Aktualności

Giermaziak ponownie na starcie Rolex 24 at Daytona

Poprzedni sezon był dla Kuby Giermaziaka bardzo udany. Zdobył indywidualny tytuł wicemistrza Porsche Supercup, a wraz z zespołem VERVA Racing Team drużynowe mistrzostwo serii. Ponadto od kilku lat z powodzeniem startuje w wyścigach długodystansowych. Do tej pory odnotował m.in. wygrane w słynnych zawodach Petit Le Mans w USA oraz 24 Hours of Zolder w Belgii w 2012 roku.

W tegorocznym wyścigu Rolex 24 at Daytona partnerami Kuby będą Michael Avenatti, Rory Butcher, Damien Faulkner oraz Mike Skeen. Zespół wystartuje w kategorii GT Daytona w samochodzie Porsche 911 GT w najnowszej specyfikacji, w którym wprowadzono innowacyjne oprzyrządowanie skrzyni biegów oraz pakiet aerodynamiczny. Głównym inżynierem teamu będzie Mario Prezel, z którym zawodnik współpracuje również podczas zawodów Porsche Supercup.

„Start w Rolex 24 at Daytona to dla mnie wymarzony początek sezonu. Bardzo lubię ten wyścig, ponieważ gromadzi najbardziej różnorodną stawkę spośród wszystkich startów na terenie Ameryki. W wyścigach długodystansowych najważniejsza jest bezawaryjna i równa jazda, a walka o lokaty rozgrywa się tak naprawdę w ciągu dwóch ostatnich godzin. Mam nadzieję, że dobry występ będzie kolejną okazją do promowania polskiego motosportu” – powiedział Kuba Giermaziak.

Na starcie 53. edycji wyścigu zobaczymy ponad 50 teamów ścigających się w kilku klasach. Swoją obecność, oprócz światowej czołówki zawodników z wyścigów długodystansowych, potwierdzili także kierowcy znani z Formuły 1 – m.in.: Giancarlo Fisichella, Sebastien Bourdais i Rubens Barrichello oraz z Porsche Supercup: Jeroen Bleekemolen i Kevin Estre. W gronie zawodników zobaczymy również aktora i pasjonata wyścigów – Patricka Dempsey’a.

Dwudziestoczterogodzinne zawody odbędą się 24-25 stycznia na torze Daytona International Speedway na Florydzie. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1962 roku w formacie 3-godzinnego wyścigu. Od 1964 roku wyścig był rozgrywany na dystansie 2000 km, na pokonanie których kierowcy potrzebowali około 12 godzin. W roku 1966 ponownie zmieniono formułę zawodów na wyścig 24-godzinny. Dystans jednego okrążenia na torze znajdującym się w Daytona Beach wynosi 5,73 km. Wyścig Rolex 24 at Daytona otwiera długi sezon Tudor United SportsCar Championship, który będzie liczył 12 wyścigów.