AktualnościBezpieczeństwo

Volvo nadal najbezpieczniejsze

s60crashSzwedzki ubezpieczyciel Folksam niemal od trzydziestu lat regularnie publikuje ranking najbezpieczniejszych samochodów. Od samego początku auta Volvo znajdują się w czołówce tych zestawień. W tym roku także wyróżniono markę Volvo jako producenta najbezpieczniejszych samochodów na rynku.

Jens Henriksson z Folksam wręczając nagrodę na ręce Håkana Samuelssona, prezesa Volvo Cars powiedział: Marce Volvo należy się ta nagroda. Produkujecie najbezpieczniejsze samochody, jakie jeździły po naszych drogach w 2015 r.

W tegorocznym rankingu pozycje gwarantujące pierwsze miejsce zajęły modele Volvo S60, V60, V70, S80 oraz XC60 wyprodukowane po 2007 r. Ranking bazuje na rozbudowanym badaniu statystyk wypadków, jakie w danym okresie miały miejsce na szwedzkich drogach. Były to więc najbezpieczniejsze modele samochodów osobowych, jakie poruszały się po szwedzkich drogach. Ranking ukazuje się co dwa lata i jest to już jego szesnasta edycja.  Według oceny fachowców z Folksam pięć wymienionych modeli jest średnio o 51% bezpieczniejszych niż przeciętne auto jeżdżące po szwedzkich drogach. Dodatkowo pierwsza generacja Volvo XC90 osiągnęła poziom o 48% lepszy od przeciętnej.

Te wyniki pokazują, że samochody Volvo nie są budowane z myślą o wygrywaniu testów zderzeniowych, lecz tak aby jak najlepiej sprawdzać się w realnych sytuacjach drogowych – podsumował Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Volvo skupuje wraki

Pozycja branżowego lidera w zakresie bezpieczeństwa wynika z wielu lat starań na skalę niespotykaną u innych producentów. Od lat Volvo bezkompromisowo rozwija technologie bezpieczeństwa. Specjaliści działu badawczo-rozwojowego jeżdżą do poważnych wypadków w promieniu 150 km od Goeteborga. Jeśli uznają, że dany wypadek warto odtworzyć w warunkach laboratoryjnych, odkupują wrak i zbierają dokładne dane dotyczące kolizji, takie jak prędkość, kąt uderzenia, czy obciążenie auta. Następnie przeprowadzona jest próba zderzeniowa z zachowaniem wszystkich tych parametrów. W centrum bezpieczeństwa Volvo eksponowany jest model S60, który przetrwał bardzo groźne zdarzenie drogowe. W drzwi pasażera uderzył inny samochód z prędkością ponad 80 km/h. Pasażer siedzący obok kierowcy nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Został później zaproszony, by obserwować test zderzeniowy, w którym odtworzono wypadek, w którym brał udział. Po przeprowadzonej próbie opowiedział, że po tej potężnej kolizji jego ciało było tak samo ułożone jak manekin. Szczerze wzruszony wyznał, że czuje, jakby ktoś podarował mu drugie życie. Takich historii z udziałem samochodów Volvo jest znacznie więcej.

Poziom bezpieczeństwa auta docenia się dopiero w sytuacji krytycznej. Powyższy ranking pokazuje, które auta wychodzą obronną ręką z tych krytycznych prób. Jak dotąd tylko Volvo zakłada, że po 2020 r. nikt podróżujący nowym samochodem tej marki nie zginie i nie odniesie poważniejszych obrażeń.