Aktualności

Zapowiedź nowego Nissana Juke

136687_1_5Po pięciu latach od wprowadzenia na rynek małego crossovera Nissan poinformował, że Juke nowej generacji również będzie produkowany w Wielkiej Brytanii.

Inwestycje szacowane na 100 mln GBP są kolejnym potwierdzeniem jakości produktów z Sunderland oraz deklaracją zamiarów utrzymania przez firmę Nissan pozycji niekwestionowanego lidera segmentu crossoverów.

Po wprowadzeniu drugiej generacji Nissana Qashqai w 2013 roku decyzja o lokalizacji produkcji nowego Juke gwarantuje bezpieczną przyszłość (w perspektywie sięgającej poza rok 2020) zarówno linii produkcyjnych w Sunderland, jak i miejsc pracy dla 34 000 osób zatrudnianych obecnie przez Nissana i brytyjskich kooperantów firmy.

Prezes Nissan Europe Paul Willcox podczas wizyty w zakładach w Sunderland z okazji uroczystego ogłoszenia komunikatu o produkcji nowej generacji Nissana Juke powiedział: „Fakt, że Nissan jest dziś niekwestionowanym liderem w segmencie crossoverów, od pięciu lat odnotowującym nieprzerwany wzrost sprzedaży w Europie, to zasługa między innymi unikatowej stylistyki modelu Juke„.

W związku z potwierdzeniem planów produkcji Nissana Juke nowej generacji klienci mogą być pewni, że marka nadal zamierza dawać przykład w tym segmencie, przez wiele kolejnych lat„.

Komunikat oznacza również pewną przyszłość dla zakładów w Sunderland w perspektywie sięgającej poza rok 2020, na co pracujący tu zespół zasłużył sobie wieloletnią wytężoną pracą oraz zdolnością konsekwentnego podnoszenia poprzeczki pod względem jakości„.

Europejskie Centrum Projektowe Nissana w londyńskim Paddington oraz Europejskie Centrum Techniczne w Cranfield w Bedfordshire, jako ośrodki stymulujące dalszy rozwój brytyjskiego przemysłu samochodowego, odegrają zasadniczą rolę w opracowaniu nowego modelu. Ich zadaniem będzie dopilnowanie, aby druga generacja Juke uwzględniała potrzeby i upodobania europejskich klientów.

Kanclerz Skarbu Zjednoczonego Królestwa i deputowany do parlamentu, George Osborne, powiedział: „To fantastycznie, że Nissan będzie produkował nowy model samochodu właśnie tutaj, w Sunderland, zapewniając cenne miejsca pracy dla tysięcy osób w okolicy„.

Nasz ambitny plan budowania ‘Northern Powerhouse’ jest oparty na wykorzystaniu atutów regionu – w tym potencjału produkcyjnego – a komunikat Nissana jest ważnym sygnałem, że Wielka Brytania wysuwa się na pozycję globalnego lidera w produkcji samochodów„.

Juke, stanowiący wzór i punkt odniesienia dla crossoverów z segmentu B oraz drugi z najlepiej sprzedających się modeli osobowych Nissana w Europie, nie traci na atrakcyjności od czasu uruchomienia jego produkcji na linii numer 2 w Sunderland w 2010 roku.

Jego sukces sprawił, że wielkość produkcji w zakładach w Sunderland od trzech lat nie spada poniżej 500 000 samochodów rocznie, z czego 80% trafia na eksport na ponad 130 rynków. Aktualnie fabryka produkuje także Nissana Note i w 100% elektrycznego Nissana LEAF, a jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję Infiniti Q30.

Odświeżony w 2014 roku Juke jest oferowany z opcjami personalizacji oraz bogatym wyposażeniem obejmującym innowacyjne technologie i atrakcyjne elementy stylistyczne. W Sunderland Nissan produkuje również wyczynową wersję popularnego crossovera – Juke NISMO RS. Samochód powstał z połączenia wyścigowych tradycji strzegącej swoich sekretów marki NISMO z modelem Juke i wyróżnia się wysoką mocą, agresywną stylizacją oraz bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi.

Następna generacja Nissana Juke będzie pierwszym modelem, który zgodnie z deklaracją producenta będzie oparty na platformie CMF‑B Sojuszu Renault-Nissan. System Common Module Family (CMF) to koncepcja konstrukcyjna sprzyjająca rozwojowi synergii we wszystkich głównych obszarach, od zaopatrzenia, przez projektowanie pojazdów, po zespoły napędowe.

Komunikat o produkcji nowego modelu Juke został ogłoszony niedługo po publikacji wyników badania niezawodności pojazdów (Vehicle Dependability Study, VDS) przeprowadzonego przez brytyjski oddział renomowanej agencji J.D. Power. W rankingu opracowanym na podstawie analizy problemów zgłaszanych przez właścicieli w ciągu pierwszych trzech lat użytkowania pojazdu Nissan Juke znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii małych samochodów pod względem niezawodności, a marka Nissan zajęła czwarte miejsce w ogólnym rankingu niezawodności pojazdów.

Nissan jest obecnie największym producentem samochodów w historii brytyjskiego przemysłu samochodowego. Przez ostatnie trzy lata roczna produkcja konsekwentnie przekraczała 500 000 egzemplarzy, a aktualnie produkowane modele to Nissan Qashqai, Juke, Note oraz w 100% elektryczny LEAF. Nissan zatrudnia prawie 8000 osób w Wielkiej Brytanii w biurach projektowych i konstrukcyjnych oraz w zakładach produkcyjnych, a dalsze 27 000 miejsc pracy przypada na brytyjskich kooperantów firmy. Kolejne 3900 osób pracuje w placówkach dealerskich.