Aktualności

Volkswagen integruje ChatGPT z obecnymi modelami

Podczas CES 2024, najważniejszych na świecie targów elektroniki użytkowej, odbywających się w dniach 9-12 stycznia w Las Vegas, Volkswagen zaprezentuje pierwsze pojazdy, w których oparty na sztucznej inteligencji chatbot ChatGPT jest zintegrowany z asystentem głosowym IDA. W przyszłości klienci będą mieli dostęp do stale rosnącej bazy danych sztucznej inteligencji we wszystkich modelach Volkswagena wyposażonych w asystenta głosowego IDA i będą mieć dostęp do wyszukanych treści podczas jazdy. Opracowany przez firmę Cerence, partnera Volkswagena, Cerence Chat Pro jest podstawą nowej funkcji, która oferuje integrację narzędzia ChatGPT w samochodach. Volkswagen będzie pierwszym producentem, który zaoferuje Chat GPT jako standardową funkcję od drugiego kwartału 2024 roku w wielu produkowanych pojazdach.

Nowy chatbot będzie dostępny w połączeniu z najnowszą generacją systemu infotainment w następujących modelach Volkswagena: ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, nowym Tiguanie i nowym Passacie, a także w zmodernizowanym Golfie. Opracowana przez Cerence Chat Pro integracja ChatGPT z asystentem głosowym Volkswagena oferuje wiele nowych możliwości, które wykraczają daleko poza dotychczas dostępne sterowanie głosowe. Na przykład asystent głosowy IDA może być używany do sterowania systemem infotainment, nawigacją i klimatyzacją lub do odpowiadania na pytania z zakresu wiedzy ogólnej. W przyszłości sztuczna inteligencja będzie dostarczać wielu dodatkowych informacji. A to wszystko bez użycia rąk.

Dla kierowcy nic się nie zmieni. Nie będzie potrzeby tworzenia nowego konta, instalowania nowej aplikacji czy aktywowania ChatGPT: Asystent głosowy jest aktywowany przez wypowiedzenie komendy „Cześć IDA” lub naciśnięcie przycisku na kierownicy. IDA automatycznie ustala priorytety dla funkcji pojazdu, wyszukiwania miejsca docelowego lub regulacji temperatury. Jeśli system Volkswagena nie będzie znać odpowiedzi na pytanie, będzie ono anonimowo przekazywane do AI, a znajomy głos asystenta Volkswagena odpowie.

ChatGPT nie uzyskuje dostępu do żadnych danych pojazdu; pytania i odpowiedzi są natychmiast usuwane, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom ochrony danych. Ułatwia to Cerence Chat Pro, który wykorzystuje wiele źródeł, w tym ChatGPT, aby umożliwić IDA udzielanie odpowiedzi na niemal każde możliwe zapytanie. Funkcja ta stawia również na bezpieczeństwo i płynną integrację z niezliczonymi możliwościami IDA, a jest przy tym niezwykle łatwa w obsłudze.

„Volkswagen zawsze demokratyzował technologię i czynił ją dostępną dla wielu. Jest to po prostu zakorzenione w naszym DNA. W rezultacie jesteśmy teraz pierwszym masowym producentem, który uczynił tę innowacyjną technologię standardową funkcją w pojazdach od segmentu kompaktowego wzwyż. Dzięki płynnej integracji ChatGPT i ścisłej współpracy z naszym partnerem, firmą Cerence, oferujemy naszym kierowcom wartość dodaną i bezpośredni dostęp do narzędzia badawczego opartego na sztucznej inteligencji. Podkreśla to również innowacyjną siłę naszych nowych produktów” – powiedział Kai Grünitz, członek zarządu marki Volkswagen, odpowiedzialny za rozwój.

„Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie w branży motoryzacyjnej i naszą wieloletnią współpracę z Volkswagenem, aby zaoferować klientom innowacje, które wykorzystują sztuczną inteligencję, a nasze narzędzie będzie dostępne także dla osób, które już odebrały swoje samochody” – powiedział Stefan Ortmanns, dyrektor generalny Cerence. „Dzięki Cerence Chat Pro, samochody Volkswagena będą korzystać z integracji z narzędziem ChatGPT, które oferuje niezrównaną elastyczność i łatwość obsługi, przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa i użyteczności dla kierowców. W przyszłości Volkswagen i Cerence planują zaprojektowanie asystenta głosowego Volkswagena nowej generacji” – dodał Ortmanns.