AktualnościRajdy samochodowe

Lappi i Ferm sięgają po zwycięstwo w Rajdzie Szwecji

Korzystając z faktu, że załoga Lappi/Ferm w Hyundaiu i20 N Rally1 Hybrid ruszała na odcinki specjalne jako jedna z ostatnich, okazali się oni najszybsi na trzech piątkowych oesach i sięgnęli po pozycję lidera klasyfikacji. Celem na sobotę było przede wszystkim podjęcie minimalnego ryzyka w celu umocnienia przewagi, co załoga kontynuowała również podczas niedzielnych odcinków rajdu. Rezultatem tych starań było pierwsze zwycięstwo tej załogi w barwach Hyundai Motorsport i drugie ogólnie, po zwycięstwie w Rajdzie Finlandii 2017.

Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe zajęli trzecie miejsce w niedzielnej punktacji, zwanej Super Sunday, sięgając po czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu. Belgowie stanęli przed zadaniem nie do pozazdroszczenia, czyli „czyszczeniem” drogi w piątkowy poranek, co uniemożliwiło im uwolnienie pełnego potencjału podczas tego jedynego śnieżnego rajdu WRC. Załoga skupiła się na sobotniej popołudniowej pętli i odniosła trzy zwycięstwa z rzędu, awansując z dziesiątej na czwartą lokatę. Ekipa zakończyła rajd z hukiem, pozostawiając wszystko na Power Stage – dosłownie, łącznie z tylnym skrzydłem na ostatnich metrach rajdu – do zwycięstwa na tym odcinku zabrakło zaledwie 0,1 sekundy. Po Rajdzie Szwecji, Neuville pozostaje liderem klasyfikacji kierowców z przewagą trzech punktów.

Estończycy Ott Tänak i Martin Järveoja odzyskali siły po piątkowej absencji na trasie i w niedzielnej klasyfikacji zajęli czwarte miejsce, zdobywając cztery punkty, dzięki nowemu systemowi punktacji. W sobotę, obowiązek ruszenia na trasę na początku stawki przypadł załodze Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid z numerem 8; pomimo tej niekorzystnej sytuacji, Tänak/Järveoja zapewnił sobie trzy razy pozycję na podium, w tym zwycięstwo na pierwszym etapie. Załoga Hyundai Shell Mobis World Rally Team zakończyła imprezę z dwoma dodatkowymi punktami na kończącym rajd oesie Power Stage.

Po kolejnych zwycięstwach w pierwszych rajdach tego sezonu, Hyundai Motorsport zajmuje obecnie pierwsze miejsce w klasyfikacji producentów. Wszystkie trzy załogi rywalizujące w Rajdzie Szwecji wystartują również w pierwszym w tym sezonie szutrowym rajdzie, Safari Rally Kenya, który odbędzie się w dniach 28–31 marca.