Jak zachować się na skrzyżowaniu równorzędnym?

Skrzyżowania równorzędne to we współczesnych miastach niezbyt częsty widok, dlatego wielu kierowców nie potrafi się właściwie zachować w takim miejscu. Podstawą jest przestrzeganie zasady prawej ręki. O czym jeszcze należy pamiętać?

Zarządcy dróg często nawet na niewielkich skrzyżowaniach umieszczają znaki informujące o pierwszeństwie przejazdu albo sygnalizację świetlną. Z tego powodu skrzyżowań równorzędnych (a takimi są wszystkie skrzyżowania, na których nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu) nie spotyka się zbyt często. Można przewidywać, że z czasem się to zmieni, ponieważ ten rodzaj skrzyżowań sprzyja uspokojeniu ruchu na danym odcinku. Niezależnie od tego znajomość i umiejętność stosowania przepisów ruchu drogowego to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy. Nie inaczej jest z prawidłowym zachowaniem się na skrzyżowaniu równorzędnym.

Wielu kierowców jeździ „na pamięć”, nie patrząc na znaki. Wjeżdżając na skrzyżowanie, takie osoby nie są pewne, kto właściwie ma pierwszeństwo w tym miejscu. Nieuważnemu kierowcy może wydawać się, że porusza się drogą z pierwszeństwem przejazdu, mimo że skrzyżowanie jest równorzędne. Zdarzają się też osoby, które zatrzymują się przed skrzyżowaniem i niepotrzebnie przepuszczają wszystkich, blokując przejazd i dezorientując innych uczestników ruchu.

Obowiązkiem kierowcy jest uważne obserwowanie drogi i stosowanie się do znaków. Jeżeli na skrzyżowaniu przed nami nie wyróżniono drogi z pierwszeństwem przejazdu ani nie umieszczono sygnalizacji świetlnej, to mamy do czynienia ze skrzyżowaniem równorzędnym. Obowiązuje nas wtedy zasada prawej ręki, która oznacza, że musimy ustąpić pojazdom mijanym z prawej strony – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jednocześnie każdy kierowca powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Dlatego w sytuacji, gdy to nam przysługuje pierwszeństwo, musimy przed wjechaniem na skrzyżowanie upewnić się, czy kierujący pozostałymi pojazdami faktycznie nam ustępują. Pamiętajmy również, że na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo zawsze mają tramwaje – bez względu na to, z której strony nadjeżdżają.