AktualnościBezpieczeństwo

Kierowcy Volkswagen Castrol Cup radzą jak bezpiecznie wrócić z wakacji

Ostatni weekend sierpnia już od kilku lat jest objęty policyjną akcją „Bezpieczne powroty z wakacji”. W tym roku także kierowcy pucharu Volkswagen Castrol Cup, z Jerzym Dudkiem na czele, postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami i poradami w jaki sposób bezpiecznie wrócić z letniego wypoczynku.

Koniec okresu wakacyjnego oznacza dla wielu z nas powroty do domu, często po zatłoczonych polskich drogach. Statystyki policyjne pokazują, że coraz bezpieczniej docieramy do celu, tym niemniej wciąż na naszych drogach, w ostatni weekend wakacji, dochodzi do wielu wypadków. W sierpniu ubiegłego roku na polskich drogach doszło do 3654 wypadków, w których ucierpiało prawie pięć tysięcy osób. Co zrobić, aby podczas najbliższego weekendu zapewnić bezpieczeństwo na naszych drogach? Z odpowiedzią przychodzą kierowcy wyścigowi, którzy w tym roku przygotowali krótki zestaw rad dla wszystkich kierowców. Przestrzeganie tych zasad może zwiększyć szanse nas wszystkich na bezpieczny powrót do domu.

Rady kierowców Volkswagen Castrol Cup.

  1. Rób częste postoje

  2. Pij dużo wody

  3. Ruszaj w trasę wypoczęty/wypoczęta

  4. Miej ograniczone zaufanie do wszystkich innych kierowców

  5. Utrzymuj właściwą temperaturę w aucie

  6. Pamiętaj o patrzeniu w lusterka

  7. Bądź skoncentrowany do ostatniego kilometra

  8. Dbaj o bezpieczeństwo współpasażerów

  9. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego.

  10. Jeśli chcesz poczuć adrenalinę, pojedź na tor wyścigowy albo kartingowy

Kierowcy pucharu Volkswagen Castrol Cup to grono profesjonalistów z zacięciem do szybkiej jazdy. Są to często młodzi, pełni pasji ludzie, którzy nie odmawiają sobie wyjątkowej adrenaliny, jaką dostarcza im jazda wyścigowymi Golfami. Wśród nich jest także Jerzy Dudek, były bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej, który po zakończeniu kariery piłkarskiej postanowił sprawdzić się w wyścigach samochodowych. Wszystkich ich łączy jeszcze jedna istotna cecha – odpowiedzialność za kierownicą. Zasady współzawodnictwa na torze są bardzo precyzyjne – szybka jazda, trudne manewry, ale wszystko przy zachowaniu najwyższych zasad bezpieczeństwa.

Jeżeli ktoś ma ochotę poszaleć trochę samochodem zawsze może wyrobić sobie licencję wyścigową i pojeździć szybko na torze, na normalnych drogach to nie ma najmniejszego sensu. Taki apel wystosował do kierowców powracających z wakacji Sven Hannawald, jeden z VIP Driverów pucharu Volkswagen Castrol Cup.

Dla pragnących szybkiej jazdy.

Gosia Rdest, jedyna kobieta w gronie profesjonalnych kierowców radzi także kierowcom, aby trzymali swoje nerwy na wodzy – Nie ma co się niepotrzebnie podpalać, w końcu każdy jest w takiej samej sytuacji. Na pewno potrzebna jest powściągliwość, więcej zrozumienia i też oczywiście brak zaufania do innych kierowców – to jest podstawowa zasada.

Wakacje to także czas kiedy młodzi, jeszcze niezbyt doświadczeni kierowcy, próbują swoich sił na drogach. Ale i dla nich Gosia Rdest znajduje sposób na połączenie szybkiej jazdy z bezpieczeństwem. Kiedy ja zdobyłam prawo jazdy to nie miałam potrzeby sprawdzania swoich umiejętności na drodze, nie szarżowałam. Wcześniej jeździłam na gokartach i muszę powiedzieć, że zarówno dla młodych dziewczyn jak i chłopaków to jest świetna szkoła jazdy. Jak taki młody człowiek wyżyje się na torze kartingowym, powyprzedza, rozbije się parę razy to później nie ma takiej potrzeby szaleństwa na drodze, sprawdzania limitów samochodów.

Jerzy Dudek, który już drugi rok ściga się na profesjonalnych torach, nie ukrywa, że sam bardzo lubi adrenalinę, jaką dają mu szybkie auta. To właśnie jazda wyścigowym Golfem zastępuje jemu emocje, których wcześniej doświadczał grając mecze w reprezentacji Polski czy Realu Madryt. Tym niemniej, powrót z wakacji to w jego ocenie zupełnie inna sytuacja, która wymaga przede wszystkim rozwagi. Najważniejsza zasada zdaniem tego sportowca to stałe dbanie o wysoki poziom koncentracji – Trzeba pamiętać o tym, że jak jesteśmy zmęczeni to nasza koncentracja się znacznie obniża, więc od czasu do czasu trzeba zrobić sobie przerwę na wdech świeżego powietrza.

Opinię tą potwierdza doświadczony Maciej Steinhof – Dla mnie bardzo ważnym elementem są przerwy. Co dwie godziny zatrzymać się na stacji, na parkingu, żeby wysiąść z samochodu i dotlenić się, żeby koncentracja wróciła.