Kierowcy często, głównie ze względu na oszczędność, zamiast wymieniać opony na zimowe lub letnie, decydują się na komplet ogumienia całorocznego. Chociaż w teorii wydaje się to sensownym rozwiązaniem, to jednak w praktyce może nas narazić na jeszcze większe koszty.
Opony całoroczne z pewnością mają zalety. Są przede wszystkim tańsze od ogumienia sezonowego, a na dodatek nie musimy ich wymieniać przed sezonem letnim lub zimowym. Nie można też zapomnieć o tym, że zamiast kupować dwa komplety opon, wystarczy nam jeden, który posłuży przez cały rok. Dzięki temu można zaoszczędzić nieco pieniędzy, czasu i nerwów.
Jednak w przypadku ogumienia całorocznego idealnie sprawdza się powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest też do niczego. Opony sezonowe są tworzone z odpowiednich materiałów, dzięki czemu zapewniają dużo lepsze osiągi. Opona letnia ma przede wszystkim bieżnik, który oferuje lepszą przyczepność, a to przekłada się na krótszą drogę hamowania.
Z kolei ogumienie zimowe tworzone jest z bardziej elastycznej mieszanki, więc lepiej zachowuje się w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, a agresywny bieżnik zapewnia lepszą przyczepność i skuteczniejsze odprowadzanie śniegu oraz błota pośniegowego. – Opony wielosezonowe są dedykowane dla klientów posiadających małe auta o niższych osiągach, którzy nie jeżdżą w długie trasy, a samochodu używają głównie do jazdy miejskiej – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl
Opony całoroczne to kompromis między oponami letnimi i zimowymi, a to oznacza, że nigdy nie będą tak dobre jak sezonowe. Ogumienie całoroczne będzie szybciej zużywać się latem, a zimą zaoferuje gorszą przyczepność, a przez to dłuższą drogę hamowania. Jeśli liczy się dla nas bezpieczeństwo, to bez wątpienia jedyny wyborem mogą być opony sezonowe.
Warto pamiętać także o tym, że oszczędność na wielosezonówkach może być tylko pozorna. Opon całorocznych – jak sama ich nazwa wskazuje – używamy przez cały rok, a to oznacza, że szybciej się zużyją, także z powodu zastosowanej mieszanki, która musi się sprawdzać także w warunkach zimowych. Tym samym ogumienie będziemy musieli wymieniać zdecydowanie częściej. W praktyce kupno dwóch zestawów opon – na lato i zimę, może okazać się rozwiązaniem o porównywalnych lub tylko nieco wyższych kosztach. Poza tym pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest jednak dużo wyższe.