Aktualności

Kia EV9 w gronie siedmiu finalistów konkursu Car of the Year

Kia EV9 znalazła się na tzw. krótkiej liście modeli, które awansowały do finału konkursu na najlepszy Samochód Roku 2024 (COTY) w Europie. W pierwszym etapie konkursu elektryczny SUV marki Kia trafił na listę 28 nowych modeli, które wprowadzono na rynek w tym roku. Głosami jury, które składa się z 59 jurorów z 22 krajów, Kia EV9 trafiła do grona siedmiu finalistów. W plebiscycie o tytuł Car of the Year jurorami są doświadczeni dziennikarze motoryzacyjni. Polskę reprezentuje dwóch znakomitych przedstawicieli tego zawodu: Maciej Ziemek i Roman Popkiewicz. Zwycięzcę konkursu COTY2024 poznamy w poniedziałek, 26 lutego 2024 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Podobnie jak wielokrotnie nagradzany elektryczny crossover Kia EV6, większa i również elektryczna Kia EV9 została skonstruowana na platformie E-GMP. EV9, jeden z pierwszych siedmiomiejscowych samochodów elektrycznych dostępnych na rynku, oferuje przestronne wnętrze i komfort domowego salonu. Pod względem zasięgu EV9 jest idealnym kompanem rodzinnych podróży – na jednym ładowaniu akumulatora może pokonać nawet 563 km. Dzięki technologii szybkiego ładowania prądem o napięciu aż 800 V, akumulator mogący zmagazynować 99,8 kWh energii zapewnia zasięg 249 km już po 15 minutach ładowania.

Jason Jeong, Prezes Kia w Europie, powiedział: „Jesteśmy dumni, że po raz trzeci z rzędu nasz model znalazł się w gronie siedmiu finalistów konkursu na najlepszy Samochód Roku w Europie. Kia EV9 podąża śladami wielokrotnie nagradzanego EV6 – Samochodu Roku 2022 – i potwierdza nasze ambicje, aby stać się wiodącą marką aut elektrycznych na rynku europejskim”.

Liczący ponad 5 metrów długości SUV, którym swobodnie może podróżować nawet 7 osób, jako jeden z nielicznych samochodów elektrycznych oferuje ultraszybkie ładowania prądem o mocy do aż 240 kilowatów i o napięciu aż 800 V. Dzięki temu już 15 minut ładowania wystarcza, aby zasięg wersji RWD wzrósł o 249 km, natomiast zasięg wersji AWD – o 226 km.

Kia EV9 oferuje dwie wersje układu napędowego do wyboru – na tylne i na cztery koła. Odmiana z napędem na tylne koła jest wyposażona w silnik o mocy 203 KM, natomiast samochód z napędem na cztery koła jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 384 KM. Jak na prawdziwego SUV-a przystało, kierowca ma do dyspozycji terenowe tryby jazdy – Snow, Mud oraz Sand.

Kia EV9 oferuje bardzo przestronną i funkcjonalnie urządzoną kabinę. W pierwszym rzędzie znajdują się fotele relaksacyjne z rozkładanym podnóżkiem, w drugim – do wyboru są aż trzy opcje siedzeń. Flagowy SUV marki Kia może być wyposażony w 3-osobową wygodną kanapę lub w 2 odrębne fotele z funkcją relaksu lub w obrotowe. W tym wypadku fotele można obrócić o 180 stopni, aby pasażerowie drugiego i trzeciego rzędu siedzieli do siebie przodem. Po obróceniu ich o 90 stopni w stronę drzwi, z łatwością można zamontować foteliki dziecięce i umieścić w nich dzieci.

Przy złożonych fotelach trzeciego rzędu pojemność bagażnika wynosi imponujące 828 l. Gdy złożone są również fotele drugiego rzędu, pojemność przedziału bagażowego wzrasta do niemal 2400 litrów. Dodatkowe miejsce do przechowywania znajduje się z przodu. W zależności od rodzaju napędu pojemność bagażnika z przodu wynosi 52 litry (w wersji z dwoma silnikami i z napędem na cztery koła) lub 90 litrów (z napędem na tylne koła).

Wśród wielu przełomowych funkcji EV9 na uwagę zasługują możliwość zasilania urządzeń elektrycznych, ładowania innego auta elektrycznego, a nawet zasilania sieci elektrycznej w domu energią zgromadzoną w akumulatorze samochodu.

Kia EV9 w 203-konnej wersji Earth z bogatym wyposażeniem seryjnym kosztuje niecałe 324 tysiące zł. Za topową odmianę GT-Line z dwoma silnikami o łącznej mocy aż 384 KM i z napędem na cztery koła trzeba zapłacić 368.900 zł.