W ubiegłym roku podczas listopadowego, świątecznego weekendu doszło do 338 wypadków, w których śmierć poniosło 38 osób, a 410 zostało rannych*. Co zrobić, żeby w tym roku statystyki nie były aż tak tragiczne?
Świąteczny stan dróg
Decydując się na podróż w trakcie listopadowych świątecznych dni pamiętajmy, że na drogach będzie wtedy wiele utrudnień, objazdów, zmian w ruchu drogowym oraz więcej niebezpiecznych sytuacji niż zwykle. Na drogi w tym okresie wyjeżdża dużo więcej kierowców, którzy siadają za kierownicę właśnie od święta. W takich okolicznościach łatwo o sytuacje stresowe, pośpiech i brawurę.
Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Pamiętajmy, że ryzykujemy nie tylko wypadkiem, ale także wysokim mandatem. Dlatego ograniczmy prędkość i zachowajmy wzmożoną ostrożność – dodaje Zbigniew Weseli. Zwracajmy również uwagę na wszelkie oznaczenia zmiany organizacji ruchu i śledźmy uważnie sygnalizacje drogowe. Dzięki temu mamy większą szansę na uniknięcie korków i zatorów.
Bądź przewidywalny
Święta wypadające w listopadzie oznaczają kapryśną pogodę, mgły, wcześniej zapadający zmrok i mokrą nawierzchnię. Przygotujmy się na trudne warunki atmosferyczne. Poranne przymrozki, mgła czy leżące na drodze liście mogą być przyczyną stłuczki lub wypadku. Dla większego bezpieczeństwa wyjedźmy z dużym zapasem, załóżmy, że czas dojazdu będzie dłuższy niż zazwyczaj – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Zaplanujmy dobrze naszą podróż. Nie jeździmy w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Ponadto ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.
Policyjne patrole
Pierwsze dni listopada to nie tylko wzmożony ruch na drogach, ale także więcej kontroli policji, która wówczas intensywnie prowadzi swoją coroczną akcję „Znicz”. W zeszłym roku policjanci między innymi kontrolowali czy kierowcy poruszali się z odpowiednią prędkością, sprawdzali stan techniczny pojazdów i to, czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach. Funkcjonariusze badali także trzeźwość osób za kółkiem. Niestety, pijani kierowcy są zmorą świątecznych wyjazdów. W 2013 roku aż 1298 kierowców poddanych kontroli znajdowało się pod wpływem alkoholu.
Zazwyczaj wyruszamy w trasę większą grupą, dlatego warto ustalić wcześniej, kto zachowuje trzeźwość i zostaje kierowcą.