Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Audi zdobywcą Digital Economy Award

Audi wins Digital Economy AwardAudi konsekwentnie przygotowuje swoje fabryki do cyfrowej przyszłości. Za takie działania, koncern z Ingolstadt wyróżniony został przyznawaną przez Initiative Deutschland Digital nagrodą „Digital Economy Award“, w kategorii „Przedsiębiorstwo 4.0“.

Celem nadrzędnym koncernu z Ingolstadt jest elastyczna, wydajna, zautomatyzowana i zorientowana na przyszłość organizacja produkcji. Już dziś poszczególne etapy tego procesu są ze sobą ściśle powiązane. Aby zapewnić jeszcze więcej synergii i zachować konkurencyjność, Audi kontynuuje proces implementacji w swoich zakładach nowoczesnych rozwiązań cyfrowych i komunikacyjnych. Stąd wynikają plany wdrożenia umieszczonej w cyfrowej chmurze platformy Internet of Things (IoT), stworzonej przez firmę nextLAP, startup z Monachium. W myśl założeń platformy, wszystkie urządzenia IoT, mające znaczenie dla procesu produkcji – roboty, akumulatorowe wkrętarki czy tablety – zostaną z nią powiązane.

„W ten sposób osiągniemy kolejny stopień cyfryzacji. Na platformie gromadzone będą wszystkie dane dotyczące produkcji i logistyki. Umożliwi to nam znacznie szybszą, bardziej elastyczną i tańszą realizację procesów produkcyjnych i logistycznych oraz ich kompleksową optymalizację przy pomocy inteligentnych algorytmów” – powiedział Antoin AbouHaydar, szef wydziału montażu Audi A4 /A5/Q5, odbierający nagrodę podczas gali zorganizowanej w Bonn.

Przykładem nowoczesnego rozwiązania wdrażanego przez Audi jest tzw. „Smart Shelf“ – „sprytna półka”, czyli inteligentny regał wykorzystujący metodę „pick by light” do pobierania elementów. Pracownicy działu logistyki przygotowują tu komponenty do montażu: kierownice, gałki dźwigni skrzyni biegów czy pasy bezpieczeństwa, a Smart Shelf wyposażona w minikomputery przekierowuje pożądane części z działu logistyki dokładnie w miejsce montażu. Jeśli jakaś część będzie w przyszłości montowana w innym miejscu taśmy montażowej, konieczna będzie kalibracja rytmu pracy linii. Dotąd związane było to z dużym wysiłkiem technicznym i organizacyjnym. Dzięki zastosowaniu Smart Shelf i umieszczonej w chmurze cyfrowej platformy, pracownik produkcji w przyszłości będzie mógł bez trudu samodzielnie wprowadzić zmiany w systemie za pomocą tableta. Wszyscy biorący w tym udział pracownicy, maszyny i procesy logistyczne natychmiast otrzymają stosowną informację. Produkcja przebiegać będzie bez przestojów.

Przyznawana przez Initiative Deutschland Digital nagroda „Digital Economy Award“ była w tym roku przyznawana po raz pierwszy. Inicjatywa, to sieć networkingowa łącząca różne branże, zajmujące się cyfrową transformacją niemieckiej gospodarki. Nagrodę otrzymują przedsiębiorstwa i organizacje, które cyfrowymi rozwiązaniami technicznymi i nowymi modelami biznesowymi zwiększają swą wydajność i wartość dodaną. Audi otrzymało nagrodę w kategorii „Przedsiębiorstwo 4.0”, a zasiadający w jury przedstawiciele świata gospodarki, nauki i polityki, ocenili również inne cyfrowe projekty w pozostałych kategoriach: „Odczucia klientów”, „Innowacyjny produkt i usługa” i „Cyfrowe modele biznesowe”.