Aktualności

Kia EV3 oraz EV4 wykorzystują zrównoważone materiały

Kia ujawniła więcej szczegóły dotyczących wnętrz samochodów koncepcyjnych – EV3 i EV4 – oraz rewolucyjnych, ekologicznych materiałów i metod produkcji zastosowanych przy ich tworzeniu, które odegrają zasadniczą rolę w przemianę marki w dostawcę rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności.

Projektując wnętrze Kia Concept EV3, zespół projektantów marki Kia odpowiedzialnych za kolory, materiały i wykończenie czerpał inspirację z jednego z żywiołów (powietrza). Zależało im na zapewnieniu optymalnego wykorzystania światła i przejrzystości w całej kabinie. Podobnie jak w przypadku Kia Concept EV4, zespół ten wykorzystał również szereg innowacyjnych, zrównoważonych materiałów, które zmniejszają wpływ samochodów na środowisko i zapewniają większą swobodę projektowania oraz niespotykany dotąd wybór kolorów i rodzajów wykończeń.

W Kia Concept EV3 zespół stylistów zastosował struktury wykonane z naturalnych włókien,
w przeciwieństwie do włókien węglowych. Chodziło o opracowanie lekkiej konstrukcji siedzeń, które są węższe. Wyjątkowo mocny splot naturalnych włókien zapewnia bardziej elegancką i nowoczesną estetykę, którą uzupełniają kojące i naturalne odcienie. W przypadku tapicerki siedzeń zespół projektantów zastosował technologię 3D Knit. Proces ten nie tylko zapewnia oszałamiający wizualnie efekt 3D z wyjątkowo miękką powierzchnią, ale także gwarantuje wiodącą w klasie wydajność przy ograniczonej liczbie szwów i połączeń oraz zerową ilość odpadów.

Zrównoważone materiały inspirowane naturą, które zmieniają reguły projektowania

Materiał, który styliści marki Kia wybrali do wykończenia wnętrza konsoli modelu Concept EV3, nie został wyprodukowany, ale wyhodowany, jak wyjaśnia Marília Biill, dyrektor ds. projektowania kolorów, materiałów i wykończenia w Kia. „Grzybnia pochodząca z korzeni grzybów łączy w sobie doskonałą wytrzymałość z wyjątkowo miękką powierzchnią. Opracowywanie materiałów, które pochodzą z upraw – w procesie określanym jako biofabrykacja – jest głównym celem marki Kia w przyszłości.

„Wykorzystywanie grzybni umożliwia nam naśladowanie procesów, które zachodzą w naturze i wykorzystanie jej do projektowania bardziej zrównoważonych rozwiązań, bo za pomocą formy materiał można hodować w dowolnym kształcie. Wykorzystanie grzybni jest wciąż na bardzo wczesnym etapie. W ramach strategii zrównoważonego rozwoju marki Kia współpracujemy z partnerami, aby przyspieszyć rozwój tej technologii. Pewnego dnia, hodując własne materiały, będziemy mogli uprościć proces, dostosować formy i co najważniejsze, być bliżej natury” – dodaje Marília Biill.

Projektując kabinę Kia Concept EV4, zespół stylistów czerpał inspirację z innego żywiołu (ziemia). Poprzez zastosowanie naturalnych barwników do bawełny pochodzącej w 100% z recyklingu, używając do tego korzeni marzanny i łupin orzecha włoskiego, zespół stylistów mógł wykorzystać niemal nieskończoną gamę barw i odcieni.

Projektanci, chcąc zapewnić kabinie Concept EV4 wyjątkową jakość, ręcznie tkali paski tkaniny, a następnie umieścili je na pokrywie schowka i na desce rozdzielczej. Ręczne wykonanie zapewnia efekt 3D, który jest równie oszałamiający, jak i piękny. Podobnie, jak wykończenie 3D Knit, które jest zastosowane w tapicerce siedzeń modelu Concept EV3.

Aby estetyka i funkcjonalność konsoli środkowej w modelu Concept EV4 były na jak najwyższym poziomie, projektanci Kia wykorzystali włókna konopi. „Konopie to szybko rosnące rośliny, których uprawa wymaga minimalnych nakładów” – wyjaśnia Marília Biill. „Jest to produkt nie tylko wysoce zrównoważony, ale także taki, który daje się łatwo formować. Oznacza to, że materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce, a ponadto czyni kabinę Concept EV piękną i bogatą kolorystycznie”.

10 zrównoważonych materiałów robi różnicę już dziś

Chociaż wiele materiałów i metod produkcji, które zastosowano w modelach koncepcyjnych EV3 i EV4 stanowi rozwiązania, które na dużą skalę Kia planuje wdrożyć w przyszłości, marka ma długą historię wykorzystywania zrównoważonych materiałów w produkcji swoich modeli, począwszy od wykorzystania bioplastiku i biowłókna z trzciny cukrowej w modelu Soul EV z 2014 roku.

Na początku tego roku, wraz z wprowadzeniem na rynek flagowego elektrycznego SUV-a EV9, Kia jeszcze bardziej zwiększyła zaangażowanie w minimalizowanie wpływu na środowisko podczas produkcji samochodów. Służy temu 10 zrównoważonych materiałów, które będą stasowane we wszystkich nowych modelach marki Kia.

Wśród 10 zrównoważonych materiałów warto zwrócić uwagę na bioplastik. Wytwarza się go ze źródeł biomasy, takich jak oleje roślinne, ekstrakt kukurydziany, trociny i trzcina cukrowa. Bioplastik jest wykorzystywany do produkcji takich elementów, jak deski rozdzielcze, konsole środkowe, poszycia słupków oraz do innego wykończenia. Kia uznała biopoliuretan (PU) za optymalny zamiennik skóry, ponieważ materiał ten zawiera składniki pochodzenia roślinnego i zapewnia wzorowe wsparcie, amortyzację i jest trwały. Dywaniki samochodowe mogą być wykonane w 100% z PET, który pochodzi z recyklingu. Do wykonania niektórych elementów Kia wykorzystuje również materiał, który pochodzi z przetworzonych sieci rybackich.