Aktualności

Jak powstaje kuloodporny SEAT Leon?

2015_08_06_kuloodporny3Włoska Polizia di Stato oraz Carabinieri wiedzą co dobre. Ich zespoły niedawno przesiadły się do nowych modeli SEAT Leon ze specjalnym wyposażeniem. Są dynamiczne, stylowe i odporne – testy pokazały, że potrafią wytrzymać nawet ostrzał z Magnum 44.

Jaki powinien być solidny samochód policyjny? Niezawodny, wytrzymały i… kuloodporny. Nowe modele SEAT Leon, które trafiły w ręce włoskiej policji, są w pełni przygotowane do swojej służby. Potrafią rozpędzić się do ok. 200 km/h, a dzięki specjalnemu projektowi są w stanie przetrwać uderzenie pocisku pędzącego z prędkością ponad 1 400 km/h.

Opancerzone drzwi i 22 milimetrowe szyby w tych samochodach doskonale chronią policjantów z Polizia di Stato oraz Carabinieri, zapewniając im bezpieczną służbę. Przeprowadzone testy udowodniły, że SEAT Leon jest odporny na ostrzał z tak potężnej broni, jak Magnum 44.

Po przygotowanej próbie technicy stwierdzili, że gdyby podczas ostrzału wewnątrz samochodu znajdowali się pasażerowie, nikt by nie ucierpiał. Podczas kolejnego testu, policyjny SEAT Leon wytrzymał również atak z wyrzutni kamieni – jego laminowane szyby pękły, ale nie rozpadły się na kawałki. Dzięki temu nie poranią one pasażerów siedzących w środku.

Leony należące do Polizia di Stato i Carabinieri posiadają silnik 2.0 TDI/150 KM oraz dodatkowe wyposażenie: m.in. uchwyty na broń i kamizelki kuloodporne, specjalne radio i nadajnik GPS, światła ostrzegawcze i syreny, a także przegrodę oddzielającą tylne siedzenia.

Oprócz tego, samochody przeszły wyczerpujący sprawdzian, który polegał na przejechaniu 30 tys. km z przerwami tylko na tankowanie, otwieraniu i zamykaniu pancernych drzwi 100 tys. razy oraz próbie pościgowej z prędkością ok. 200 km/h. Po takim teście sprawnościowym SEAT Leon może z dumą wstąpić w szeregi włoskiej policji i stać na straży prawa.