Aktualności

Kia dba o zrównoważony rozwój

Kia przekazała więcej szczegółów dotyczących „10 obowiązkowych materiałów, potwierdzających jej zrównoważony rozwój”, które będą stosowane w nowych modelach.

Historia stosowania zrównoważonych materiałów w samochodach marki Kia jest bardzo długa i sięga 2014 roku, kiedy zaczęto wykorzystywać bioplastik i biowłókna z trzciny cukrowej w modelu Soul EV. Kia kontynuuje dążenie do zrównoważonego rozwoju swoich modeli i teraz wykorzystuje już całą gamę komponentów pochodzenia roślinnego oraz wykorzystuje przetworzony PET i zużyte sieci rybackie do produkcji tkanin i dywaników.

Kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia do 2045 roku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach działalności jest Strategia Zrównoważonego Projektowania. Inicjatywa ta ma na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju na dużą skalę, przy jednoczesnym zapewnieniu najlepszych materiałów w nowych modelach.

W ramach pierwszego etapu stosowania nowej strategii Kia zobowiązała się do całkowitego wycofania skóry we wszystkich nowych modelach. W drugim, opisanym poniżej, Kia prezentuje 10 materiałów zrównoważonego rozwoju, które będą stosowane w nowych modelach, począwszy od EV9. Ponadto, Kia nadal będzie inwestować w testowanie i rozwój bioprodukcji, aby podkreślić zaangażowanie w rozwój zrównoważonych technologii.

10 elementów zrównoważonego rozwoju w EV9

  1. Bioplastik

Biotworzywa to innowacyjny rodzaj tworzyw sztucznych, które można wytwarzać z różnych odnawialnych źródeł biomasy, takich jak oleje roślinne, ekstrakt kukurydziany, trociny i trzcina cukrowa. Wykorzystanie bioplastiku nie tylko pomaga zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, ale także zapewnia dodatkowe korzyści w postaci zróżnicowania źródeł zaopatrzenia i mniejszego narażenia na pracę z niepożądanymi chemikaliami.

Zaletami bioplastiku, oprócz ekologicznego pochodzenia, są również wszechstronność zastosowania i na tyle duża trwałość, że można go stosować w różnych elementach wnętrza samochodu – od deski rozdzielczej i konsoli środkowej po poszycia słupków i elementy dekoracyjne. We wnętrzu EV9 można znaleźć wiele elementów wykonanych z bioplastiku.

  1. Plastik z materiałów pokonsumpcyjnych (PCM).

Plastik z materiałów pokonsumpcyjnych (PCM) jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa – tworzywem sztucznym, które wykonano z materiału pochodzącego z recyklingu istniejących produktów, a nie z nowych, „dziewiczych” granulek.

Rewolucyjny proces pozyskiwania tego materiału ma kilka zalet, które obejmują cały cykl jego produkcji. Po pierwsze, znacznie zmniejsza się w ten sposób ilość plastikowych odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci lub zanieczyszczają środowisko. Po drugie, tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu materiałów pokonsumpcyjnych pomagają oszczędzać zasoby nieodnawialne poprzez zmniejszenie zapotrzebowanie na materiały pierwotne, potrzebne do tworzenia nowych produktów.

Jednym z elementów, w którym tworzywo PCM zostało zastosowane w nowym EV9, jest poszycie drzwi. Włączenie przez markę Kia plastiku pochodzącego z recyklingu materiałów pokonsumpcyjnych w konstrukcji EV9 przyczynia się nie tylko do zmniejszenia ilości odpadów, ale również do szybszej regeneracji terenów.

  1. Biopoliuretan (PU)

Kia uznała biopoliuretan (PU) za optymalny zamiennik skóry, biorąc pod uwagę potencjał jego produkcji w ogólnej redukcji emisji dwutlenku węgla i włączenia komponentów pochodzenia roślinnego do osiągnięcia bardziej zrównoważonej równowagi.

Biopoliuretan nie tylko oferuje zrównoważoną alternatywę dla skóry, ale także zapewnia komfort siedzenia. Starannie zaprojektowany zapewnia doskonałe wsparcie, amortyzację i trwałość, a także miękkość i oddychalność. Tapicerkę wykonaną z biopoliuretanu można znaleźć nie tylko na fotelach, ale również na poszyciach innych elementów wnętrza EV9.

  1. Tkanina PET z recyklingu

Politereftalan etylenu (PET) należy do tworzyw sztucznych, które są poddawane recyklingowi najłatwiej na świecie, dzięki czemu idealnie nadaje się do różnych zrównoważonych zastosowań – od produkcji butelek na wodę aż po odzież.

Dzięki dobrej odporności na uderzenia, wilgoć i działanie rozpuszczalników jest to idealna tkanina do pokrycia odsłoniętych powierzchni w samochodzie. Kia poszła o krok dalej, wzbogacając skład tkaniny PET o przędzę z recyklingu, co zapewnia zarówno zrównoważony rozwój, jak i trwałość elementów we wnętrzu nowej Kia EV9.

Części wykonane z tego materiału znajdują się w wielu miejscach wnętrza EV9, w tym na fotelach, podsufitce, osłonach przeciwsłonecznych, detalach dekoracyjnych i zagłówkach. Warto zauważyć, że do wyprodukowania tych elementów w każdym EV9 wykorzystano co najmniej 70 butelek pochodzących z recyklingu, co podkreśla zaangażowanie marki Kia w ograniczanie ilości odpadów.

  1. Dywaniki wykonane z tkaniny PET z recyklingu

Tkaninę PET z recyklingu Kia wykorzystuje w 100% do produkcji dywaników. Do ich wytworzenia jest też stosowany materiał pochodzący z przetworzonych sieci rybackich.

To nie tylko sposób na innowacyjne wykorzystanie odpadów, ale także odpowiedź na poważny problem, który stanowią porzucone lub zagubione sieci rybackie, niszczące życie morskie. Każdego roku około 640 000 ton narzędzi do połowów ryb trafia do oceanów, powodując śmierć stworzeń morskich, a także ptaków.

Wyławiając i poddając recyklingowi porzucone sieci, Kia nie tylko ogranicza przedostawanie się do wody cząstek plastiku w miarę ich rozkładu, ale całkowicie ogranicza wpływ, jaki mają one na kluczowe ekosystemy oceanów.

Podłoga w kabinie EV9 jest pokryta dywanikami wykonanymi z przetworzonego PET i sieci rybackich.

  1. Biopianka PU

Pianka poliuretanowa (PU) to wszechstronny materiał, który jest stosowany od produkcji sprzętu sportowego aż po izolację promów kosmicznych. Jego doskonała trwałość i właściwości kompresyjne sprawiają, że jest to również idealny materiał o szerokim zakresie zastosowań, stosowany w produkcji takich rzeczy, jak meble, pościel i obuwie.

Wykonana przy pomocy naturalnych olejów biopianka firmy Kia zapewnia sprężystość i elastyczność standardowego poliuretanu, a jej produkcja ma mniejszy wpływ na planetę.

Biopianka PU znajduje się w zagłówkach nowej Kia EV9.

  1. Biofarba

Biofarba jest bardziej zrównoważonym produktem niż farby wytwarzane z ropy naftowej i zmniejsza ilość odpadów chemicznych, które powstają w procesie ich produkcji.

Biofarba produkowana przez markę Kia jest wytwarzana z oleju rzepakowego, czyli oleju roślinnego otrzymywanego z nasion rzepaku i powszechnie stosowanego w przemyśle spożywczym, farbiarskim, kosmetycznym i farmaceutycznym oraz w produkcji biopaliw.

Biofarba znajduje się na panelach wokół przełączników szyb na podłokietnikach drzwi nowej Kia EV9, minimalizując negatywny wpływ na środowisko, bez uszczerbku dla jakości.

  1. Farba bez BTX

Kia ogranicza również szkodliwe skutki dla środowiska związane ze stosowaniem kombinacji benzenu, toluenu i ksylenu (BTX) poprzez stosowanie farb, które nie zawierają BTX.

Stosując w swoich modelach farby bez BTX, marka gwarantuje taką samą, wysokiej jakości ochronę i wykończenie, jakich oczekują klienci i jednocześnie minimalizuje użycie szkodliwych chemikaliów.

Wnętrze nowego EV9 w wielu miejscach zostało ozdobione farbami, które nie zawierają BTX.

  1. Przędza PET z recyklingu

Politereftalan etylenu (PET) nadaje się też do produkcji przędzy. Niektóre elementy w kabinach modeli Kia są wykonane w 100% z materiału, który uzyskano z recyklingu butelek PET.

Materiał z ponad 70 przetworzonych butelek PET jest używany do wyprodukowania różnych elementów, które można znaleźć we wnętrzu nowej Kia EV9.

Przędza PET z recyklingu, oprócz wielu innych zastosowań, jest głównym składnikiem nici stosowanych do szwów siedzeń.

  1. Filc PET z recyklingu

Filc wykonany z przetworzonych butelek PET jest zarówno miękki, jak i trwały, co ma kluczowe znaczenie np. w wypadku wykończenia bagażnika samochodu, w którym można przewozić wszystko – od bagażu po zwierzęta domowe.

Filc PET z recyklingu ma tę dodatkową zaletę, że zapewnia dobrą izolację akustyczną, ograniczając przenoszenie dźwięku z tylnej części samochodu do pozostałej części kabiny.

Filc PET z recyklingu znajduje się na podłodze bagażnika nowego EV9.