Aktualności

500 zł mandatu za nieprawidłowe spakowanie auta

20150523li020Część wyjeżdżających na wakacyjne wojaże kierowców zmierzy się wkrótce z problemem w postaci zbyt małego bagażnika. Niektórzy z nich zdecydują się na przewożenie rowerów i większego bagażu wewnątrz samochodu, co w razie kolizji może stanowić niebezpieczeństwo dla podróżujących.

Podczas pakowania samochodu na wakacyjny wyjazd warto pamiętać, że bagaż umieszczony wewnątrz samochodu pod żadnym względem nie może ograniczać widoczności kierowcy, utrudniać kierowania pojazdem oraz zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Powinien być również zabezpieczony przed zmianą położenia. Zasada ta dotyczy zarówno ciężkich walizek, jak i małych butelek napełnionych wodą, które w przypadku gwałtownego hamowania zmieniają się w niszczący wszystko na swojej drodze pocisk. Niedostosowanie się do tych wymogów grozi również mandatem wynoszącym nawet 500 zł.

– Jeżeli kubatura bagażnika w naszym samochodzie jest niewystarczająca, albo nie jesteśmy w stanie w bezpieczny dla nas sposób spakować samochodu, warto pomyśleć o zakupie zestawu, który zwiększy pojemność bagażową naszego auta – wyjaśnia Robert Krotoski, menadżer kategorii Motoryzacja w Allegro.pl – Składa się on z bagażnika bazowego, czyli poprzecznych belek montowanych na dachu oraz uchwytu rowerowego oraz boksu dachowego.

Przed zakupem bagażnika dachowego należy zwrócić uwagę na sposób jego mocowania. Wszystko uzależnione jest od tego, czy samochód posiada relingi dachowe, fabryczne punkty montażu ukryte pod zaślepkami, czy tak zwane rynienki.

– Ceny podstawowych modeli bagażników dachowych w Allegro.pl zaczynają się już od 100 zł, natomiast za droższe modele renomowanych producentów należy zapłacić około 400 do 500 zł – dodaje Krotoski – Bagażniki mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Te pierwsze są lakierowane na czarno lub pokryte specjalną gumą, która chroni przez konstrukcję przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Bagażniki aluminiowe mają często aerodynamiczne kształty, są więc o wiele cichsze podczas jazdy, do tego trwalsze i bardziej estetyczne.

Bagażnik dachowy stanowi podstawę do montażu na nim uchwytu rowerowego. Składa się on z szyn, do których za pomocą taśm mocowane są koła oraz szczęki, które mocują ramę zapewniając bezpieczny transport w pozycji pionowej. Na dachu samochodu zmieści się najczęściej od czterech do sześciu rowerów. Ograniczeniem jest wielkość i nośność dachu.

– Przed zakupem uchwytu rowerowego warto zwrócić uwagę na wielkość i rodzaj ramy naszego jednośladu. W ten sposób będziemy mogli lepiej dobrać uchwyt do naszych potrzeb. Przy przewożeniu kilku rowerów należy również pamiętać, aby ciężar został rozłożony równomiernie. Dzięki temu obciążenie dachu nie zakłuci sterowności samochodu – wyjaśnia Robert Krotoski, menadżer kategorii Motoryzacja w Allegro.pl – Ceny podstawowych uchwytów rowerowych w serwisie Allegro.pl zaczynają się już od około 70 zł.

Rozwiązaniem, które zastąpi niewygodne ładowanie walizek pod sufit auta jest transport bagażu na dachu samochodu. Idealnym rozwiązaniem jest boks, który należy zamontować bezpośrednio do bagażnika bazowego.

– Przed zakupem należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę oraz markę producenta, ale również nie można zapomnieć, aby boks miał odpowiednią długość, która z jednej strony zapewni nam odpowiednią pojemność bagażową, z drugiej nie przeszkodzi w otwieraniu tylnej klapy naszego samochodu – wyjaśnia Robert Krotoski – Ceny boksów dachowych zaczynają się od około 300 zł, za modele wyprodukowane przez uznane firmy należy zapłacić kilka razy więcej. Najdroższe kosztują około 3 do 5 tys. zł. Warto pamiętać, że cena przekłada się na jakość. Wydając więcej, dostajemy lepszy produkt, z lepszych materiałów, z lepszymi zaczepami i zamkami – dodaje.

Najtańsze produkty są wyposażone w zwykłe zamki zatrzaskowe. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamek centralny z dwu- lub trzypunktowym ryglowaniem. Dodatkowo warto zainteresować się modelami, które pozwalają na otwieranie pokrywy z obu stron. Przydatnym dodatkiem będą gazowe amortyzatory lub podpory sprężynowe, które ułatwią otwieranie.

Każdy boks dachowy ma określoną przez producenta ładowność. Waga bagażu wraz z wagą boksu dachowego i belek montażowych nie może przekraczać nośności dachu samochodu. Informacja o tej ostatniej powinna znajdować się w instrukcji obsługi auta. Przewożony ładunek powinien być równomiernie rozłożony, a najcięższe elementy powinny się znajdować w jego centralnej części. Należy również odpowiednio przymocować bagaż za pomocą pasów transportowych z bezpiecznymi klamrami.

– Podczas jazdy z obciążonym boksem dachowym musimy pamiętać, że środek ciężkości pojazdu przesunął się nieznacznie ku górze, a samochód jest nieco cięższy i wyższy. Należy więc dostosować styl jazdy i prędkości do nowych warunków – dodaje Robert Krotoski, menadżer kategorii Motoryzacja w Allegro.pl – Nie możemy zapominać o zalecanej prędkości maksymalnej. Jeżeli nie ma innych ograniczeń wynikających z przepisów, producenci boxów zalecają, aby nie przekraczać 130 km/h.