w globalnych centrach technologicznych Forda oraz w nowym centrum technologicznym w Charlotte w Karolinie Północnej. Ten nowoczesny obiekt pomoże zespołowi w opracowaniu innowacyjnych rozwiązań oraz zaawansowanych narzędzi, które znajdą się zarówno w samochodach sportowych, jak i drogowych.

Na czele zespołu stanie Dave Pericak, który objął funkcję dyrektora Global Ford Performance.

Dziedzictwo samochodów o sportowych osiągach

Osiągi i wyścigi są głęboko zakorzenione w DNA Forda. 113 lat temu Henry Ford pokonał za kierownicą słynnego „Sweepstakes” amerykańskiego championa Alexandra Wintona.

Dzięki zwycięstwu odniesionemu na oczach przedstawicieli biznesu z Detroit, którzy od razu zaproponowali Henry’emu Fordowi wsparcie finansowe jego przedsięwzięcia, 18 miesięcy później powstała firma Ford Motor Company.

„Ford wciąż ściga się dla tych samych powodów, dla których robił to Henry Ford w 1901 roku – aby potwierdzić wyższość naszych produktów i technologii nad konkurentami z całego świata,” powiedział Nair. „Zespół Ford Performance będzie nadal wdrażał innowacje, dążąc do zaoferowania klientom większej liczby wyjątkowych samochodów osobowych i użytkowych o sportowych osiągach.”