Aktualności

Mercedes-Benz przedstawia nowego eCitana

Po sukcesie spalinowego Citana, kompaktowego, ale jednocześnie przestronnego małego vana, przyszedł czas na wersję elektryczną. Mercedes-Benz wprowadził na rynek eCitana. Model w wersji Furgon, będzie idealną odpowiedzią na potrzeby małych i średnich przedsiębiorców, którzy potrzebują w swojej flocie auta dostawczego, ale w niewielkich rozmiarach.

Idealny do miejskich przestrzeni

Nowy eCitan Furgon, który jesienią trafił na polski rynek, to najmniejszy z elektrycznych vanów ze stajni Mercedes-Benz. Kompaktowy rozmiar jest jednak jego wielką siłą: – Model eCitan Furgon, podobnie jak jego spalinowy odpowiednik, to zwinny, a jednocześnie odpowiednio pakowny samochód, który swietnie sprawdzi się u małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie potrzebują klasycznego dużego vana, ale jednocześnie zależy im na dynamicznym, sprawnym poruszaniu się po często zatłoczonych, miejskich ulicach. To także odpowiedź na potrzeby Klientów, dla których ważny jest aspekt ekologiczny – wyjaśnia Grzegorz Sawicki, Head of Sales, Mercedes-Benz Vans w Polsce.

Mierzący 4498 mm w wariancie krótszym i 4922mm w przedłużonym, nowy, elektryczny van Mercedes-Benz, dostępny w dwóch wersjach wyposażenia (BASE i PRO) świetnie sprawdzi się w miejskich przestrzeniach:

•   Zasięg do 284km (według normy WLTP)

•   Czas ładowania na stacjach szybkiego ładowania wynosi ok. 38 minut

•   Pojemność przestrzeni ładunkowej do 3,7 m³  i do 664 kg ładunku

•   Moc silnika – 90 kW/122 KM

•   Maksymalna moc ładowania DC na poziomie 75 kW oraz moc ładowania AC do 22 kW

– To bardzo istotne, żeby móc uzupełnić poziom naładowania baterii samochodu w szybkim czasie, co pozwoli na optymalizację pracy i niezawodność w transporcie. Warto zwrócić uwagę, że infrastruktura stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce szybko się rozwija, szczególnie w dużych miastach, dzięki czemu kierowcy nie powinni mieć problemu z naładowaniem swojego samochodu. eCitan jest wyposażony także w inteligentne zarządzanie ładowaniem, co zapewnia m.in. obliczanie optymalnych przerw na ładowanie oraz wyszukiwanie dostępnych stacji – dodaje Grzegorz Sawicki, Head of Sales, Mercedes-Benz Vans w Polsce.

Dzięki kompaktowym wymiarom i dużej przestrzeni ładunkowej, zapakowanie, a także późniejszy rozładunek są bardzo proste. Dodatkowe możliwości wykorzystania przestrzeni dają praktyczne elementy, takie jak:

•   Boczne drzwi przesuwne z dużą szerokością otwarcia i niskim progiem

•   Możliwość montażu drugich drzwi przesuwnych i opcjonalnej klapy bagażnika

•   Możliwość montażu systemu oświetlenia LED, który zapewni doskonałe oświetlenie całej przestrzeni ładunkowej

•   Różnorodne konfiguracje przegrody, umożliwiające np. przewóz długich przedmiotów

•   Możliwość holowania przyczepy (hak)

Zawsze w kontakcie

Przydatne w codziennym użytkowaniu w firmie mogą okazać się funkcje takie jak możliwość śledzenia pojazdu (przesyłanie współrzędnych geograficznych jadącego pojazdu poprzez GPS), lokalizowanie zaparkowanego pojazdu w promieniu ok. 1,5 km, a także geofencingu, czyli oznaczania określonego obszaru i powiadamiania użytkownika za pomocą powiadomień push, gdy pojazd opuści lub wjedzie do określonego obszaru. W modelu dostępny jest także multimedialny system MBUX, z opcjami nawigacji z Live Traffic Information, aplikacją Mercedes me i me Connect, a także sterowaniem głosowym. Wszystko to kompatybilne jest z różnymi systemami operacyjnymi smartfonów.

eCitan nie zawodzi też w dbałości o komfort i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów – wnętrze, zaprojektowane z myślą o potrzebach przedsiębiorców, wykonano z wysokiej jakości materiałów, charakterystycznych dla marki Mercedes-Benz. Kierowcy z pewnością docenią także trzy tryby rekuperacji, dwa programy jazdy, funkcję wstępnej klimatyzacji i ogrzewania (szczególnie zimą), ogrzewaną przednią szybę, podgrzewaną obręcz kierownicy czy bezkluczykowy dostęp Keyless-Go. Przy zakupie modelu eCitan w pakiecie znajdują się też: gwarancja na akumulator i pakiet 4 bezpłatnych przeglądów.

Dodatkowe udogodnienia

Coraz więcej właścicieli biznesów, których działalność odbywa się w dużych miastach i ich aglomeracjach, stawia na samochody elektryczne. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla portfela, ale także środowiska. Tzw. elektryki są niezwykle ciche, dzięki czemu nie przyczyniają się do rosnącego wciąż poziomu natężenia hałasu. W centrach miast, w krytycznych momentach hałas może przekraczać dopuszczalne normy nawet dwukrotnie. Co więcej, vany elektryczne są lokalnie bezemisyjne, dzięki czemu ich użytkowanie nie odbija się negatywnie na środowisku. Elektryki świetnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej także ze względów konstrukcyjnych – ich silniki, w przeciwieństwie do klasycznych spalinowych, nie mają takich elementów jak rozruszniki, koła dwumasowe czy turbiny, które przy eksploatacji na krótkich, miejskich dystansach i częstych uruchomieniach silnika, są narażone na szybsze zużycie.

Warto też pamiętać, że właściciele elektryków mogą korzystać z wielu udogodnień w miastach, które nie są dostępne dla kierowców samochodów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Dotyczy to np. korzystania z buspasów czy zwolnienia z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania – Korzystanie ze wspomnianych udogodnień z pewnością zaoszczędzi kierowcy sporo czasu i pieniędzy. Z roku na rok obserwujemy, że ulice dużych polskich miast są coraz bardziej zatłoczone, a przemieszczanie się w tzw. godzinach szczytu bywa czasami bardzo uciążliwe. Udogodnienia oferowane elektrykom mogą być szczególnie ważne dla przedstawicieli branż, którym zależy na szybkim i sprawnym transporcie dóbr, takch jak chociażby gastronomia czy logistyka. Niemniej jednak, eCitan Furgon, ze względu na swoją pakowność, a jednocześnie zwinność, świetnie sprawdzi się także m.in. w branży remontowo-budowlanej, kwiaciarskiej czy w usługach sprzątania – podkreśla Grzegorz Sawicki, Head of Sales, Mercedes-Benz Vans w Polsce.

Właściciele firm chcących rozpocząć swoją przygodę z elektromobilnością, powinni zaznajomić się ze szczegółami programu „Mój Elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, w ramach którego firmy mogą uzyskać dofinansowanie na zakup e-pojazdu w wysokości nawet do 70 000 zł.